הילה רז

נציב תלונות הציבור על השופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, מתח היום ביקורת על התנהלותו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, בכל הנוגע לטיפולו בשופטים שחוקים שלא פורשים מתפקידם בשל חששם כי הפנסיה שצברו נמוכה מדי.

השופט אשר גרוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

"אסור לשופטים כאלה לשבת על כס המשפט ולקבוע גורלות של מתדיינים. אינני רואה איך ניתן לקבל עמדה לפיה יש להעדיף אינטרס אישי של השופט על אינטרס ציבורי ולאפשר לשופט שאינו ראוי להמשיך לשבת על כס המשפט רק משום שהפנסיה שלו תהיה נמוכה", אמר גולדברג.

הנציב גולדברג הדגים את חששו: "אני רואה לנגד עיני את הרופא המנתח שאינו ראוי להמשיך בתפקידו אבל הוא ממשיך רק בגלל הפנסיה. הסכנה משופט לא ראוי אינה פחותה ממנתח שאינו ראוי".

לפני כשבועיים פורסם כי נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס הגדיר בישיבה של הוועדה לבחירת שופטים שופטים שחוקים שאינם שפורשים כ"פצצה מתקתקת" שהציבור נפגע ממנה. גרוניס ציין שישנם שופטים שצריך להעביר מתפקידם ולגרום להם להתפטר אולם שופטים אלו ממשיכים לכהן בגלל הפנסיה הנמוכה שצברו.

עלייה בתלונות המוצדקות נגד שופטים

השופט בדימוס אליעזר גולדברגצילום: מיכל פתאל

עלייה במספר התלונות המוצדקות שהוגשו נגד שופטים ב-2012 לעומת 2011 - כך עולה מדו"ח שהגיש היום (שלישי) נציב תלונות הציבור על השופטים לנשיא בית המשפט העליון ד"ר אשר גרוניס.

לפי הדו"ח, ב-2012 התקבלו בנציבות 930 תלונות לעומת 968 ב-2011. 101 מהתלונות שנבדקו נמצאו מוצדקות השנה לעומת 89 תלונות מוצדקות ב-2011. מהדו"ח עולה כי 16% מהתלונות שנבדקו על ידי הנציב ב-2012 נמצאו מוצדקות, 72% מהתלונות נדחו לאחר בירור וב-12% מהתלונות הופסק הבירור או שהתלונה מוצתה לפני שניתנה החלטה של הנציב.

הנציב קיבל 35 החלטות בנוגע לתלונות על תיקים שנדונו בבית המשפט העליון, מתוכן 3 תלונות נמצאו מוצדקות. ב-20 מקרים הוחלט שאין לברר את התלונה ו12 תלונות נדחו לאחר בירור. מדובר על גידול של תלונה מוצדקת אחת נגד התנהלות שופט בית המשפט העליון ביחס ל-2011, אז נמצאו שתי תלונות מוצדקות מתוך 26 החלטות.

מבין 101 התלונות המוצדקות, 29 מהתלונות היו על בתי משפט השלום, 13 על בתי משפט לתביעות קטנות, 3 תלונות על בית המשפט לתעבורה ו-3 תלונות על בית המשפט לעניינים מקומיים. 16 תלונות מוצדקות היו על בתי המשפט לענייני משפחה. 13 תלונות מוצדקות היו על בתי הדין הרבניים. 12 תלונות מוצדקות היו על בתי המשפט המחוזיים. 9 תלונות מוצדקות היו על בתי הדין לעבודה.

36% מהתלונות שנמצאו מוצדקות היו על התמשכות הליכים ועל עיכוב במתן החלטות ופסקי דין. מדובר על עלייה משמעותית ביחס לאשתקד, אז עמד שיעור תלונות אלה על 28% מהתלונות המוצדקות. 25% מהתלונות המוצדקות היו על התנהגות בלתי ראויה של שופט. מדובר על ירידה זניחה של 2% ביחס לשיעור התלונות המוצדקות בשל סעיף זה ב-2011.

תלונות מוצדקות?

ביחס לשופט אחד בבית המשפט לענייני משפחה נמצאו 4 תלונות מוצדקות. בנוגע לשופט אחד בבית המשפט לענייני משפחה נמצאו שלוש תלונות מוצדקות וכך גם ביחס לשופט בית משפט מחוזי.

השופט בדימוס גולדברג אמר היום כי אחוז התלונות המוצדקות עלה בצורה מתונה מ-14% תלונות ב-2011 ל-16% ב-2012 אך הוא מקווה שהדבר לא מעיד על מגמת עלייה לשנים הבאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker