הילה רז

משפטו של ראש עיריית רמת גן, צבי בר, נפתח היום (ה') בבית המשפט המחוזי בתל אביב. עם פתיחת המשפט ביקש סניגורו, עו"ד נבות תל צור, לדחות את הדיון הבא מאחר שהפרקליטות לא העבירה לסניגורים את מלוא חומרי החקירה בתיק. לדברי תל צור "שערוריה רודפת שערוריה בתיק הזה. השיא הוא הגשת כתב אישום שלושה ימים לאחר שערכו לבר חקירה משלימה.

"כתב האישום הוגש ללא הליך שימוע נוסף שנערך בעקבות ממצאי חדשים. כתב האישום שונה מהותית מכתב החשדות שהומצא לנו לפני שנתיים. לא קיבלנו חומר חקירה חדש והשלמות חקירה שהובילו למהפך אצל הפרקליטות. יש 55 ארגזים עם חומר חקירה שמכילים כ-220 קלסרים שלא הועברו לנו. היה חילוט של רכוש של ראש העיר כאילו הוא ראש ארגון פשיעה".

ראש עיריית רמת גן צבי בר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

השופט צבי גורפינקל שדן בתיק תהה אם בכוונת הסנגוריה לבקש לבטל את כתב האישום או רק לדחות את מועד הדיון הבא. תל צור השיב "לאחר שנקבל את החומר נראה אם נבקש לבטל את כתב האישום".

עו"ד טל פרג'ון מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה טען כי "חומר החקירה עומד לרשות הנאשמים להעתקה ואין שום בעיה שההעתקה תחל מיד עם סיום הדיון. ההחלטה לא לאפשר שימוע נוסף מעבר לשני השימועים שנערכו עומדת בהוראות החוק והפסיקה. אין שוני מהותי בין כתב החשדות וכתב האישום. יש שוני בפרטים אבל המסגרת היא אותה מסגרת. טובות ההנאה והתמורה זהות, המשחדים הם אותם משחדים. מה שהשתנה זו דרך התהוות השוחד והתחנות שבהן הכסף הועבר".

השופט סיכם את הדיון באומרו "את השערוריות תשאירו להצהרות לעיתונאים מחוץ לאולם הדיונים. אנחנו ננהל את התיק בצורה עניינית". השופט הורה לפרקליטות להעביר את חומרי החקירה לסניגורים בהקדם וקבע כי הדיון הבא בתיק יתקיים ב-21 במאי.

לפני כשבועיים הוגש כתב אישום נגד בר שמייחס לו שורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בכתב האישום הואשמו עוד שלושה יזמים: שאול לגזיאל, חיים גייר ודוד לוי, במתן השוחד לבר ובעבירות הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט.

בסך הכל מואשם בר בלקיחת שוחד של כ-2 מיליון שקל, במסגרת ארבע פרשות שונות. הגשת כתב האישום התאפשרה כעת, לאחר שהמדינה הצליחה לגייס את עמנואל ארביב כעד מדינה. ארביב הוא איש עסקים בריטי שהואשם בעבר במתן שוחד של כמיליון שקל לבר. כתב האישום נגד ארביב בפרשה נמשך לפני כחצי שנהב .ר מכהן מזה 24 שנים כראש עיריית רמת גן ובמסגרת תפקידו שימש כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, והיה חבר בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז תל אבעב ובוועדת משנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית. לפי כתב האישום, הוא לקח שוחד מהיזמים בתמורה לקידום של פרויקטים נדל"ניים ברמת גן.

בר והיזמים דוחים את האישומים נגדם. לאחר הדיון היום אמר בר "יש לי הרבה מה לומר וזה יתברר במהלך המשפט. אומרים לי 'תהיה חזק', אבל אני לא עשוי מברזל. זה מטריד ויושב לי על הראש אבל אני ראש עירייה, ובזה אני עוסק. אין לי תחושה שרודפים אותי".

ראש עיריית רמת גן צבי בר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker