איך לחסוך עלויות מימון ברכישת חברה?

עשיתם רכישה ממונפת? ניכוי במס על הוצאות המימון יכול להגדיל את תשואת ההשקעה

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

חברות רבות נרכשות באמצעות אשראי בנקאי בגינו משלמים לבנק ריבית והצמדה. אלה הוצאות המימון. התשואה על ההשקעה בחברה הנרכשת נמדדת בניכוי הוצאות המימון המשולמות לצורך רכישתה. לגובה הוצאות המימון השפעה מהותית על הרווח נטו. לכן, אפשרות של ניכוי הוצאות המימון כנגד הכנסותיה של חברה נרכשת תשפיע מהותית על שיעור הרווח מההשקעה. לעתים הוצאות המימון אף יוצרות הפסד מההשקעה.

קיימות מספר אפשרויות לניכוי הוצאות מימון ששימשו לרכישת חברה:

א. רכישת פעילות: כאשר החברה המשקיעה רוכשת פעילות עסקית (לא מניות) יהיו הוצאות המימון מותרות בניכוי במלואן כנגד ההכנסות השוטפות מהפעילות. למעשה, תשלום הוצאות המימון לבנק מבוצע מההכנסה ברוטו וכך לא משולם בגינן מס חברות.

ב. משיכת דמי ניהול: ניתן למשוך "רווחים" ברוטו מהחברה הנרכשת באמצעות דמי ניהול או דמי ייעוץ לחברה המחזיקה ובחברה המחזיקה לנכות את הוצאות המימון כנגד ההכנסות שהוסבו מהחברה הנרכשת. אפשרות זו מחייבת יצירת מנגנון ניהולי מלא בחברה המחזיקה. בקיזוז הוצאות המימון כנגד ההכנסות מדמי הניהול מגיעים לתוצאה דומה לזו של רכישת פעילות. עם זאת, בשיטה זו צפויה התנגדות של פקיד השומה לניכוי ההוצאות בטענה שאינן משמשות בייצור ההכנסה מדמי הניהול.

ג. ההשקעה כמלאי עסקי: אפשרות לניכוי מלא של הוצאות המימון קיימת באמצעות יצירת מנגנון עסקי בחברה המחזיקה וטיפול בהשקעה בחברה המוחזקת כמלאי עסקי. בשיטה זו הוצאות המימון יסווגו כהוצאה שוטפת וכהפסד עסקי הניתן לקיזוז כנגד כל הכנסה עסקית. יש חוסר גמישות מסוים בשיטה זו כי היא מחייבת התייחסות להשקעה בחברה המוחזקת כמלאי עסקי וכן קבלת הכנסות מהחברה המוחזקת או ממקור אחר לניצול קיזוז הוצאות המימון.

ד. ניכוי הוצאות מימון כנגד דיבידנד: לאחרונה קבע השופט מגן אלטוביה כי את כל הוצאות המימון יש לייחס ולקזז מדיבידנד שנתקבל מהחברה המוחזקת. לקיזוז זה אין כל יתרון מס כי דיבידנד המחולק בין שתי חברות אינו חייב במס, כך שהוצאות המימון מקוזזות מהכנסה פטורה ממס (ע"מ 1059/05).

ה. היוון הוצאות המימון על עלות המניות: ניתן לכאורה לקזז את הוצאות המימון כנגד רווח הון במועד מכירת המניות. אפשרות זו מקובלת במידה מסוימת על רשויות המס. עם זאת, בשנים הקרובות נראה כי גישת רשות המסים תשתנה כי במועד המכירה של החברה המוחזקת החברה המוכרת זכאית לחישוב רווח פטור ממס בגובה הרווחים שנצברו (דיבידנדים) ולא חולקו לכן יש לייחס שוב את הוצאות המימון להכנסות פטורות אלה. לפי החלטת השופט אלטוביה אין לאפשר היוון המימון כנגד עלות המניות וכל הוצאות המימון יקוזזו כנגד ההכנסות מדיבידנד. חסרון נוסף בשיטה זו נעוץ בכך שאין ניצול מיידי של מגן המס בגין הוצאות המימון אלא יש להמתין עד מועד מכירת ההשקעה ונדרש קיומו של רווח ממכירתה שיאפשר קיזוז של כל המימון המהוון.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה, איתני ושות' - עורכי דין


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker