עורכי דין גרפו 63 מיליון שקל מגביית קנסות של אגרת הטלוויזיה

שכר הטרחה והעמלות בסך 63 מיליון שקל שגבו 16 משרדי עורכי דין מחייבים - הניבו לרשות השידור 3 מיליון שקל

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

רשות השידור גבתה מחייבים כ-63 מיליון שקל ששולמו ל-16 משרדי עורכי דין שמייצגים אותה בהליכי גבייה כשכר טרחה ועמלה ב-2010 ועד 2012.

ב-2010 גבו עורכי הדין שמיצגים את רשות השידור כ-12.8 מיליון שקל שכר טרחה, בנוסף להם הועברו לרשות כ-980 אלף שקל עמלה. ב-2011 גבו עורכי הדין כ-17.6 מיליון שקל שכר טרחה, בנוסף להם הועברו כ-1.3 מיליון שקל עמלה לרשות. ב-2012 סכום שכר הטרחה כמעט הוכפל והגיע לכ-30 מיליון שקל שכר טרחה. על אף ששכר הטרחה הוכפל לרשות הועברה עלמה בסך כ-453 אלף שקל בלבד.

רשות השידורצילום: יעל אנגלהרט

משרדי עורכי הדין שמטפלים בגביית אגרת טלוויזיה עבור רשות השידור הם י. שר-אל; ניסים את כהן ניסן; דוד רד; אילת יצחק; פנר גדעון; אחמד מסאלחה; פניאן- פיין-עורוק; פרנקל את קורן; חירי חליל; רייזמן-אפרתי-לשם; אייל לשם; גלר-האן-מרקוביץ-פרג; הדס, רונן פרץ-שי ארז; סנדרוביץ-רינקוב-חמד ודורון עמיר.

הנתונים האלה עולים מתשובה של הממונה על חוק חופש המידע ברשות שהשידור, זהבה פרנסה, לפנייה של עוה"ד דורון רדעי ממשרד רדעי-גדות שביקשו לקבל את המידע לפי חוק חופש המידע.

ההתקשרות בין רשות השידור לבין משרדי עורכי הדין מתבצעת בהליך מכרזי של ועדת מכרזים שבוחרת את המשרדים שנכללים במאגר עורכי הדין לאספקת שירות משפטי לרשות. המשרדים נשכרים כדי להגיש תביעות נגד חייבי אגרת טלויזיה לפי חוק רשות השידור, ולייצג את הרשות בתביעות שמוגשות נגדה בעניין אגרת הטלויזיה.

השירותים המשפטיים כוללים בין היתר משלוח מכתבי התראה מוקדמים לחייבים, ייצוג הרשות בתביעות בערכאות משפטיות, ניסוח כתבי טענות, ייצוג בהליכי בוררות, פשרה וגישור ו"ניהול הליכים נוספים הנדרשים לסילוק החוב של החייב וכל הליך ביניים אחר ככל שיידרש, ניהול הליכי הוצאה לפועל עד לגביית הסכום שייפסק והכל לפי דרישת הרשות".

מההסכם עולה כי בגין טיפול בתיק שבו ייפסק לרשות השידור עד 50 אלף שקל תשלם הרשות למשרד 5.8% מהסכומים שישולמו לרשות בפועל על ידי החייב. בגין טיפול בתיק תביעה, שבו ייפסק לטובת הרשות מעל 50 אלף שקל ועד 300 אלף שקל, תשלם הרשות למשרד עורכי הדין 4.3% מהסכומים שישולמו לה בפועל.

מההסכם בין הרשות לבין משרדי עורכי הדין עולה כי בתביעות מעל 301 אלף שקל תשלם הרשות למשרד 2.6% מהסכומים שישולמו לה בפועל על ידי החייב. לאחר שניתן פסק דין אחראי המשרד לגבות את מלוא הסכום שנפסק על ידי בית המשפט ולהעביר אותו לרשות.

בהליכי תביעות קטנות, שבהן עורך דין אינו יכול להופיע בבית המשפט, מתחייב משרד עורכי הדין לדאוג להתייצבות של נציג אגף הגביה המוסמך לכך לדיון, להודיע ולתזכר אותו פרטי הדיון ומועדיו.

מההסכם עולה עוד כי הרשות רשאית להעביר למשרד תיקים שבהם נצברו חובות שוטפים לצורך שליחת מכתב התראה לחייבים. לפי ההסכם, "בגין כל ההוצאות הכרוכות במשלוח מכתבי ההתראה תשלם הרשות 2 שקלים, כולל מע"מ, בגין כל מכתב שנשלח לחייב על ידי המשרד".

המשרד יהיה רשאי לגבות מהחייב 100 שקל ועוד מע"מ כשגובה חוב החייב הוא עד 500 שקל. כשגובה החוב עולה על 500 שקל רשאי המשרד לגבות 209 שקל ועוד מע"מ וזאת בגין על הוצאות הגבייה. משרד עורכי הדין רשאי לגבות את הסכומים האלה מחייב פעם אחת בלבד, גם אם שלח לו מספר מכתבי התראה. דרישת תשלום מהחייב מעבר לסכומים האלה מתאפשרת אך ורק לאחר קבלת הסכמה מראש ובכתב מהרשות.

בעבור ייצוג רשות השידור בתביעות שיוגשו נגדה משלמת הרשות למשרד עוה"ד 670 שקל, כולל מע"מ, בעבור כל תביעה. המשרד לא זכאי לכל סכום שנפסק על ידי בית המשפט או שייגבה מהחייב, ובהם הוצאות משפט ושכר טרחה. סכומים אלו יועברו לרשות בתוך 30 יום מיום קבלתם במשרד עורכי הדין.

רשות השידור פטורה לפי חוק מתשלום אגרות משפט והיא מבהירה לעורכי הדין כי באחריותם לדאוג לכך שרשות השידור "לא תישא בכל תשלום שהוא בגין אגרה, שבגינה ניתן היה לקבל פטור בהתאם לדין החל". משרד עורכי הדין מתחייב לספק "מענה נאות לפניות חייבים, אשר תיקיהם הועברו לטיפולו ועל פי אמנת השירות של רשות השידור".

עוה״ד דורון רדעי וניצן גדות מסרו בתגובה" :רשות השידור הודיעה על הפסקת גביית שכר טרחת עו״ד במטרה להביא לסיום תביעה ייצוגית שהגשנו בעניין אולם אין בכך כדי למנוע הגשת תביעות פרטניות על ידי אזרחים שנפגעו מהגבייה הבלתי חוקית. נהפוך הוא, הודעה זו מהווה למעשה הודאה בצדקת הטענות שהעלינו וסוללת את הדרך להגשת תביעות אישיות. מדובר אמנם בסכומים המסתכמים במאות שקלים לכל אזרח, אבל אין כל מניעה להגשת תביעות אלו במסלול מקוצר של תביעות קטנות .התביעה הייצוגית הסתיימה בהצלחה גדולה מבחינת הציבור שכבר לא ייאלץ לשלם סכומים מעל מה שקבוע בחוק״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker