"כולם מודים שהמצב בלשכת עוה"ד לא ראוי"

שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן מינה השבוע ועדה ציבורית לבחינת התנהלות לשכת עורכי הדין לאחר שהגיעה לשיתוק ■ החברים בוועדה מסכימים שהגיע הזמן לרפורמה

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

במשך שנות כהונתו של שר המשפטים היוצא, פרופ' יעקב נאמן, הוא פיתח סלידה להתנהלותם של קברניטי לשכת עורכי הדין. סבלנותו של נאמן, שידוע כאדם נעים הליכות, פקעה בשבוע שעבר. על שולחנו נחת פסק דין חמור במיוחד שכתב השופט ד"ר קובי ורדי מבית המשפט המחוזי בתל אביב בנוגע לנעשה בלשכה.

לפני כחצי שנה הזהיר השר נאמן את בכירי הלשכה כי אם לא ישתפו ביניהם פעולה, הוא יקדם הצעות חוק לפירוק הלשכה. פסק הדין של השופט ורדי היווה הוכחה חותכת לכך שנבחרי הציבור בלשכה מזלזלים בדברי השר ובאזהרותיו. לא רק ששיתוף הפעולה ביניהם אינו קיים, האינטרסים הצרים גוברים על הכל: הלשכה משותקת, עשרות מיליוני שקלים שמשלמים עורכי הדין החברים בלשכה יורדים לטמיון והאינטרסים של הציבור הכללי ושל עורכי הדין נפגעים.

בעקבות הצעת השופט ורדי בפסק דינו, מינה נאמן ועדת מומחים ציבורית שתבחן את התנהלות לשכת עורכי הדין. יו"ר הוועדה היא שופטת בית המשפט העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה. חברים בה פרופ' עו"ד דוד ליבאי, שר המשפטים לשעבר, ד"ר לימור זר גוטמן, מומחית לדיני אתיקה של עורכי הדין, עו"ד מיכה ינון, לשעבר מנכ"ל לשכת עה"ד ועו"ד רות אורן, שותפה במשרד ש. הורוביץ.

נאמן ביקש מחברי הוועדה להמליץ על שינויי חקיקה ועל דרכים אחרות שתידרשנה לשם יישום המלצותיה בתוך שלושה חודשים. בנוסף, הוא ביקש מהם להתייחס למבנה הקיים של לשכת עורכי הדין, ברמה המחוזית והארצית, יחסי הגומלין ביניהם וחלוקת תקציבי הלשכה בין הוועד המרכזי לוועדים המחוזיים. הוועדה התבקשה עוד לבחון את הצורך בבקרה חיצונית על התנהלותה הכספית של הלשכה.

"במשך 52 שנה לא דנו בחוק לשכת עוה"ד"

לימור זר גוטמןצילום: תומר אפלבאום

ד"ר זר גוטמן, חברת הוועדה, רואה בהקמת הוועדה הציבורית יום היסטורי. "במשך 52 שנה, מאז הוקמה לשכת עורכי הדין, לא היתה ועדה שדנה בחוק לשכת עורכי הדין", היא אומרת. "עם כל המהפכות האדירות שעבר המשפט הישראלי - המהפכה החוקתית, שבירת המונופולים, הצפת המקצוע - יש גוף אחד, לשכת עורכי הדין, שהתהפוכות לא נגעו בו".

זר גוטמן רואה בוועדה הזדמנות לבחון את ההסדר המשפטי הקיים ונכונות לחשיבה מחודשת. היא מציינת כי הנכונות לבחינת המבנה הקיים מגיעה גם מצדו של יו"ר הלשכה, יו"ר דורון ברזילי. לדבריה "בפעם הראשונה גם ראש הלשכה, שנבחר על ידי רוב עורכי הדין, מודה שיש בעיות עם ההסדר החקיקתי הקיים. מעולם לא קראתי כאלה דברים, אף אחד לא אמר 'ההסדר לא עובד'. הטיחו את הבעיות של עורכי הדין במכללות למשפטים ובגורמים חיצוניים אחרים אבל לא במבנה הלשכה. כיום נוצר מצב שראש הלשכה, שר המשפטים, השופט והפסיקה - כולם מודים שהחוק והמצב לא ראויים".

פרופ' ליבאי סבור אף הוא כי "יש מקום לחשיבה חדשה ולרפורמה במבנה הלשכה, תוך שמירה על עצמאותה. אני מצפה לכך שראשי הלשכה ישתפו פעולה עם הוועדה ויסייעו לה. התערבות שר המשפטים מובנת ומוצדקת".

זר גוטמן רואה במינוי הוועדה מעבר מהגנה על המבנה הקיים לפרדיגמה ביקורתית כלפי הלשכה. מחקרים שעשתה הראו כי לשכת עורכי הדין בישראל היא החזקה ביותר מבחינת הסמכויות שהוקנו לה בחוק יחסית למקצועות אחרים בישראל שמוסדרים בחקיקה כמו רופאים, רואי חשבון ואדריכלים. גם בהשוואה ללשכות בבעולם סמכויות הלשכה רחבות ביותר.

דוד ליבאי.צילום: תומר אפלבאום

"כחוקרת אני כל הזמן משווה בין המצב החוקי של לשכת עורכי הדין בישראל לזה שקיים במדינות אחרות. אני טסה לכנסים בינלאומיים", אומר זר גוטמן. "בכל מקום שאני מציגה את מבנה הלשכה בישראל אנשים לא מאמינים שיש לה כאלה סמכויות נרחבות". היא מציינת כי בעולם מקובל שהדין המשמעתי של עורכי הדין וקביעת שערי הכניסה למקצוע מוסדרים באמצעות גופים חיצוניים.

לפני כ-12 שנה היתה זר גוטמן חברה בוועדת גרסטל שקבעה כי יש לשנות את מבנה הבחינות ולהסיט את עיקר המיקוד מבדיקת ידע לבדיקת יכולת ביצוע. ההמלצות התקבלו אבל לא אומצו. בינתיים הוכפל מספר עורכי הדין.

זר גוטמן משדרת אופטימיות זהירה. "תמיד העמדות שהבעתי ביחס ללשכת עורכי הדין היו בשוליים, ועכשיו הן השיח המרכזי. אני מקווה שלא נצטרך לחכות עוד 50 שנה עד שינויי החקיקה הבאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker