יסמין גואטה
יסמין גואטה

האם הסכסוך בין דורון עופר לליאורה עופר בנוגע לחברת עופר השקעות מתקרב לסיום? איש העסקים אלי אלרואי, מקורבו של בן הדוד אייל עופר, מנסה לתווך בין הצדדים בימים האחרונים. אלרואי מכהן כדירקטור בחברת עופר השקעות. המשא ומתן בין הצדדים נמצא בשלב מתקדם וייתכן שיוביל לביטולו של הדיון הצפוי להתקיים בחמישי.

ביולי הגיש דורון עופר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה כנגד חברת עופר השקעות, שבה טען כי אחותו ליאורה קיבלה מיליוני שקלים מעבר לזכאותה. אלרואי מגשר בין הצדדים בנוגע לסכסוך זה בלבד.

ליאורה ודורון עופרצילום: ורדי כהנא

ואולם זה אינו הסכסוך היחיד בין הצדדים: כשבוע לאחר מותו של יולי עופר, בספטמבר 2011, עם פתיחת הצוואה האחרונה שכתב בנובמבר 2008, החל ביניהם מאבק ירושה בין ילדיו, הבכורה ליאורה והצעיר דורון. זאת, לאחר שהתברר כי עופר האב השאיר אחריו שתי צוואות שונות: הראשונה חילקה את מניותיו בעופר השקעות שווה בשווה בין שני ילדיו; ואילו בצוואה השנייה העביר האב את כל המניות לליאורה.

מאבק הירושה מתנהל תחת מעטה סודיות בבית המשפט לענייני משפחה, אך הסכסוך קיבל תפנית נוספת כשדורון הגיש את התביעה לבית המשפט המחוזי ובה דרש מחברת עופר השקעות, שבה הוא מכהן כדירקטור ובעל מניות, לקבל לעיונו את הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון והאספות הכלליות של החברה.

דורון טען באמצעות עוה"ד אלקס הרטמן ונועם זמיר כי על פי מסמך שהועבר לידו בראשית 2012 עולה בצורה ברורה כי "במהלך שלוש השנים האחרונות קיבלה ליאורה לידיה מהחברה כספים עודפים, שחורגים במיליוני שקלים מגובה הסכום שאותו היא זכאית לקבל". בנוסף לדבריו, "נעשה ניסיון בוטה וגס למנוע ממנו למלא תפקידו כדירקטור, ובכך נמנעה ממנו האפשרות לבחון טוב יותר את סימני השאלה הכבדים שנתעוררו לגבי הפגיעה בטובתה של החברה".

בנובמבר הגישה חברת עופר השקעות תשובה לתביעה. מתשובת החברה עלה כי אביהם של השניים, יולי עופר המנוח, הוריש בצוואתו האחרונה את מלוא מניותיו בחברת עופר השקעות לבתו ליאורה עופר. לטענת החברה, במסגרת מאבק הירושה, החל דורון להעלות דרישות לקבלת מסמכים ומידע מהחברה. "הבקשה אינה אלא 'מסע דיג' לצורך איתור מסמכים שישמשו את דורון ויאפשרו לו לאיים בהגשת תביעות כספיות, אם לא ייענו דרישותיו בסכסוך הרחב אותו הוא מנהל בקשר לעיזבון אביו המנוח". נטען בתשובת החברה.

לדברי עופר השקעות, "דורון עופר שקיבל מאביו המנוח בחייו הון רב, בכספים, במניות וברכוש, באופן שהפך אותו לאדם אמיד מאוד, לא הסתפק בכל הטוב שהרעיף עליו אביו המנוח בחייו, וקיבל במורת רוח קשה את רצונו ואת צוואתו האחרונה של אביו". עוד נטען כי "דורון עופר גמר אומר להיאבק באחותו ליאורה, וזאת אף במחיר של פגיעה בוטה, חסרת תקדים בחומרתה, בכבודו של אביו המנוח ובטובתה של חברת עופר השקעות שהיא יציר כפיו ומפעל חייו של יולי עופר ז"ל".

לפני כחודשיים נקרא דורון עופר להעיד במסגרת התביעה וסיפק הצצה למצבו של אביו לפני מותו. דורון עופר נחקר על ידי עו"ד נבות תל צור המייצג את חברת עופר השקעות ואמר כי "בתקופה שבסמוך לפני פטירתו של יולי עופר המנוח נערכו העברות כספים בהיקפים גדולים בחברות שבשליטתו אף שעופר האב היה עיוור, חירש ובמצב אנוש".

עו"ד תל צור שאל את עופר: "האם כשאתה מבקש את המסמכים אתה למעשה מבקש לדעת כמה אביך קיבל?". עופר הבן השיב "ביקשתי לדעת כמה כל הדירקטורים קיבלו והשאלה כללה גם את אבי. עד לפטירתו של אבי לא היתה לי בעיה לקבל חומר ומידע מהחברה, אבל לאחר מותו פתאום אנשי החברה לא נתנו לי את המידע".

עופר הוסיף כי "היו לנו דיונים על העברות כספים מסוימות, אבי באותה תקופה היה חולה מאוד, היה עיוור, חירש עם הרבה דלקות, היה קשה מאוד לדבר אתו, והיו בקשות של כספים שהעברנו לו, העברנו לו הרבה כסף באותה תקופה. לחברות שהיו בשליטתו. ראיתי מספרים שלא היו ברורים לי. ביקשתי לראות את הפרוטוקולים של אותה תקופה לראות אם היו החלטות שלא הייתי חלק מהן וזה היה מסביר לי את חוסר ההתאמה בתשלומים".

בסוף הדיון קבע השופט מודריק כי עו"ד תל צור יעביר בשם עופר השקעות תוך שבעה ימים את כל מסמכי החברה שהתבקשו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker