עובדי ברינקס לשעבר: האבטחה תמיד הופנתה החוצה ולא לעובדים

מנכל "ברינקס" סירב לומר אם נבדקת האפשרות שאילן קופרמן-סגל נהנה משיתוף פעולה של עובדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאת אורי אס וחיים שדמי

אילן קופרמן-סגל, החשוד בגניבת מיליונים מחברת הבלדרות "ברינקס", עבר את נוהל הקליטה המלא של החברה, תחת השם שגיא אונגר. הנוהל כולל בדיקת פוליגרף, ואולם יצחק רבין מנכ"ל "ברינקס ישראל" סירב לומר אתמול במסיבת העיתונאים שערך במשרדי החברה בתל אביב, אילו עוד בדיקות כולל נוהל הקליטה ומהן השאלות שעליהן נדרשים להשיב הנבדקים בפוליגרף, בנימוק כי הנושא נמצא בחקירת משטרה. עם זאת אמר רבין, כי בדיקת הפוליגרף שעבר

רבין העדיף שלא להשיב למרבית השאלות שנשאל, בשל חקירת המשטרה והחקירה הפנימית שמקיימת ברינקס עצמה. הוא סירב לומר אם נבדקת האפשרות שקופרמן-סגל נהנה משיתוף פעולה של עובדים בחברה, אם הכסף שנעלם היה ממוספר, מי הם הלקוחות שלהם שייך הכסף הגנוב, כמה שקי כסף נגנבו ומהם נוהלי העבודה בברינקס בעת העברת כספים וחפצי ערך; הוא אמר כי הדברים ייחקרו.

"ברינקס אחראית ב100%- בפני לקוחותיה על כספם", אמר רבין, "והחברה מתחייבת לתשלום האובדן עד האגורה האחרונה. הלקוחות יכולים להיות שקטים ביחס לכספם. נלמד את פרטי המקרה ונפיק לקחים. בברינקס נוהל קליטת עובדים מאוד מסודר ומובנה, כולל בדיקת פוליגרף. המשטרה חוקרת עכשיו את המקרה ואנחנו מסייעים לה, כדי לראות מי זה האדם שגרם לאירוע כזה. היות ואנחנו נמצאים בהליך חקירה מורכב, לא יהיה נכון להיכנס לפרטים טכניים בשלב זה".

רבין ציין, כי אם יימצאו פגמים בנוהלי העבודה של ברינקס הם יעשו "הכל" כדי ללמוד מהם ולתקן. "דברים שהיו צריכים להתבצע באופן מיידי, נעשו", אמר. "בחברה עובדים עשרות עובדים, חלקם ותיקים מאוד. כולם מקצועיים ומסורים. כמובן שהמקרה פגע בחברה". רבין הוסיף, כי חברת ברינקס ישראל נמצאת בקשר עם החברה הבינלאומית מאז המקרה ופועלת בתיאום אתה, וכי אין בכוונתה להציע פרס כספי למוצא השלל.

עובדים לשעבר בברינקס מתקשים להבין איך הצליח קופרמן-סגל לעבור את מבדקי הקבלה לחברה ואחר כך לשדוד את משאית הכסף. הם מספרים כי הליכי הקבלה לחברה קפדניים, נוקשים וממושכים. "תהליך הקבלה אורך זמן רב, כי יש בברינקס גישה לכסף - בכספות שבבניין עצמו יש הון תועפות", נזכר עו"ד אייל טלמון, שעבד כמאבטח במוקד הבנקים של ברינקס עד תחילת שנות ה90-. "אחרי כל הראיונות האישיים והאישורים שביקשו, כמו תעודת שחרור מצה"ל, אתה מחכה כמה זמן כי המידע עובר למשטרה לקבלת אישור לנשיאת נשק. בודקים שאין לך עבר פלילי ובעיות נפשיות, ורק אז אתה מקבל נשק. הם הרי נותנים לעובדים עוזי להסתובב אתו ברחובות, וחייבים לוודא שמטורף לא יתקבל לעבודה. בנוסף, כל אחד עבר פוליגרף, בעיקר בנוגע לשימוש בסמים, וביקשו גם חוות דעת מממליצים".

בצלאל מסורי, שעבד בברינקס לפני כ20- שנה, מספר שכבר אז היו מבדקי הקבלה לחברה

קפדניים. "מתוך 300 איש שניסו להתקבל", הוא אומר, "התקבלנו שניים. עשו לנו בדיקה גרפולוגית ונבדקנו בפוליגרף. היה מאוד קשה". הוא מספר שעיקר תשומת הלב בנוגע לאבטחה הופנתה לאיומים חיצוניים, ולא פנימה - לעובדים: "עבדתי שם בכל התפקידים. היינו כל הזמן עם היד על הדופק, כי היו התראות על שודים והזהירו אותנו גם מנסיעה במסלולים מסוימים. כמה מקרים כאלה כבר קרו בברינקס? לא קרו. רק מישהו שממש מתכנן דבר כזה לעומק, במשך הרבה זמן, יכול לבצע פשע כזה. מה שמפתיע אותי, זה שנתנו לו להחזיק בהגה אחרי שבועיים. אני לא ראיתי את ההגה בחצי השנה הראשונה שלי בעבודה, עבדתי רק כמאבטח, ואילו הוא נהג על המשאית שוהבילה את הכסף מיד בתחילת העסקתו. זו פשלה גדולה".

עובדים נוספים מאשרים, שההנהלה מעולם לא חשדה בעובדיה והתמקדה בכל הנוגע לאבטחה בעיקר באיומים מבחוץ, כמו שוד מזוין. "לאזור הכספות יכלו להיכנס גם עובדים שאינם מברינקס, שאיש לא בדק כמה הם אמינים", אומר עובד לשעבר מטעם חברת כוח אדם. "היתה לי תחושה, שאם הייתי רוצה לגנוב שם כסף, יכולתי לעשות זאת". "בחיים לא דיברו בחברה על האפשרות שמישהו מהעובדים ייקח משאית של ברינקס", מוסיף טלמון. "אף פעם לא דיברו על האפשרות שתהיה 'עבודה פנימית', זה נראה כמו פנטסיה".

השאלות העיקריות

* איך עבר קופרמן הפוליגרף ומה תוצאות הבדיקה?

* אילו בדיקות נוספות עבר והאם נדרשו ממליצים?

* איך התקבל לחברה עם תעודת זהות מזויפת?

* מדוע עבד כנהג המשאית עם תחילת העסקתו?

* מדוע הושאר לבד עם המשאית באזור התעשייה?

* האם קבלתו לעבודה נעשתה לפי הנהלים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker