איך בכל זאת לקזז הפסד מניירות ערך

הפסד מניירות ערך בחברה משפחתית ניתן לקיזוז כנגד הכנסה שנוצרת ממחילת חוב של ההלוואה שניתנה מהחברה העסקית

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

רשות המסים מתנגדת לאפשרות של קיזוז הפסדים מניירות ערך כנגד המס על דיווידנד שנמשך מחברה פרטית. חכו רגע.

כידוע, עד לסוף שנת 2011 התאפשר קיזוז הפסדים מניירות ערך - הן ניירות ערך של חברות פרטיות והן של חברות נסחרות - כנגד הכנסות מדיבידנדים שנתקבלו מחברה פרטית. כך יכול היה בעל שליטה בחברה פרטית לקחת הלוואה מרווחי החברה ולהשקיע את כספי ההלוואה באופן פרטי בשוק ההון. אם היה צומח רווח מההשקעה, היה בעל השליטה ממוסה בשיעור מס של יחיד וקרן ההלוואה הייתה מוחזרת לחברה. לעומת זאת, כאשר הפסיד בעל השליטה היה ההפסד מההשקעה מקוזז מדיווידנד שנמשך מהחברה הפרטית ואשר בו היה בעל השליטה עושה שימוש כדי לפרוע את ההלוואה שניתנה לו לביצוע ההשקעה.

המהלך הזה לא מצא חן בעיני רשות המסים ובמסגרת הרפורמה במס חסמה הרשות את האפשרות של קיזוז הפסדים מניירות ערך כנגד דיבידנד. החל משנת 2012 הקיזוז מתאפשר רק לבעל מניות שאינו מהותי, המחזיק פחות מ-10% מהון המניות של החברה ממנה הוא לוקח את ההלוואה ואשר אליו תחלק את הדיווידנד.

כיצד ניתן להמשיך ולקזז הפסדים מניירות ערך כנגד דיווידנד? הנה הצעה לתכנון מס חדשני. צריך להניח כי יישומו של תכנון מס כזה יותקף על ידי פקידי השומה בטענות של תכנון בלתי נאות או כעסקה מלאכותית. לדעתי ניתן לראות בו תכנון נאות.

בשלב הראשון בעל השליטה בחברה עסקית מקים חברה חדשה והופך אותה מיד לחברה משפחתית שהיא שקופה לצרכי מס והכנסותיה ימוסו כהכנסות של יחיד. הפסדיה של חברת משפחתית נכללים אף הם בדוח האישי של בעל השליטה.

בשלב השני, החברה העסקית תיתן הלוואה לחברה המשפחתית. הלוואה זו מחויבת בריבית ובמע"מ (במקרה של מתן ההלוואה על ידי חברת החזקות שאינה "עוסק" לצרכי מע"מ הריבית לא תתחייב במע"מ).

בשלב הבא, החברה המשפחתית תבצע בכספי ההלוואה השקעות בשוק ההון. אם החברה המשפחתית תרוויח מהשקעותיה יועבר הרווח לידי בעל השליטה ויוטל עליו מס של יחיד ולחברה המשפחתית יש את האפשרות לפרוע את קרן ההלוואה. במקרה בו החברה המשפחתית תפסיד יועבר ההפסד לנישום המייצג, אולם קרן ההלוואה ירדה לטמיון ואין יכולת לחברה המשפחתית להחזיר אותה.

כדי לסגור את החוב בגין ההלוואה בין החברות במקרה כזה תידרש החברה העסקית למחול על ההלוואה. כלומר, לוותר על החוב. מחילה זו יוצרת הפסד בידי החברה העסקית שנתנה את ההלוואה. ההפסד מקטין את העודפים לחלוקה של החברה העסקית. התוצאה מבחינה החברה העסקית דומה למצב בו היתה נמצאת אילו חילקה בסופו של דבר דיווידנד - אך תוצאה זו מושגת ללא חלוקת דיווידנד בפועל. לעומת זאת, בחברה המשפחתית נרשם כעת רווח בגובה קרן ההלוואה עקב המחילה על החוב. רווח זה מועבר לידי בעל השליטה ומתקזז כנגד ההפסדים מניירות ערך.

לסיכום, הפסד מניירות ערך בחברה משפחתית ניתן לקיזוז כנגד הכנסה שנוצרת ממחילת חוב של ההלוואה שניתנה מהחברה העסקית. תוצאת המס של קיזוז זה זהה לקיזוז ההפסד כנגד חלוקת דיווידנד, אולם יש לה עוד יתרון: יצירת הפסד הון או הפסד עסקי בידי החברה העסקית עקב ויתור על חוב ההלוואה.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה, איתני ושות' – עורכי דין jack@blanga.co.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker