הילה רז

ארבע שנים לאחר שהוגש כתב אישום המייחס לרופא שיניים העלמת מס של כמיליון שקל, חזרה בה בשבוע שעבר הפרקליטות מכתב האישום במהלך המשפט. בעקבות הודעת הפרקליטות זיכתה שופטת בית משפט השלום בתל אביב דניאלה שריזלי את הרופא ורעייתו.

בצעד יוצא דופן הודיעה לפני כשבועיים עו"ד ליאת בן ארי שווקי, ראש מחלקת מיסוי וכלכלה בפרקליטות, לבני הזוג מיכאל ומיכאלה מוסקוביצי, ולבית המשפט כי הפרקליטות החליטה לחזור בה מכתב האישום שייחס להם העלמת מס מהכנסות הבעל כרופא שיניים.

עו"ד ליאת בן ארי שווקיצילום: משרד המשפטים

מהודעת הפרקליטות עולה כי חלק מחומר הראיות בתיק נהרס בשל שריפה שפרצה בבניין שבו עבד רופא השיניים. בנוסף, ציינה בן ארי שווקי כי קבלות לשנת המס 2006 של הרופא אבדו במשרדי החקירות או במשרדי הפרקליטות.

ב–2007, בעקבות מידע שהגיע לרשות המסים משכנה שעמה היה הרופא מסוכסך, נפתחה חקירה נגד מוסקוביצי בחשד להעלמת מס. בדצמבר 2008 הוגש כתב אישום נגד הרופא, שייחס לו העלמת הכנסות בין 2000 ל–2006. מאחר שהפרקליטות לא ערכה שימוע לרופא, שבשלב זה לא יוצג בידי עורך דין, ולא העבירה לו את כל חומר החקירה - נמחק כתב האישום.

כשנתיים מאוחר יותר הוגש כתב אישום חדש לבית המשפט נגד הרופא ורעייתו, שייחס לשניים העלמת מס של כמיליון שקל. מיד לאחר מכן הגישו בני הזוג, באמצעות עו"ד שי הראל, בקשה לביטול כתב האישום לפני המשפט - אבל השופטת דחתה את הבקשה.

הכל החל בסכסוך שכנים

לטענת בני הזוג, החקירה בעניינם היתה כושלת, נעשתה בשל מניעים אישיים של חוקרי רשות המסים ותוך התעמרות החוקרים ברופא וברעייתו. "קיים חוסר עצום בחומר חקירה רב ומהותי ללב האישומים, באופן שפוגע קשות באפשרות הסנגוריה להראות לבית המשפט שהתקבולים שנטען שהועלמו, אכן נרשמו כחוק", טענו במענה לכתב האישום. בנוסף, בני הזוג טענו כי הפרקליטות כשלה בבחינת חומר הראיות והגישה את כתבי האישום בלא בדיקה מעמיקה של חומר הראיות ואימוץ התזה המופרכת של רשות המסים.

לאחר שנשמעו עדויות של שלושה חוקרים מרשות המסים, פנה עו"ד הראל לפרקליטות כדי שתבטל את כתב האישום מאחר שלטענתו ממצאי החקירה הופרכו והוברר שלא בוצעה כל עבירה ולא הועלם כסף - והפרקליטות ביצעה בדיקה מחודשת של התיק.

הפרקליטות טוענת בהודעתה לבית המשפט כי ממצאי הבדיקה ברשות המסים העלו כי "אף שחומר הראיות מבסס סיכוי סביר להרשעה בגין אי דיווח לרשויות המס בסכום משמעותי, מדובר בסכום קטן במידה ניכרת מהסכום שיוחס לנאשמים בכתב האישום המקורי". הפרקליטות מסבירה את חזרתה מכתב האישום בכך שראיות שעליהן התבססו כתבי האישום אינן מבססות הרשעה בכל סכומי העלמת המס, וכן במשך הזמן שחלף.

השופטת דניאלה שריזליצילום: הנהלת בתי המשפט

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בפני שופטת השלום שריזלי, הודיעה הפרקליטות כי החליטה לחזור בה גם מכתב האישום השני. בעקבות הודעתה זיכתה השופטת שריזלי את בני הזוג.

עו"ד שי הראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker