יסמין גואטה
יסמין גואטה

רשות השידור הודיעה אתמול (א') כי היא תחדל לגבות תשלום עבור שכר טירחת עורך דין בגין מכתבי הדרישה שהיא שולחת לחייבים במקרים שבהם החייבים שילמו את חובם לפני שננקטו נגדם הליכים הוצאה לפועל.

עם זאת, היא הבהירה כי "בהודעת החדילה אין משום הודאה באי חוקיות הגבייה של עלות מכתב עורכי הדין לחייבים, אלא החלטה התואמת את שינוי מדיניות רשות השידור בנושא הגבייה ואגב כך היא נמנעת מהסיכון של דחיית טענותיה המשפטיות".

רשות השידורצילום: יעל אנגלהרט

הודעת החדילה של רשות השידור הוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגדה באוקטובר. למרות שלדבריה "קיימים נימוקים משפטיים המצדיקים את חוקיות גביית התשלום עבור מכתב ההתראה" הודיעה רשות השידור כי היא הנחתה את משרדי עורכי הדין הפועלים מטעמה כי החל ב-15 בינואר 2013 לא יישלחו יותר מכתבי התראה הכוללים דרישה לתשלום עבור שכר טרחת עורך דין בגין המכתב.

באוקטובר הוגשה כנגד רשות השידור בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 5 מיליון שקל לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב. בבקשה שהוגשה באמצעות עורכי הדין דורון רדעי וניצן גדות נטען כי רשות השידור גובה סך של 116 שקל עבור משלוח של מכתב דרישה, בעוד שעל פי החוק היא רשאית לגבות עבור פעולה זו כ-17 שקל בלבד.

התובעת הייצוגית, יהודית טסלר, נדרשה לשלם לרשות השידור אגרת טלוויזיה ל-2012. לדבריה "במסגרת מכתב שנשלח אליה על ידי באי כוח רשות השידור, חברת עורכי הדין פרנקל את קורן, היא נדרשה לשלם סך של 395 שקל". במכתב זה נאמר לטענתה כי "סכום זה כולל שכר טרחה בסך של 116 שקל". הקבוצה התובעת הוגדרה בתביעה הייצוגית כ"כל מי ששילם לרשות השידור או לבאי כוחה סך של 116 שקל בגין משלוח מכתב דרישה או סכום אחר כלשהו העולה על הקבוע בתקנות המסים".

בהודעה שהגישה רשות השידור היא טענה כי התביעה הייצוגית מתייחסת אך ורק למקרים שבהם נשלח אל החייב מכתב התראה מעורך דין בטרם נקיטת הליכים משפטיים והחייב שילם את חובו לרשות השידור, כולל את סכום התשלום בגין משלוח מכתב ההתראה, בטרם נפתח נגדו הליך גביה בהוצאה לפועל.

הרשות ציינה כי כעניין של מדיניות גביה היא החליטה לבחון מחדש את נושא התשלום עבור מכתב ההתראה, עוד לפני שהוגשה בקשת האישור התביעה הייצוגית. "בסיום בחינת הדברים החליטה רשות השידור כי תחדל מגביית התשלום עבור מכתבי ההתראה שנשלחים על ידי משרדי עורכי הדין בשמה". נטען על ידה. לדבריה, "לאור החלטת מדיניות זו היא החליטה שלא להתעמת בשאלה המשפטית של חוקיות החיוב האמור ושלא להסתכן בקביעה משפטית בנושא זה ולהודיע על חדילה מהגבייה".

הרשות הודיעה כי החל ממועד כניסת תקנות הגביה לתוקף ב-2011 ועד היום – שילמו חייבים עבור מכתבי התראה של משרדי עורכי דין סך כולל של כ-15.3 מיליון שקל. המספר הכולל של החייבים ששילמו סכום זה הוא כ-108 אלף.

רשות השידור מיוצגת על ידי עוה"ד מוטי ארד ולירון אמיר-קורן ממשרד עוה"ד רון גזית, רוטנברג ושות'.

מגישי התביעה הייצוגית, עוה"ד דורון רדעי וניצן גדות, מסרו בתגובה: "הודעתה האחרונה של רשות השידור מהווה למעשה הודאה בצדקת התביעה שהגשנו נגדה. אנחנו מברכים את רשות השידור על יכולתה להודות בטעות ושמחים שיכולנו להביא תועלת גדולה לציבור משלמי האגרה שכעת לא ייאלצו לשלם שכר טרחה לעורכי דין מעבר למה שקבוע בחוק. על פי הודעת רשות השידור, מדובר בגבייה של מיליוני שקלים מדי שנה שכעת ייחסכו מהציבור. זוהי הוכחה נוספת לחשיבותה הגדולה של התביעה הייצוגית ככלי להגנת זכויות האזרח הקטן מול הגופים הגדולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker