העליון: משלמי מזונות לילדיהם יהיו זכאים לנקודות זיכוי מס

הטבת מס תתבצע כדלקמן: עד נקודת זיכוי אחת בעבור מזונות לילדים קטינים (עד גיל 18) ושתי נקודות זיכוי לילדים בגירים

 בן-ציון ציטרין
בן-ציון ציטרין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון קבע בשבוע שעבר בהחלטה עקרונית בשני ערעורים אזרחיים שאוחדו לפסק דין אחד, כי משלמי מזונות לילדיהם יהיו זכאים להטבת מס כדלקמן: עד נקודת זיכוי אחת בעבור מזונות לילדים קטינים (עד גיל 18) ושתי נקודות זיכוי לילדים בגירים.

בית המשפט העליון - בהרכב השופטים אליהו מצא, טובה שטרסברג-כהן ויעקב טירקל - דן בערעורים של משה מילשטיין נגד פקיד שומה תל אביב 1 ושל יוסי אברהם נגד פקיד שומה תל אביב 3 על החלטת בית המשפט המחוזי לא לאפשר למשלמי מזונות לנכות את סכום המזונות כהוצאה מוכרת לצורכי מס. עו"ד אהוד שוסטק ייצג את מילשטיין, ואילו אברהם ייצג את עצמו.

עד למתן פסק הדין הגישה המקובלת היתה כי תשלום מזונות לא מקנה הטבת מס כלשהי למשלם. עם זאת, במקרים שבהם כלכלת ילדים קטינים התחלקה בין הורים החיים בנפרד, זכאי ההורה, שעמו הילדים אינם חיים, לנקודת זיכוי אחת או לחלק ממנה, לפי חלקו בהוצאות הכלכלה; ואולם בהטבה זו נעשה שימוש מועט, מכיוון שתחולת סעיף 40(ב)(2) לפקודת מס הכנסה בעניין זה לא היתה ברורה.

בפסק הדין שפורסם ב-30 ביולי נקבע במפורש כי סעיף זה חל גם על תשלום מזונות לילדים קטינים, ונקודת הזיכוי נחלקת בין ההורים. הורה שאצלו נמצאים הילדים שלושה ימים בשבוע, יהיה זכאי לחלק היחסי בנקודת הזיכוי. לגבי מזונות המשולמים מכוח החוק לתיקון דיני המשפחה לילדים בגירים, שסעיף 40(ב)(2) אינו חל עליהם, נקבע כי הם מקנים למשלם שתי נקודות זיכוי מכוח סעיף 45 לפקודת מס הכנסה.

לפי פסק הדין, תיווצר זכאות לשתי נקודות זיכוי גם למי שמשלם מזונות לקרובים אחרים נטולי יכולת, שאינם יכולים לספק את צורכיהם מעבודה או ממקור הכנסה אחר; זאת, רק אם מדובר בקרובים שחוק המזונות חל עליהם, והתשלום בוצע על פי פסק דין או הסכם מכוח חוק המזונות; מדובר במספר קטן של מקרים בשנה (ע"א 2875/00 ,2704/99).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker