"אני הייתי מנכ"ל עופר השקעות אך גם ניהלתי את ישיבות הדירקטוריון"

אבי לוי, לשעבר מנכ"ל עופר השקעות וכיום מנכ"ל מליסרון, העיד היום בבית המשפט במסגרת כתב אישום שהוגש נגדו לפני כשנה וייחס לו עבירות של תרמית על שער נייר ערך

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

אבי לוי, לשעבר מנכ"ל עופר השקעות וכיום מנכ"ל מליסרון נחקר היום (ה) על דוכן העדים במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת כתב אישום שהוגש נגדו לפני כשנה וייחס לו עבירות של תרמית על שער נייר ערך, פרט מטעה בתשקיף והפרת חובת דיווח.

יחד עם לוי נאשמים אף חברת עופר פיתוח, עופר השקעות, מליסרון וסמנכ"ל הכספים גולן מדר. במרכזו של התיק עומדת הטענה להשפעה מכוונת של קבוצת עופר השקעות, בעלת השליטה במליסרון ומנהליה אבי לוי וגולן מדר.

אבי לויצילום: סיוון פרג'

במהלך הדיון מתח השופט חאלד כבוב ביקורת על התנהלותן של עופר השקעות ומליסרון ועל ההפרדה התאגידית ביניהן, הוא פנה לאבי לוי ואמר "אתה האיש הנושא והנותן בישיבות, זה נראה כאילו מליסרון מחליטה לגייס על ידך ואז אתה זה שמקבל את ההחלטה לרכוש בשם עופר השקעות, זה נשמע לי כאילו אתם יושבים ביחד בחדר אחד ואז עוברים לחדר אחר כדי לקבל החלטה בשם חברה אחרת, זה בעייתי מבחינתי".

לוי השיב "במי אני אשקיע אם לא בחברת הבת שלי, זה הדבר הכי טבעי להשקיע בה" עוד הוא הוסיף כי מליסרון מרוויחה בשנה בין 300 ל-500 מיליון שקל. "היעלה על הדעת שנעשה מהלך שכזה כדי לחסוך 100 אלף שקל? זה לא בדי אן איי שלנו", אמר.

השופט כבוב התייחס אף לכך שדירקטוריון חברת עופר השקעות סירבו לבקשתו של לוי להסרת החיסיון על הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון ואמר "אני מתחיל לחשוד לדירקטוריון היה מה להסתיר. מוזר שלוי פונה לדירקטורים ומבקש להסיר את החיסיון אך הם מסרבים".

כתב האישום שהוגש על ידי עוה"ד עמית בכר ויעל ענתות ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות, התייחס למכרז להרחבת הנפקה של אגרות חוב סדרה ד' של חברת מליסרון בתחילת דצמבר 2009.

על פי החשד, ללוי ומדר היה אינטרס מובהק להביא לעליית שער האג"ח כדי להגביר את הסיכוי למכירת האג"ח במחיר גבוה. מחקירות רשות ניירות ערך עלה כי לצורך העלאת שער האג"ח, החליטו לוי ומדר לרכוש אג"ח סדרה ד' של מליסרון באמצעות חשבון השקעות של קבוצת עופר באופן מסיבי בסכום של כ-20 מיליון שקל. לוי ומדר, הטילו, לפי החשד, על הסוחר, אלי העליון, שפעל עבורם משימה במסגרתה הובהר לו שעליו להביא את שער האג"ח לרמה של 117.

בפתיחת שלב ההוכחות בספטמבר האחרון אמר עו"ד עמית בכר, ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א מיסוי וכלכלה, כי קיימות הקלטות מזמן אמת בהן שומעים בבירור את מטרת הרכישות. לדבריו, "מהשיחות עולה שמטרת הרכישות היא להשפיע על שער האג"ח ולעורר את המסחר".

לוי סיפר היום בעדותו כי מונה למנכ"ל עופר נכסים שהיום נקראת עופר השקעות כבר בשנת 2002. לוי הגדיר את המעמד שלו בעופר השקעות כדומיננטי: "אני הייתי המנכ"ל אך אני ניהלתי את ישיבות הדירקטוריון. יו"ר הדירקטוריון היה יולי עופר אך בתקופה זו היה בן למעלה מ-80 ולכן מי שניהל את הישיבות בפועל הייתי אני... אני מגדיר את עצמי כאיש דומיננטי, מעורב בעסקות הגדולות ובהחלט משפיע".

לוי נשאל על הנפקת האג"ח וסיפר כי כאשר מליסרון רכשה את קניון רמת אביב היא נדרשה לכסף לרכישה. "אני הסתובבתי בין המוסדיים וחיפשתי כסף לרכישה של קניון רמת אביב, הציעו לי שנלך בדרך של הנפקה".

אשר לרכישת האג"ח על ידי עופר אמר לוי "אני זוכר שזיהינו ירידה, זיהינו מחזורים גדולים וישבנו והתייעצנו ואמרנו בואו ננצל את ההזדמנות. מבחינתנו זה ברור שאנו צריכים לקנות במחיר הכי מינימאלי שאפשר ואם קונים כמות יכול להיות שיש לזה השפעה על המחיר".

הוא הוסיף כי "היה לנו ברור שלקנייה של כמות תהיה השפעה על המחיר. אנחנו חיים את השוק והיה לנו ברור שקניה של 20 מיליון שקל זה לא עניין של מה בכך אבל דיברנו על כך במונחים של תשואה ולא במונחים של שער".

לוי מיוצג על ידי עוה"ד נוית נגב, קבוצת עופר מיוצגת על ידי עורכי הדין פיני רובין, ארז הראל והילה שמעון ממשרד גורניצקי. גולן מדר מיוצג על ידי ז'ק חן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker