נוה דור של משפחת דנקנר תוכל לקזז הפסדים ממכירת מניות דור גז - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נוה דור של משפחת דנקנר תוכל לקזז הפסדים ממכירת מניות דור גז

זאת כנגד הרווח שנוצר לחברה ממכירת מניות חברת דור אנרגיה

2תגובות

השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל-אביב קבל באופן חלקי ערעור שהגישה חברת נוה דור אחזקות נגד רשות המסים, וקבע כי החברה רשאית לקזז הפסדים שנוצרו לה כתוצאה ממכירת מניות חברת דור גז, כנגד הרווח ממכירת מניות חברת דור אנרגיה, שנסחרו בבורסה לניירות ערך.

חברת נוה דור היא חברת אחזקות שנמצאת בבעלות בני משפחת דנקנר. בעלי המניות העיקריים בחברה הם יצחק דנקנר (אביו של נוחי דנקנר), אברהם דנקנר (אביו של דני דנקנר), שמואל דנקנר וכן יחידים אחרים בני משפחת דנקנר. בשנת 1997 רכשה נוה דור מחברת Shamrock Holdings of California 33.5% ממניות חברת דור אנרגיה ו-33.5% ממניות חברת דורגז. בנוסף הונפקו לנוה דור שטרי הון על ידי החברות. במועד רכישת מניות החברות והנפקת שטרי ההון על ידן היו החברות חברות פרטיות. בשנת 1998 נרשמו מניותיה של דור אנרגיה למסחר בבורסה בישראל ובאנגליה.

ב-29 ביולי 1999 חתמה נוה דור על שני הסכמים משולבים למכירת אחזקותיה בשתי החברות לאלון חברת הדלק לישראל. מכירת המניות של חברת דור אנרגיה הניבה לה רווחים כאשר מנגד מכירת המניות של חברת דורגז הניבה לה הפסד. מאחר וחברת דור-אנרגיה הייתה באותן שנים חברה ציבורית, בהתאם לחוק באותם ימים, המיסוי על אחזקותיה בוצע בהתאם להוראות "חוק התיאומים", בעוד שמיסוי רווחים שנוצרו כתוצאה מאחזקת מניות חברות "רגילות", בוצע לפי הוראות פקודת מס הכנסה.

סוחר בבורסה
רויטרס

נוה דור ביקשה מרשות המיסים כי אופן חישוב המס ייעשה כמיקשה אחת – כלומר שההפסד שנוצר לה כתוצאה ממכירת מניות דור-גז, יקוזז כנגד הרווח שנוצר כתוצאה ממכירת ניירות דור-אנרגיה. רשות המיסים התנגדה לבקשה זו, היא טענה כי מדובר בשני חוקים נפרדים, וכי לא ניתן לקזז הפסדי הון, ממכירת מניות שחלות עליהן הוראות פקודת מס הכנסה, כנגד רווחי הון ממכירת מניות, אשר חלות עליהן הוראות חוק התיאומים.

באמצעות עורכי הדין ירון מהולל, נועה לב גולדשטיין ואדם קדש ממשרד עורכי הדין איתן-מהולל & שדות, הגישה נוה דור ערעור על החלטת רשות המיסים. היא טענה כי העובדה שבתקופה הרלוונטית, רווחים ממכירת ניירות ערך סחירים חויבו במס לפי הוראות חוק התיאומים, אינה משנה את מהותם של הרווחים כ"רווחי הון". כמו כן, החברה טענה כי בהיעדר הסמכה מפורשת בחוק, רשות המיסים אינה רשאית למנוע ממנה לבצע את קיזוז ההפסדים המבוקש על ידה.

השופט אלטוביה קבע כי על אף שפקודת מס הכנסה וחוק התיאומים הם דברי חקיקה נפרדים - לשניהם אותה תכלית, והיא הטלת מס אמת על רווחיו האמיתיים של הנישום "מאחר שתכלית העל של דיני המס היא קביעת שומת אמת, מן הראוי להכיר בהפסדים הכלכליים שצמחו לנישום באופן רחב יחסית ולא לשלול מידיו נכנס כלכלי ללא סמכות מפורשת בחוק". ציין.

השופט הוסיף כי נוה דור הינה חברת החזקות שכל פעילותה התמצתה ברכישת מניות דורגז ודור אנרגיה ומכירתן כעבור מספר שנים. "שלילת ההפסד משמעו הטלת מס באופן שאינו מבטא את ההתעשרות האמיתית שצמחה לנוה דור". במצב זה, לדברי השופט יש לדחות את התוצאה המתקבלת מגישת רשות המיסים. עם זאת השופט ציין כי אין לפרש את האמור לעבר לנסיבות המיוחדות של המקרה.

בנוסף, השופט דחה את טענת נוה דור כי יש להחיל את סעיף 94ב לפקודת מס הכנסה (הקובע שיעור מס מופחת בגין חלקו של מוכר המניה ברווחים הראויים לחלוקה בחברה) ביחס למכירת ניירות ערך סחירים החייבים במס לפי הוראות חוק התיאומים. בעניין זה, קבל השופט אלטוביה את עמדת רשות המיסים, וקבע כי ניתן להחיל את שיעורי המס המופחתים הקבועים בסעיף 94ב רק כאשר המס מחושב לפי הוראות פקודת מס הכנסה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#