חקלאים הורשעו בהשקיית גידולים במי קולחים ללא היתר

השקיית ירקות הנאכלים חי במי קולחים שלא עברו את הסינון הדרוש, קרי מים מזוהמים, הינו מעשה חמור ופסול והשפעתו על בריאות הציבור עלולה להיות ישירה וקשה", אמר השופט

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

השופט יצחק שמעוני מבית המשפט השלום בירושלים הרשיע היום שני חקלאים וחברות בבעלותם בכך שהשקו את הירקות שגידלו במי קולחים בניגוד להיתר משרד הבריאות. מי קולחים הם מי שפכים שעברו תהליכי טיהור וסינון.

"כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות חמורות שאין להקל בהן ראש כלל ועיקר. השקיית ירקות הנאכלים חי במי קולחים שלא עברו את הסינון הדרוש, קרי מים מזוהמים, הינו מעשה חמור ופסול והשפעתו על בריאות הציבור עלולה להיות ישירה וקשה", אמר השופט.

צילום: ירון קמינסקי

השופט הרשיע את החקלאים בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום- עבירות של השקיית גידולים חקלאיים ללא היתר ובניגוד לתנאיו- עבירה לפי פקודת בריאות העם וכללי בריאות העם (טיהור מי שופכין המיועדים להשקיה)

הנאשמים, מנסור עבד, מעבד כ-700 דונם שטח חקלאי בעמק שורק וחברת הירקות צרעה בבעלותו ומשה יפרח וחברת מן אניני הירקות בבעלותו. כתב האישום שהוגש נגדם ייחס להם עבירות השקיית ירקות הנאכלים חי במי קולחים ללא היתר ובניגוד להיתר. על פי כתב האישום, במהלך שנת 2008 הם גידלו ירקות הנאכלים חי מסוג עגבניות, קישואים, פלפל וסוגי ירקות נוספים שהושקו במי קולחים ללא היתר. החקלאים בתחילה כפרו במיוחס להם בכתב האישום וטענו כי כלל לא גידלו ירקות בשטחים. בהמשך הם הודו כי בוצעה השקיית גידולים חקלאיים אך לא בשטחים המצוינים בכתב האישום.

השופט שמעוני לא קיבל את טענותיהם של החקלאים וציין כי "משרד הבריאות עמד בנטל הבאת ראיות בכל הקשור לפעילות הנאשמים ללא היתר השקיה במי קולחים". לדברי השופט "היתר השקיה לשנת 2007 הסתיים ב-31 לדצמבר 2007 ואילו בקשה בקשת היתר לשימוש בקולחים למטרות חקלאיות לשנת 2008 הוגשה רק ב-25 למאי 2008 ואושרה רק ב-31 ליולי 2008".

השופט ציין "במהלך למעלה משמונה חודשים בשנת 2008 הנאשמים השקו גידולים חקלאיים וירקות, במי קולחים ללא היתר בפועל ממשרד הבריאות, בניגוד לחוק". השופט הוסיף כי "במעשיהם השקו הנאשמים גידולים חקלאיים בקולחים ללא הסכמת המנהל ובניגוד לתנאים כנדרש על פי הכללים שנקבעו בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker