תכנון מס |

מינואר - עוד 2% מס על עשירים

מהן ההכנסות שאפשר להקדים לדצמבר כדי לחסוך מס

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

החל בינואר הקרוב יוטל מס נוסף בשיעור 2% על בעלי הכנסות גבוהות. המס יוטל על כל סוגי ההכנסות החייבות במס, החל בסף של משכורת שנתית של 800 אלף שקל ובמקרה של רווח ממכירת דירת מגורים שאינו פטור ממס - רק כששווי הדירה עולה על 4 מיליון שקל. המס יוטל על יחידים בלבד ולא על תאגידים.

הנה כמה דוגמאות למי שהכנסתו השנתית עולה על 800 אלף שקל:

מגדלי דירות בפתח תקוהצילום: עופר וקנין

רווחי ניירות ערך: אם קיים ברשותכם תיק ניירות ערך עם רווח גדול שצפוי להיות ממומש בשנה הקרובה כדאי לשקול לממש אותו בדצמבר. כך הרווח ימוסה בשיעור מס של 25% במקום 27%.

על רקע עליית שיעור המס יש לשקול מימוש רווחים ודחיית הפסדים. ביצירת אירוע ותשלום מס בדצמבר ורכישת ניירות ערך אחרים יש כמובן סיכון לכך שבעתיד ייווצר הפסד ואז הקדמת תשלום המס נהפכת לתשלום מס ללא רווח. כמו כן, יש להביא בחשבון את הוצאות המכירה והרכישה הכרוכות.

בהקשר זה, עובדים שקיבלו אופציות או מניות מהחברה וסיימו את תקופת החסימה של האופציות ומתעדים למכור את האופציות או את המניות בתקופה הקרובה ייטיבו לעשות אם ישקלו הקדמה של המכירה לדצמבר.

חלוקת דיווידנד: גם חלוקת דיווידנד צפויה לעלות יותר. חלוקת דיווידנד שתתבצע עד סוף השנה, לבעל מניות המחזיק 10% או יותר מהזכויות בחברה תתחייב במס בשיעור של 30% לעומת חלוקה החל בינואר 2013 שתחויב במס בשיעור של 32%.

עסקות מקרקעין: נישום שמתכנן לבצע עסקת מכירה של מקרקעין או עסקת קומבינציה בחודשים הקרובים (והרווח הגלום בה יחד עם ההכנסות האחרות של המוכר עולה על 800 אלף שקל) ייטיב לעשות אם ישקול את הקדמתה וחתימה על ההסכם בחודש דצמבר 2012.

דירות מגורים: מכירת דירה הזכאית לפטור ממס שבח לא תתחייב במס הנוסף. לעומת זאת, מכירת דירה שאינה זכאית לפטור או שהמוכר מבקש לשלם מס בגין הרווח הגלום בה - החיוב במס שבח יחול על הרווח שנוצר ממכירתה רק אם התמורה ממכירתה עולה על 4 מיליון שקל.

השכרת דירות מגורים: הכנסות הפטורות ממס לא יחויבו בתשלום במס הנוסף. הכנסות מהשכרת דירות מגורים החייבות במס בשיעור של 10% (ללא ניכוי הוצאות), יטפסו לשיעור של 12% ולכן על משכירי דירות לבדוק כדאיות של חלופת ניכוי כל הוצאות הדירה המושכרת ולשלם מס רק על מרכיב הרווח.

פיצויי פיטורים: פיצויי פיטורין יחויבו במס הנוסף ומי שהעסקתו צפויה להסתיים בחודשים הקרובים עליו לבחון את עיתוי קבלת הפיצויים. פיצויים שיתקבלו ב-2013 יחויבו במס בשיעור של 50%. גם פרישת פיצויים לשנים הבאות תחויב במס הנוסף.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה, איתני ושות' – עורכי דין jack@blanga.co.il

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker