יסמין גואטה
יסמין גואטה

בנק דיסקונט הגיש הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להורות על אכיפת השעבוד שיצרה לטובתו אמפל על אחזקותיה בחברת גדות מיכליות. "מצבן ועתידן של אמפל אמריקן ואמפל בכי רע ואין כל אינדיקציה לשיפור נראה לעין". נטען בבקשה. לטענת הבנק, נכון להיום עומדות כל התחייבויותיה של אמפל לבנק על סך של למעלה מ-244 מיליון שקל.

בנק דיסקונט מבקש להורות על מכירת השעבוד הקבוע שנוצר באמצעות שטר משכון ונרשם לטובתו על ידי אמפל על כ-67 מיליון מניות של חברת גדות המהוות 100% מהון המניות הרשום המונפק והנפרע של גדות. גדות מכליות, המנוהלת על ידי ארז מלצר, עוסקת ביבוא ושיווק של כימיקלים ובמתן שירותי הובלת כימיקלים באוניות.

על פי הבקשה שהגיש דיסקונט, בדצמבר 2007 הוא העמיד לאמפל מסגרת אשראי בסך של כ-234 מיליון דולר לצורך רכישת חלק מהון מניותיה של גדות. ביוני 2008, נטען בבקשה, העמיד הבנק לבקשתה של אמפל מסגרת אשראי נוספת בסך של 38.4 מיליון שקל ובספטמבר באותה השנה הסכים הבנק לבקשתה של אמפל והעמיד לה מסגרת אשראי נוספת בסך של 53.8 מיליון שקל לצורך השלמת רכישת 100% מהון מניותיה של גדות. על פי הבקשה, נכון למועד הגשתה עומדות כל התחייבויותיה של אמפל לבנק על סך של למעלה מ-244 מיליון שקל.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

לטענת הבנק "להבטחת פירעון חובה של אמפל לבנק, היא חתמה על שטר משכון במסגרתו שיעבדה בשעבוד קבוע מדרגה ראשונה את כל המניות שבבעלותה בגדות כולל כל זכות הנובעת מהן וכל פירותיהן". לדברי הבנק, ב-14 בנובמבר השנה הוא הודיע לחברה כי הוא מעמיד את כל יתרת החוב לפירעון מיידי.

לטענת הבנק "מצבן של אמפל אמריקן ואמפל משפיע, קרוב לוודאי גם על מצבה של גדות. כך בין היתר לנוכח המצב בו מצויה אמפל היא אינה מצליחה לקדם דבר ובכלל זה את מכירת גדות וחוסר הוודאות משפיע גם על גדות". כמו כן, נטען בבקשה כי "קיים לדעת הבנק חשש סביר כי שוויה של גדות ייפגע אף הוא. אי מכירתה של גדות במשך תקופה כה ארוכה על אף ניסיונות למכרה- גורם לכשעצמו פגיעה בערכה".

בנוסף לאכיפת השיעבוד מבקש הבנק למנות את עוה"ד דרור ויגדור וגיל אורן ממשרד עוה"ד יגאל ארנון ככונסי הנכסים של הבטוחה לרבות כל הזכויות הנובעות ממנה. הבנק מבקש להקנות לכונסי הנכסים בין היתר את הסמכות לתפוס ולקבל לרשותם את הבטוחה וכל חומר אחר בקשר עם הבטוחה המצויים אצל אמפל או אצל הנאמן על הבטוחה, דיסקונט נאמנות או בחשבונות ע"ש אמפל.

הצרות של אמפל, חברת האחזקות שמימן רכש לפני עשור ממשפחת שטיינמץ תמורת 83 מיליון דולר, החלו בסוף 2011 עם התמוטטות שלטונו של חוסני מובארק במצרים. פרויקט צינור הגז, שאליו היא נכנסה תחת חברת EMG, סבל מפיצוצים חוזרים ונשנים ועיכב את זרימת הגז מעבר למה שציפתה ההנהלה. כתוצאה מכך, רשמה אמפל ירידות ערך משמעותיות בשנה האחרונה, והצורך לשרת חובות אדירים נעשה כבד על כתפיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker