גילתה רעידות במכונית שרכשה ותפוצה ב-30 אלף שקל

הלקוחה שהופתעה להרגיש רעידות במכונית לאחר הקנייה - תקבל פיצוי בסך של 30 אלף שקל מהיבואן ומסוכנות הרכב - למרות שלא עשתה נסיעת מבחן

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לקוחה גילתה רעידות במכונית לאחר הקנייה ותקבל פיצוי בסך של 30 אלף שקל מהיבואן ומסוכנות הרכב למרות שלא עשתה נסיעת מבחן. כך פסק באחרונה שופט בית המשפט השלום בבאר שבע, ישעיהו טישלר.

לדברי השופט חברת צ'מפיון מוטורס וסוכנות הרכב ריטס לא עמדו בחובת הגילוי הנאות כלפי התובעת, ולא גילו לה, שעל פי טיבו וטבעו, הרכב שרכשה - רועד בסיבובי סרק נמוכים. "מי שרוכש מכונית, אינו יכול להיחשב, כמי שעצם עיניו, או ויתר על כך, שיגלו את עיניו - רק מכיוון שלא נסע במכונית נסיעת מבחן". פסק השופט.

פולקסווגן ג'טהצילום: פולקסווגן

התובעת, אפרת שוהם דליות רכשה מכונית מסוג ג'טה המיוצרת על ידי חברת פולקסווגן ומשווקת בישראל על ידי חברת צ'מפיון מוטורס. בתביעה שהגישה נגד חברת צ'מפיון מוטורס וסוכנות הרכב ריטס היא טענה כי "כבר במעמד מסירת החזקה במכונית לידיה, היא התלוננה שהרכב רועד". לדבריה "היבואן עשה ניסיונות לחמוק מאחריותו ו'לטייח' את הפגם במכונית". התובעת טענה לביטול ההסכם לרכישת המכונית והשבה של הכסף ששילמה עבורו.

צ'מפיון מוטורס וסוכנות הרכב טענו להגנתן כי "לא נמצאה כל בעיה אובייקטיבית ברכב וכי התביעה נובעת מרגישות סובייקטיבית של התובעת או בניסיון מניפולטיבי שלה לסובב את הגלגל לאחור ולבטל את העסקה סתם כך". לטענתן, הן "פעלו ללא דופי, וחזרו ובדקו את המכונית ושבכל הבדיקות הרכב נמצא תקין. בנוסף הן טענו כי "לא נמנע מהתובעת לבצע נסיעת מבחן במכונית, כך שהיתה יכולה להתרשם טרם רכישת המכונית, באופן בלתי אמצעי מהתאמתה שלצרכיה".

השופט טישלר קיבל את התביעה ופסק כי צ'מפיון מוטורס וסוכנות הרכב "לא עמדו בחובת הגילוי הנאות כלפי התובעת, ולא גילו לה, שעל פי טיבו וטבעו, הרכב שרכשה רועד בסיבובי סרק נמוכים". השופט הוסיף "איני מקבל את טענת הנתבעות, שאילו התובעת הייתה מבצעת נסיעת מבחן, סביר שרעידת המנוע הייתה מתגלה".

לדברי השופט "רכישה של מכונית כרוכה בהוצאה ניכרת, שנופלת, בדרך כלל, רק מההוצאה הכרוכה ברכישת דירה. אנשים רוכשים מכוניות כאשר מה שמדריך אותם, הם שיקולים שונים: צריכת הדלק, גודל המכונית, מספר נוסעים אפשרי, אופי השימוש הצפוי (בעיר או מחוצה לה), "יוקרתה" של המכונית וכו'. אחד השיקולים, שהוא קרוב לוודאי, משותף לכולם הוא מידת הנוחות והרווחה שכרוכה בשימוש במכונית".

למרות שצ'מפיון מוטורס וריטס רכשו את המכונית חזרה מהתובעת במחיר המחירון, השופט פסק כי עליהן לפצות אותה בסך של 30 אלף שקל בגין עוגמת נפש ואובדן ימי עבודה ובנוסף לכך ישלמו לתובעת הוצאות בסך של 12 אלף שקל. התובעת יוצגה על ידי עו"ד אילן אבירם, הנתבעות יוצגו על ידי עו"ד תומר מזרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker