פרטים חדשים מחקירת הרב פינטו: "ראיות מבוססות שהציע שוחד לקצין משטרה בכיר"

הרב פינטו, המקורב לאנשי עסקים רבים, נעצר ביום חמישי עם רעייתו דבורה ■ פינטו חשוד בהלבנת הון ובמתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה, במטרה לקבל מידע על חקירה משטרתית ■ הרב ואשתו שוחררו למעצר בית

שוקי שדה
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
הילה רז

>> הרב יאשיהו פינטו ורעייתו דבורה נעצרו ושוחררו בערבות ביום חמישי, והם חשודים במתן שוחד והלבנת הון. לפי החשד, השניים שילמו שוחד של 100 אלף שקל לקצין משטרה בכיר, תת-ניצב אפרים ברכה, במטרה לקבל מידע על חקירה משטרתית נגד עמותת חזון ישעיה, שמנהליה חשודים במעילה של עשרות מיליוני דולרים. פינטו משמש נשיא העמותה - תואר של כבוד, ללא משמעות מעשית.

השניים הובאו בפני השופטת איטה נחמן מבית משפט השלום בראשון לציון. במסגרת הדיון אמר סניגורם, עוה"ד ירון ליפשס, כי מרכז חייה של המשפחה הוא בניו יורק. "הרב פינטו הגיע היום לארץ ואמור היה היום בלילה לחזור חזרה", טען. נציג המשטרה אמר כי "מדובר בפרשה חמורה שיש בה ראיות מבוססות לכך שהרב פינטו הציע ושילם שוחד לקצין משטרה בכיר מאוד".

במסגרת הדיון שיבח הרב פינטו את עבודת המשטרה ולאחר מכן אמר "לא נתנו אף שוחד לאף אדם. אנו נמצאים במצב רגיש ועדין בארה"ב, יש חקירה פדרלית גדולה שהרבה דברים במדינת ישראל קשורים אליה, אנחנו לא חשודים, אנו הקורבן, עברנו חקירה קשה ביותר".

המשטרה ביקשה להורות על מעצר בית מלא של השניים למשך 15 יום, תוך הפקדת ערבות במזומן של מיליון שקל וכן ערבות עצמית על סך של מיליון שקל. המשטרה ביקשה עוד להוציא צו איסור יציאה מהארץ נגד השניים למשך חצי שנה בטענה כי קיים חשד סביר ששחרורם יביא לשיבוש הליכי חקירה, להשפעה על עדים או לפגיעה בראיות. השופטת נענתה וקבעה כי בני הזוג ישוחררו למעצר בית מלא של 15 יום בביתם באשדוד ויפקידו ערבויות ובטחונות בסכום כולל של כ-2.5 מיליון שקל. בנוסף, נאסר עליהם לצאת מהארץ במשך חצי שנה.

פינטו מכחיש את החשדות נגדו. עו"ד ליפשס מסר כי "הרב פינטו ענה לחוקרי המשטרה על כל השאלות ומסר להם את כל הידוע לו, כדי לקדם החקירה במהירות האפשרית ולהפריך את החשדות חסרי הבסיס שהועלו כנגדו. הרב סמוך ובטוח כי לאחר שהעובדות תתבררנה לחוקרי המשטרה, הם יבינו כי לא נפל כל פגם במעשיו".

מקורבי פינטו טענו בסוף השבוע שתנ"צ ברכה הוא בן בית בביתו של פינטו כבר זמן רב. "לא מדובר באירוע נקודתי שבו הרב פינטו יוצר קשר עם שוטר כדי לשמוע פרטים על חקירה. מדובר על קשר ארוך שנים בין שתי המשפחות, קשר שבו הרב סייע רבות למשפחה הזו. יש שם גם עניינים של צנעת הפרט. הוא לא מכחיש את עצם מתן הכסף, אבל הכוונה שם היתה אחרת לגמרי", אמרו המקורבים.

מקורבי הרב לא מכחישים את הקשר של פינטו לעמותה, אך מדגישים שהוא כלל לא חשוד, ולכן אין לו שום אינטרס לקבל מידע כלשהי מהחקירה. באפריל האחרון נעצר מנהל העמותה, אברהם ישראל, יחד עם עוד תשעה עובדים, בחשד למעילה בסך עשרות מיליוני דולרים, שפירושה שהחשודים גנבו לכאורה כספים המיועדים לניצולי שואה נזקקים. על פי החשד, מנהלי העמותה רכשו מזון באמצעות הכסף של התורמים, אבל העבירו רק חלק ממנו לניצולים, כשאת השאר מכרו והעבירו את הכספים לכיסם. כיום העמותה נמצאת בפירוק.

בעבר, עמותת חזון ישעיה נקראה חזון ישעיה שובה ישראל (כשם העמותות של פינטו) וב-2004 שונה שמה לחזון ישעיה, מה שעשוי ללמד על קשר שהתקיים בין העמותות שבראשן עומד פינטו לעמותה זו. אחד ממקורבי הרב פינטו בניו יורק, מאיר פינטו (אין קשר משפחתי), היה בעבר חבר הוועד המנהל של חזון ישעיה.

פינטו אמנם לא חשוד בפרשה זו, אך יש לו קשר טוב עם החשוד המרכזי בה - הרב ישראל. לדברי אדם שבעבר עבד עם פינטו, השניים קרובים מאוד זה לזה ואף יצאו כמה פעמים לנסיעות משותפות בחו"ל. בסרטונים באתר יו-טיוב ניתן לראות את השניים מופיעים באירועים שונים.

באתר האינטרנט של שובה ישראל, ניתן למצוא קטע וידאו שצולם בפברואר האחרון, חודשיים לפני המעצר של אברהם ישראל. בסרטון מעביר פינטו שיעור תורה במשרדים של שדרן הרדיו האמריקאי השמרני, גלן בק, הזוכה לשבחים מפי הרב על כך שהזמין אותו לתוכנית. לכל אורך ההרצאה, במשך של כשעה ורבע, עומד אברהם ישראל לצדו של פינטו, ומתרגם את דבריו מעברית לאנגלית.

מקורבים בתקשורת

זו אינה הפעם הראשונה שנגד פינטו מועלית טענה של הלבנת הון. בשנים האחרונות נקלע לסכסוך עם חמו, הרב שלמה בן-חמו, רבה הראשי של ארגנטינה. זאת, בנוגע לקניית דירה במחיר של 1.1 מיליון דולר בפרויקט היוקרה "ירושלים של זהב" במרכז ירושלים. בן-חמו, שהיה רשום כבעל הדירה ונדרש להחזיר את הכסף לקבלן, טען בבית המשפט המחוזי בירושלים כי בתו ביקשה ממנו לפתוח חשבון בנק בארגנטינה עבורה ועבור בעלה, ממנו יעברו כספים לרכישת הדירה, אך לא הוא בעל הדירה. בן-חמו טען שפינטו ביצעה הלבנת הון בעניין זה. אנשי פינטו הכחישו את הדברים בתוקף. בספטמבר האחרון, אחרי יום דיונים מרתוני בבית המשפט המחוזי בירושלים, נקבעה פשרה לפיה הדירה תירשם על שם בני הזוג פינטו, ואילו בן-חמו יחזור בו מהטענה לגבי הלבנת ההון לכאורה, שהיתה המטרידה ביותר מבחינת פינטו ואנשיו.

הרב פינטו, 39, הוא אחד משני הרבנים המקורבים ביותר לצמרת העסקית בישראל. הוא מחלק את זמנו בין ניו יורק לאשדוד. בין באי ביתו נמנים נוחי דנקנר, אילן בן-דב, ג'קי בן-זקן, שרי אריסון ויצחק תשובה, שפינטו התקין עבורו את המזוזה במלון הפלאזה בניו יורק. בעבר ביקרו אצל פינטו גם לא מעט פוליטיקאים, בהם ישראל כץ, ציפי לבני, אלי ישי, עוזי לנדאו, יצחק הרצוג, יואל חסון ושאול מופז.

לפינטו מקורבים גם בעולם התקשורת. הוא מקורב מאוד לחיים רוזנברג, המשנה למנכ"ל "ידיעות אחרונות" ומהאנשים הקרובים ביותר למו"ל, נוני מוזס. העיתונאי שלום ירושלמי מ"מעריב", הוא חבר קרוב של הרב וכך גם שי נשר, סוכן השחקנים ובעלה של העיתונאית איילה חסון מערוץ 1. קרובים לפינטו גם אנשי משטרה וצבא בדימוס: האלוף במילואים אבי זמיר והניצבים בדימוס אריה עמית, אורי בר-לב ויעקב בורובסקי.

בין תורמיו הישראליים ב-2009 נמצאים בני הזוג יורם ולאה גלובוס, ניסן חקשורי ויגאל דמרי. בין 2008 ל-2011, כפי שנחשף ב"הארץ" באוגוסט השנה, תרם בן-דב 1.5 מיליון שקל לעמותת אוצרות החיים, שבראשה עומד אביו של פינטו, הרב חיים פינטו.

המתווך

לפני כמה שבועות עלה שמו של פינטו לכותרות כאשר תיווך בעסקה שבה רכש אחד ממקורביו, איש העסקים היהודי-ארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, 10% מחברת גנדן הפרטית שבבעלותו של נוחי דנקנר. פינטו אף נכח בטקס החתימה על העסקה בארגנטינה, ושם אמר שחשוב לחזק את הכלכלה הישראלית, להבטיח פרנסה לעשרות אלפי יהודים ולדאוג לאלו שהשקיעו בחברה דרך ביטוחים ופנסיה. פינטו טען בנוסף שאלו שהשקיעו בישראל לא ייפגעו, וכספי ההשקעה שלהם יוכפלו וישולשו.

הסיוע בעסקת אלשטיין היה הפעם הראשונה שבה פינטו עצמו דיבר בגלוי על ענייני עסקים. בעבר, היתה מעורבותו מרומזת בלבד - כך לדוגמה, פורסם שייעץ בעבר לבן-דב בעסקה שבה רכש חלק מבניין הליפסטיק במנהטן, ובעסקה שבה רכש את השליטה בחברת פרטנר, ואולם פינטו עצמו לא התייחס לכך. במשך השנים מאז התפרסם הקפידו מקורביו של הרב לטעון שהוא עצמו אינו קשור לעסקים ושקרבתו אליהם היא על בסיס של קרבה רוחנית. "אתם חושבים שאנו מדמים להיות יועצים של אנשי עסקים? אני נגד כל זה. אני עונה על שאלות בתחום המוסר", אמר פינטו בשיחה עם מקורביו לפני כשנה, בהתייחסו לקשריו עם אנשי עסקים הבאים לבקרו.

ואולם בתחקיר TheMarker שפורסם בדצמבר האחרון נחשפו קשרים של פינטו, כמו גם של אשתו, לעולם העסקי. לעמותת שובה ישראל, שבראשה עומד פינטו, היה קשר עם חברת הנדל"ן מטרופוליטן, שבבעלות הישראלי לשעבר חיים רווח, והיא בעלת מניות בבניין הליפסטיק. בשלב מסוים אף שכנה העמותה במשרדי חברת מטרופוליטן. החברה, המשקיעה בתחום הנדל"ן עבור לקוחותיה, הציגה בעבר את פינטו כיועץ עבור לקוח פוטנציאלי. במכתב ששלחה החברה הוסבר ללקוח פוטנציאלי שאם יתקשר עמה הוא יקבל נתח ברווחי החברה, שגודלו ייקבע על בסיס העצה של הרב פינטו. מנגד, העבירה החברה לפחות 100 אלף דולר לרעייתו של הרב.

אורח חייו של הרב רחוק מלשקף צניעות. הבית אליו נשלחו הוא ואשתו למעצר בית הוא וילה ששוויה 11 מיליון שקל, בסמוך לחוף הים באשדוד, המוקפת חומות מבחוץ ומקושטת במנורות שנדליר מבפנים. הבית רשום על שמו איש העסקים היהודי-אמריקאי ג'יי שוטנשטיין, בעל רשת החנויות אמריקן איגל. כאמור, בבעלותו של פינטו גם דירת יוקרה בירושלים. בשנים האחרונות, כאשר שהה בניו יורק, התגורר פינטו בבית מגורים בן כמה קומות בלב מנהטן, נכס יקר הרשום על שם העמותה.

פינטו טס ברחבי העולם באופן תכוף כדי לתת שיעורים במרכזים השונים של שובה ישראל בארגנטינה, בבולגריה, במיאמי, בלוס באנג'לס ובמקומות נוספים בעולם. כמעט בכל המקרים טס פינטו במחלקה הראשונה. העמותה הוציאה מאות אלפי דולרים במהלך השנים על טיסות אלו. העמותה גם הוציאה יותר מ-100 אלף דולר על שהייתו של פינטו בווילה רחבת ידיים בהמפטונס, אחד מהאזורים היקרים בארה"ב, ב-2008-2009, כאשר שהה שם בתקופות החגים. פינטו עצמו היה רשום בחוזה השכירות, לצד העמותה.

36 אלף דולר הוציאה העמותה על האירוח של פינטו ורעייתו במשך כחודש במלון יוקרה בבואנוס איירס, באביב 2008. פינטו היה רשום בחוזה השכירות, לצד העמותה. עוד הוציאה העמותה 36 אלף דולר על אירוע שערכו הרב ורעייתו במלון יוקרה בעיר. מלבד זאת, העמותה הוציאה מאות אלפי דולרים על שעוני יוקרה ותכשיטי יהלומים מקורבי פינטו טענו שרכישות התכשיטים בוצעו ללא ידיעתו, על ידי אנשים שלאחר מכן סחטו אותו ומעלו בכספי העמותה.

פרשת הסחיטה לכאורה נגד הרב פינטו על ידי מקורביו לשעבר בארה"ב התפוצצה בדצמבר האחרון, אז פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי האף.בי.אי בודק חשדות נגד שני מקורבים לשעבר של פינטו - הישראלי לשעבר עופר ביטון ואיש יחסי ציבור אמריקאי בשם רון טרוזיאן. האף.בי.אי ביקש לבדוק, לפי הפרסום, טענות כי השניים סחטו את פינטו, בין היתר על ידי הפצת פרסומים שליליים נגדו בתקשורת. מקורבי פינטו טענו אז שהשניים אף גנבו מאות אלפי דולרים מהעמותה. השניים הכחישו את הפרסום בתוקף. בראיון לערוץ 2, כמה ימים לאחר הפרסום, תקף טרוזיאן בחריפות את פינטו. לפני חודשיים הוגש כנגד ביטון בניו יורק כתב אישום בגין הונאה הקשורה לקבלת גרין קארד עבור משקיעים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום