גזר הדין של אולמרט: מאסר על תנאי וקנס; המשמעות: יוכל לשוב לפוליטיקה

בית המשפט: "הביטוי הראוי למחיר האישי הכבד שאותו שילם הנאשם הוא בהימנעות מהטלת עונש של מאסר ועבודות שירות והסתפקות במאסר על תנאי וקנס. תרומתו הרבה של הנאשם למדינה ניצבת כמליצת יושר" ■ עונשה של שולה זקן: 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס

קרן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן רובין

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט מאסר על תנאי של שנה למשך 3 שנים וקנס של 75,300 אלף שקל. זאת, בניגוד לבקשת הפרקליטות לגזור על אולמרט 6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס. משמעות ההחלטה לא להטיל עבודות שירות היא כי אולמרט יוכל לשוב לחיים הציבוריים. בית המשפט גזר על שולה זקן 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 40 אלף שקל.

בשבועות הקרובים תיאלץ הפרקליטות להחליט אם לערר על החלטת השופטים לזכות את אולמרט משני האישומים המרכזיים נגדו - בפרשת ראשונטורס ובפרשת טלנסקי.

"המקרה הנוכחי מיוחד עד מאוד", כתבו השופטים. "הפסקת כהונתו של הנאשם באמצע הקדנציה ראויה להתחשבות. לא זו בלבד שבסופו של יום הנאשם זוכה מהאישומים, אלא שהמאשימה הכירה בבעיתיות בגירסתו של טלנסקי. מצב דברים זה מחייבת התחשבות מיוחדת חרף החומרה של המעשים.

"הביטוי הראוי למחיר האישי הכבד שאותו שילם הנאשם הוא בהימנעות מהטלת עונש של מאסר ועבודות שירות והסתפקות במאסר על תנאי וקנס. תרומתו הרבה של הנאשם למדינה ניצבת כמליצת יושר".

בתחילת הקראת גזר הדין שסוכם במסמך הכולל 27 עמודים, התייחסה השופטת מוסיה ארד בהרחבה לעוצמת הקשרים בין אולמרט למקורבו ושותפו לשעבר, אורי מסר. "יחסי החברות נמשכו עשרות שנים, היו יוצאי דופן, הן מבחינת עוצמת הקשר. התקיימו יחסים מיוחדים. לחברות זו נוספו עוצמות חזקות... הצטרפותן יחד מסתכמת במסה קריטית ויוצרת ניגוד עניינים חמור ומובהק ביותר... כפועל יוצא לקשר בינהם אסור היה לאולמרט לעסוק בכל עניין בו היה מעורב עו"ד מסר - כי זהו ניגוד עניינים. זו היא אינה עבירה טכנית, כי אם עבירה פרוצדורלית".

עם זאת, אמרה השופטת כי "יש להיזהר שלא להתייחס לעבירת הפרת האמונים כאל עבירה טכנית. חומרתם של המעשים מצדיקה תגובה ממשית של מאסר בפועל, גם אם ירוצו בעבודות שירות".

לפני כחודשיים וחצי, בהכרעת הדין, הרשיעו השופטים, מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל, את אולמרט בסעיף אחד של הפרת אמונים בשל התנהלותו בפרשת מרכז ההשקעות. אולמרט הורשע בכך שפעל בניגוד עניינים כאשר דן בבקשות של חברות פרטיות שיוצגו על ידי חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר.

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור על אולמרט עונש של שישה חודשי עבודות שירות וכן קנס ועונש מאסר על תנאי. לדברי פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנל, היו לעבירה של אולמרט מספר נסיבות מחמירות, בהן דרגת הקרבה למסר, מעמדו הרם של אולמרט והעובדה שהוא נהג כך ביותר ממקרה אחד. כן ציין אברבנל בפני השופטים את התנהלותו של אולמרט בחקירות ובמשפט, כסיבה להחמיר בעונשו. אולמרט טען בפני בית המשפט שנענש מספיק ולא צריך להענישו מעבר לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker