היום שאחרי צו הקפאת ההליכים במעריב - דין וחשבון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היום שאחרי צו הקפאת ההליכים במעריב

חברה שחרב הפירוק מונפת קרוב לראשה מוכנה לפשרה כואבת יותר

2תגובות

העובדים מפגינים, החובות מצטברים לסכומי עתק, המימון הזמני מתאדה במהירות, הבנקים שותקים באופן מחשיד, בעלי השליטה מתרוצצים בניסיונות אחרונים לסגור את הפרטים הסופיים בעסקת המכירה, טיוטת הבקשה להקפאת הליכים כבר מוכנה במשרד עורכי הדין - כל הנורות האדומות כבר הפכו לפרוז'קטורים, ונראה כי זה עניין של זמן קצר עד שקריסתו של "מעריב" תגיע לבית המשפט שמתמחה בחדלות פירעון.

השאלות המעניינות כרגע נוגעות לאופן שבו תוגש הבקשה לבית המשפט, ואם היא תחשוף מידע חדש על התנהלות החברה שגרמה לקריסתה ועל ההיקף המדויק של חובותיה. האם זו תהיה בקשה להקפאת הליכים שתוגש בהסכמת משקיע חדש? מה יוסכם? האם הבקשה תוגש במעמד צד אחד? האם נושי החברה - ספקים או בנקים - יאבדו את הסבלנות ויקדימו את החברה בהגשת בקשה מטעמם? האם העובדים ינקטו בהליך יזום ויגרמו לחברה להגיע לבית המשפט? האם מעריב החזקות תחליט שאין עוד תקומה לחברה ותגיש בקשת פירוק?

כרגע ישנם שלושה תרחישים: הראשון הוא הגשת בקשה מוסכמת להקפאת הליכים של "מעריב" יחד עם שלמה בן צבי, מו"ל "מקור ראשון", שהודיע כי הוא מעוניין לרכוש את החברה. התרחיש השני הוא הגשת בקשת הקפאת הליכים במעמד צד אחד על ידי חברת מעריב החזקות, בשל חילוקי דעות עם בן צבי שאינם ניתנים לגישור מחוץ לכותלי בית המשפט. התרחיש השלישי הוא הגשת בקשת הקפאת הליכים על ידי נושי החברה: ספקים, בנקים או עובדים. תרחיש רביעי וסביר פחות הוא שהחברה או אחד הנושים יבקשו צו פירוק.

המעורבים במו"מ מבינים כי למותג "מעריב" יש ערך כלכלי, ולכן יעדיפו להגיש בקשה להקפאת הליכים שתאפשר את המשך הוצאתו לאור של העיתון. לאחר שמוגשת בקשה להקפאת הליכים, מוציא השופט צו זמני להקפאת ההליכים נגד החברה. משמעות הצו היא שהנושים - ובהם העובדים, הספקים, רשויות המס, מחזיקי מניות מקרב הציבור וכדומה - לא יוכלו לפתוח בהליך משפטי נגד החברה, וכל התביעות נגדה יוקפאו לפרק זמן שאותו יקבע בית המשפט. בדרך כלל מדובר במספר שבועות או חודשים, שמאפשרים לחברה להמשיך לפעול כ"עסק חי" כדי שניתן יהיה להבריא אותה ולמכרה למשקיע חדש שיזרים אליה כסף.

לעתים, המשקיע החדש רוכש את המותג בלבד במסגרת ההליך המשפטי ופותח חברה חדשה, שאליה הוא מזרים את הפעילות העסקית. המשקיע החדש אינו אחראי לחובות עבר של החברה . האחראים לתשלום חובותיה של החברה הישנה הם הנאמנים שממונים לחברה על ידי בית המשפט, ואחראים גם על גביית החובות כלפיה.

הנאמנים הם לרוב רואה חשבון ועורך דין, שמקבלים סמכויות של מנהלים זמניים של החברה. הם יכולים לשלם תשלומים שונים לפי אישור בית המשפט, ותפקידם העיקרי הוא ליצור תוכנית הבראה או לבחון עד כמה ישימה תוכנית ההבראה שהגישה החברה. בנוסף, צריכים הנאמנים לערוך רשימות של חובות ונכסים של החברה, לגבות את החובות ולבצע חישובים כיצד יושב חלק מחוב החברה לנושיה.

הנאמנים יכולים גם להיות אחראים לאיתור משקיע שלו תימכר החברה כ"עסק חי". בתקופה זו יכול העיתון להמשיך ולצאת לאור, אך הדבר תלוי בעיקר במימון שיוזרם בתקופת הקפאת ההליכים, ובנכונותם של העובדים להמשיך לעבוד. המימון הזמני והקצוב מוזרם לרוב ממשקיע חדש שמעוניין לרכוש את החברה או מהבנקים, שמקמצים בשנים האחרונות במימון כזה. שאלת גיוס המימון בתקופת הקפאת ההליכים היא קריטית - אם לא יימצא גורם שיסכים להזרים עוד מיליוני שקלים ל"מעריב" בתקופה הקרובה, הדבר יכול להביא לפירוק החברה - כלומר, מכירת נכסיה לכל המרבה במחיר וחיסול העיתון.

בתום ההליך המשפטי של הקפאת ההליכים מקבלים הנושים שאינם מובטחים, כמו ספקים, שיעור קטן מחוב החברה כלפיהם. העובדים שניצבים בדין קדימה יקבלו חלק מהחוב כלפיהם, לפני הספקים הלא מובטחים, מביטוח לאומי או מהנאמנים. הבנקים, שדואגים לשעבד נכסים של החברה לטובתם לפני שהם מעניקים לה הלוואה, מקבלים לידיהם את הנכסים המשועבדים - בדרך כלל נדל"ן, מכונות יקרות ערך, כלי רכב, חשבונות ביתרת זכות או מימוש ערבויות אישיות של בעל השליטה.

לפי התרחיש הראשון, של בקשה מוסכמת להקפאת הליכים, יגישו שלמה בן צבי וחברת מעריב החזקות בקשה מוסכמת להקפאת הליכים זמנית למשך מספר ימים או שבועות בודדים, כדי שיוכלו להמשיך בסגירת העסקה להעברת השליטה בעיתון בלי איום בהגשת תביעות נגד החברה.

לפני כשבועיים הודיעה מעריב החזקות כי בן צבי מעוניין לרכוש את המותג "מעריב", המוניטין, פעילות האתר האינטרנט והמקומונים ומאגרי המידע והמנויים של העיתון. ואולם, מאז הפרסום בן צבי הפחית בעשרות מיליוני שקלים את ההצעה הכספית הראשונית, שעמדה על 85 מיליון שקל. המגעים בין בכירי אי.די.בי לבן צבי נמשכים כל העת. ייתכן והמעורבים יחליטו להגיש בקשה מוסכמת להקפאת הליכים, שתאפשר להם להמשיך במגעים.

במקרה זה, סביר כי בן צבי יודיע שהוא מזרים כמה מיליוני שקלים בתקופה הקרובה, כדי לאפשר את המשך פעילות העיתון בימים הקרובים, שבהם יודיעו הצדדים אם עסקת המכירה הושלמה.

מבנה העסקה שנרקמת בין בן צבי לבין בכירי אי.די.בי אינו ידוע עדיין, אך ההנחה היא שיהיה מדובר במתווה עסקה מורכב, שיתפרש על פני תקופה. סבוכה ככל שתהיה העסקה, בית המשפט יירד לפרטי פרטיה, יבחן את ההיתכנות הכלכלית שלה ואת הסכומים שתניב לנושים. פרקליטיו של נוחי דנקנר, בעל השליטה ב"מעריב", מתמחים בעריכת עסקות סבוכות שמקשות על הציבור להבין את כל רבדיהן. כך היה במקרה של עסקת מכתשים-כימצ'יינה שטווה דנקנר עם פרקליטיו. במקרה זה, בית המשפט בחן את פרטי העסקה, קרא חוות דעת של מומחים כלכליים, קבע שהעסקה בעייתית ואילץ את דנקנר להתפשר בתביעה ייצוגית שהוגשה בעניין ולשלם 45 מיליון דולר.

צו הקפאת הליכים במעמד צד אחד

במידה והעסקה לא תושלם או שהמגעים בין הצדדים ייקלעו למבוי סתום, יש להניח כי "מעריב החזקות" יגישו בקשה להקפאת הליכים במעמד צד אחד. בן צבי, כאיש עסקים ממולח, ודאי הבין שאם הוא ירכוש את החברה במסגרת הליך של הקפאת הליכים, הוא יוכל להפחית משמעותית את מחירה. מכירה באמצעות בית המשפט עלולה לפגוע בערך המותג ולעודד התמחרות, שבסופה ייתכן שיימצא משקיע שמחכה לשעת כושר מתאימה להשתלט על המותג "מעריב". עם זאת, סביר שבן צבי בדק את השטח והוא יודע שאין משקיעים מתעניינים אחרים מלבדו. משקיע אחר ששמו עלה הוא אלי עזור, מבעלי "ג'רוזלם פוסט".

חברה שנמצאת בהקפאת הליכים בבית המשפט וחרב הפירוק מונפת קרוב לראשה מוכנה לפשרה כואבת יותר. לפי תרחיש זה, מעריב החזקות תגיש בקשה לצו הקפאת הליכים במעמד צד אחד, כך שלא ניתן יהיה לפרסם את הבקשה עד לאחר שבית המשפט יוציא את הצו. הצו מוגש במעמד צד אחד בין היתר כדי למנוע מנושים לא מובטחים של החברה, כמו ספקים, לעוט על מחסניה ולעשות דין לעצמם. לאחר שיוצא הצו, הנושים כבר ניצבים בפני עובדה ואינם יכולים לעשות דבר. פעמים רבות מציבים הנאמנים מאבטחים בחברות הללו .

בקשה של עובדים או של נושים

עובדי "מעריב" הפגינו בצמתים מרכזיות וכתבו טורי דעה מרגשים ויצירתיים בעיתונם. 2,000 עובדי העיתון נלחמים על מקום עבודתם ופרנסתם בצורה מעוררת כבוד והערכה. משכורות אוגוסט עוכבו, עתיד משכורת ספטמבר לא ברור, והם ממשיכים בעבודתם . קשה להעריך אם ומתי תפקע סבלנותם של העובדים או של נושים אחרים שחוששים להחזר חוב החברה כלפיהם. העובדים כבר הצטיידו בעורכי דין שמתמחים בהליכי חדלות פירעון, אך ספק אם ברצונם להיות הראשונים שיביאו את החברה לבית המשפט.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם