השופט בדימוס ביין: המלחמה בתיקונים לחוק הלבנת הון - אבודה

"קשה לדמיין שמדינת ישראל לא תתיישר עם המלצות ה-OECD", אמר השופט בדימוס ביום עיון בנושא מיסוי הלבנת הון

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"מי שמנסה להתנגד לתיקונים לחוק הלבנת הון נלחם מלחמה אבודה. קשה לדמיין שמדינת ישראל לא תתיישר עם המלצות ה-OECD", כך אמר אתמול (ד') השופט בדימוס פרופ' דן ביין ביום עיון בנושא מיסוי הלבנת הון שערכה לשכת עורכי הדין.

לאחרונה הכריזה הממשלה על שורה של צעדים שנועדו להעמיק את גביית המס. בין היתר הציע משרד האוצר תיקונים לחוק איסור הלבנת הון שאמורים לסייע לרשויות המס לאתר את העלמות המס המתוחכמות והשיטתיות ולפעול נגדן. על פי ההצעה ישונה חוק איסור הלבנת הון כך שיכלול גם עבירות מס מכוונות. תיקון נוסף קובע כי הרשות לאיסור הלבנת הון תוכל להעביר מידע לרשות המסים, כפי שמועבר כיום מידע למשטרה ולשב"כ.

ביום העיון שנערך בהנחייתו של עו"ד שריג דמארי, יו"ר ועדת איסור הלבנת הון דנו הדוברים במבנה הצעת התיקון והעקרונות המנחים בבסיסה וביתרונות והחסרונות שלה.
לדברי פרופ' ביין המתנגד להפיכת עבירות המס לעבירות מקור מנקודת הראות של המשפט הפלילי- כל הרחבה של אחריות פלילית צריכה היום לעבור מבחנים חוקתיים זה צריך להיות לתכלית ראויה וזה צריך להיות מידתי. "הטענה שלי היא שזה לא לתכלית ראויה וזה לא מידתי". אמר. לדבריו "כשנחקק החוק דובר על הפשיעה המאורגנת", אולם "חלק גדול מעבירות המס מתבצעות על ידי אנשים שעוסקים בעסקים לגיטימיים והשאלה היא האם זו תכלית ראויה של חוק איסור הלבנת הון".

גם עו"ד פנחס רובין, ועו"ד זיו שרון הביעו את התנגדותם לתיקון החוק. לדברי עו"ד רובין "חוק הלבנת הון נועד מלכתחילה לעבירות של הפשיעה המאורגנת ולכן הגדרותיו גורפות כל כך. לקחת חוק כזה נוקשה מאין כמותו ולהרכיב אותו על עבירות מתונות יותר, זוהי תוצאה מאוד לא רצויה ומאוד מסוכנת". אמר. עו"ד זיו שרון אמר כי אם רוצים להגביר את גביית המיסים ואם יש עבירות שרוצים שהענישה עליהן תהיה אחרת יש לתקן את חוקי המס ולא לפעול דרך חוק איסור הלבנת הון.

מן הצד השני, הביעו תמיכה בתיקון החוק- ד"ר חיים גבאי, סמנכ"ל בכיר שומה וביקורת ברשות המיסים, עו"ד שלומית ווגמן, יועצת משפטית ברשות לאיסור הלבנת הון ועו"ד עו"ד שרון פרידמן, ראש תחום אכיפה כלכלית מפרקליטות המדינה.

לדברי עו"ד ווגמן "ישראל כחלק מהקהילה הבינלאומית, נבדקת על ידי הארגונים הבינלאומיים שרוצים לראות אפקטיביות ועמידה בסטנדרטים. מדינה שלא עומדת בסטנדרטים, מגיעה לרשימות אפורות ולאחר מכן שחורות.". היא ציינה כי "מדינת ישראל לא תוכל להרשות לעצמה לא להוסיף את עבירות המס כעבירות מקור. עוד היא הסבירה כי גורמי האכיפה מנסים להגיע לארגוני הפשע ולפעמים הדרך להגיע אליהם היא רק דרך עבירות המס. המטרה בעבירות המקור היא לא להגיע לאותו אינסטלטור שמעלים מס. המטרה היא להגיע לעבירות מתוחכמות שיש בהן היבט של פשיעה מאורגנת".

עו"ד פרידמן הוסיף: "למה כשהמרמה מופעלת כלפי המדינה, לכולם זה נראה בסדר?". לדבריו, כשיש מרמה כלפי בית חולים אתם קמים בקול שבר, אבל כשמיליארדים של כספים נגנבים מהמדינה כולם מדברים על תכלית לא ראויה. "אני חושב שזה ראוי נכון, אני לא מבין למה עבירת המס לא נכללה מלכתחילה" אמר. ד"ר גבאי ציין "אני מסכים שלמעשה היד קלה על ההדק אנחנו מעבירים לא מעט דברים לדין הפלילי". אמר. הוא התייחס לטענה לפיה התיקון יפחיד את יהודי התפוצות "אם הכספים הם כשרים מה זה מעניין אותם? ואם הם מביאים כספי פשע אנחנו לא מעוניינים בהם".

שיטה מסוימת להלבנת הון
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker