ביהמ"ש הרשיע את בנו זוסמן בחלקו בפרשת הפטריארכיה היוונית

זוסמן הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות והלבנת הון

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השופט רפי כרמל מבית המשפט המחוזי בירושלים, הרשיע היום את בנו זוסמן בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות והלבנת הון בגין חלקו בפרשת הפטריארכיה היוונית.

"הוא היה בלב ליבו של המעגל הפנימי המבצע. היה אמון על הרעיון כולו" ציין השופט כרמל בהכרעת הדין. זוסמן הוסגר לארץ מרומניה לפני כשנתיים לאחר שברח לשם עם פתיחת החקירה בשנת 2000.

צילום: מיכל פתאל

איש העסקים היה מעורב בפרשת ההונאה של קרקעות הפטריארכיה היוונית-אורתודוכסית בשנת 2000 יחד עם אנשי העסקים יעקב רבינוביץ' ודוד מורגנשטרן. הפרשה נוגעת לקרקעות בשטח של 520 דונם במרכז ירושלים, הנמצאות בבעלות הפטריארכיה. ב-1961 חכרה קק"ל את הקרקעות ל-99 שנים. רבינוביץ שכנע את רשויות המדינה באפשרות לחכור את הקרקעות לתקופה הנוספת על החכירה המקורית.

זוסמן ורבינוביץ' השיגו במרמה את הסכמת קק"ל לעריכת העסקה להארכת החכרת הקרקע לקק"ל למשך 999 שנים, תמורת 20 מליון דולר. במקביל, יצרו זוסמן ורבינוביץ' מצג של אירוע החתמה של הפטריארך בביתו, לשם הוזמן עו"ד יעקב וינרוט ששימש כנאמן בעסקה ונציג של קק"ל ונוטריון. זוסמן הכניס את הקבוצה לבית הפטריארך באמתלה של ביקור לקראת חג הפסחא, והבאת רופא לטיפול בפטריארך החולה. קיומו של האירוע שכנע את הקבוצה כי אכן הפטריארך מסכים לעסקה. במקביל, זויפה חתימתו הידנית על גבי מסמכי הרכישה.

בשנת 2007 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את רבינוביץ' ומורגנשטרן בעבירות מרמה וזיוף. בהמשך, בשנת 2010 החמיר העליון בעונשו של רבינוביץ' והעמיד אותו על 6 שנות מאסר בפועל. עונשו של מורגנשטרן, הוקל, כך שהקנס והפיצוי שהוטלו עליו בבית משפט המחוזי בוטלו.

בהכרעת הדין שניתנה היום ציין השופט "כתב האישום הארוך והמפורט טוען לפרשת מרמה מתוחכמת ומסועפת באופן חריג, ודומה כי מדובר בפרשה בלתי מתקבלת על הדעת כאפשרית, בבחינת המציאות עולה על כל דמיון".

השופט אף התייחס לנסיבות המחמירות של הפרשה והוסיף כי "מדובר בסכום מרמה עצום, ברווח מופלג, בתכנון ובשיתוף פעולה, בעורמה של הצדדים המעורבים וניצול הפטריארך במצבו הרפואי הספציפי".

התיק נוהל ע"י עו"ד אלעד פרסקי מפרקליטות המדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker