הוחמרה הענישה על עבירות מידע פנים: סמנכ"ל נשלח לכלא

10 חודשי מאסר בפועל, 8 חודשים על תנאי ו-25 אלף שקל קנס נגזרו על אפרים קדץ, לשעבר סמנכ"ל שיווק ומכירות ומ"מ מנכ"ל באלספק, לאחר שרכש מניות של החברה ב-70 אלף שקל, ערב חתימת הסכם משמעותי ■ קדץ: בוש ונכלם, שטות של רגע

הילה רז
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
הילה רז
רם עוזרי

שופט בית המשפט הכלכלי בבית המשפט המחוזי בתל אביב יפו, חאלד כבוב, מעלה את רף הענישה לעבירות של שימוש במידע פנים וקובע לראשונה היום (ה') כי אדם שהורשע בעבירות מסוג זה ירצה מאסר בפועל של עשרה חודשים. אפרים קדץ, לשעבר סמנכ"ל שיווק ומכירות וממלא מקום מנכ"ל החברה הציבורית אלספק, הורשע ביולי השנה בשתי עבירות של שימוש במידע פנים בידי איש פנים לאחר שרכש מניות של החברה ב-70 אלף שקל, ערב חתימת הסכם משמעותי. בנוסף למאסר, הוטל על קדץ לשלם קנס בסך 25 אלף שקל והוטלו עליו שמונה חודשי מאסר על תנאי.

השופט הדגיש כי "יש להעדיף את האינטרס הציבורי, תוך העברת מסר חד וברור, שלשם שמירה על שוק מסחר הוגן וראוי, יש להקפיד על קיום הכללים שקבע המחוקק להבטחת קיומו של שוק הון". כאבוב הדגיש כי יש להקפיד על החוק, "מבלי שהמשקיעים יחששו ממעשי מרמה והונאה או ניצול מידע פנים דווקא על ידי מי שאמונים על ניהול כספם, או על ידי מי שעומדים בראש החברות הציבוריות, אך פעלו לשם קידום ענייניהם האישים על חשבון עניינם של משקיעים".

בתחילת 2008 החלה אלספק, שעוסקת בייצור ושיווק של מוצרים בתחום שיפור איכות החשמל, לפתח מערכת שנועדה ליצור חיסכון ניכר בחשמל בהפעלת טורבינות חשמליות. המערכת הוכחה כיעילה בניסוי שנערך בספרד ובעקבות זאת פתחה אלספק בסוף 2008 במו"מ עם חברה ספרדית לרכישת המערכת בסכום של למעלה מ-6 מיליון יורו.

חאלד כבובצילום: מוטי קמחי

בתחילת מרץ 2009 נפתרה סוגיה שעיכבה את החתימה על ההסכמים, ובסוף החודש דיווחה החברה במסגרת הדוח השנתי שלה לשנת 2008 על מו"מ המתנהל עם החברות הספרדיות. בתחילת אפריל נחתמו ההסכמים ויומיים לאחר מכן פרסמה החברה דיווח מיידי על כך. קדץ הורשע בכך שבעת שהיה בידיו מידע פנים, והוא היה איש פנים, הוא ביצע פעולות בניירות הערך של החברה. קדץ רכש מניות בסכום של 70 אלף שקל מיד לאחר שנודע לו מהמנכ"ל על חתימת עסקה משמעותית עם החברה הספרדית.

הפרקליטות ביקשה להחמיר עם גזר דינו של קדץ והפנתה לתיקון חוק ניירות ערך שהחמיר מאוד את העונש המירבי שניתן להטיל בגין עבירה של שימוש במידע פנים לחמש שנות מאסר. הפרקליטות טענה כי מעמדו הבכיר של קדץ משליך על חומרת הפגיעה בערך החברתי, וכי הדבר פוגע משמעותית באמון הציבור בהתנהלות התקינה של שוק ההון. בנוסף, ביקשה הפרקליטות להעביר מסר לכל העוסקים בשוק ההון בנוגע לחובתם לשמור על כללי ההגינות המתחייבים והבהירה כי העבירות נעברו בשל בצע כסף.

סניגורו של קדץ טען להגנתו כי הענישה במקרים דומים, ואף חמורים יותר, הסתפקה במאסר בדרך של עבודות שירות. הסניגור הוסיף כי המניות שרכש קדץ לא הניבו לו רווח אלא הסבו לו הפסדים וציין כי ההשפעה על המסחר בשוק ההון היתה אפסית. קדץ עצמו טען כי הוא בוש ונכלם, אכול צער וחרטה וביקש לראות במעשיו מעידה חד פעמית, שטות של רגע. לטענתו, מאז החלה הפרשה לפני שלוש שנים הוא לא מצליח להירדם וממעט לצאת מביתו.

השופט כאבוב התייחס לשינוי חוק העונשין שהתקבל באחרונה בכנסת ומאפשר לשופט לקבוע מתחם ענישה בהתחשב בשיקולי גמול ונסיבות ביצוע העבירה, בשיקולי הרתעה, שיקום הנאשם והגנה על שלום הציבור.

השופט ציין כי תיקון החקיקה בנוגע לעונש בגין עבירת מידע פנים, שהכפיל את העונש פי חמישה, מעביר מסר ברור לבתי המשפט להחמיר את הענישה בהתאם. כאבוב ציין כי "מתחייבת החמרה מהותית ברמת הענישה הנהוגה. אולם, ראוי שההחמרה תתבצע באופן הדרגתי, כדי שלא לפגוע מעבר לנדרש ביכולתו של הציבור להפנים את השינוי ולהכווין את צעדיו בהתאם".

השופט החמיר עם קדץ בשל תפקידו הבכיר שהקנה לו זכות להשתתף בישיבות דירקטוריון. "קדץ, שתיפקד כאינסטנציה הגבוהה ביותר בחברה, קיבל את הדיווח מהמנכ"ל על החתימה עם הרוכשים, ופעל מיד כדי להשיא את רווחיו האישיים", קבע השופט.

השופט החליט לחרוג ממתחם הענישה שנפסק עד עתה, בעיקר בבשל בכירותו של קדץ. השופט הבהיר כי "הדעת איננה סובלת שסלחנות יתר והעדפת אינטרס אישי, כגון שיקום הנאשם, יעפיל על האינטרס הציבורי של הרתעת היחיד והרבים, שנועדה להחריף את הדופי המוסרי הנלווה לעבירות כלכליות בכלל ולעבירה של שימוש במידע פנים על ידי אנשי פנים בכירים בפרט".

הישג לרשות ניירות הערך במסלול האכיפה הפלילי

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בירך על גזר הדין התקדימי שנתן היום השופט כאבוב ואמר כי "תופעת השימוש במידע פנים הינה תופעה חמורה הפוגעת במשקיעים ובאמון הציבור. ההחלטה התקדימית והחשובה הזו של בית המשפט תחזק את יכולת האכיפה וההרתעה של הרשות ותגביר את ההגנה על המשקיעים בשוק ההון".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker