הטיעונים שלא תשמעו: מה באמת עומד מאחורי המתקפה על הפרקליטות במשפטי אולמרט - דין וחשבון - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטיעונים שלא תשמעו: מה באמת עומד מאחורי המתקפה על הפרקליטות במשפטי אולמרט

פרקליטות המדינה והסניגורים ישמיעו היום טיעונים לעונש בהרשעתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בעבירה של הפרת אמונים

69תגובות

למרות הניסיון של אהוד אולמרט וסניגוריו לראות בתוצאות משפטו זיכוי מוחלט, טיעונים לעונש מתקיימים רק כשהנאשם מורשע. כנראה שבכל זאת היתה שם הרשעה.

בשיאה של מערכת הספינים האדירה שנועדה לרסק את עמוד השדרה של הפרקליטות, יתייצבו הבוקר התובעים והסניגורים במשפטו של אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושלים כדי לטעון טיעונים לעונש שיושת עליו בגין הרשעתו. מרוב דיבורים של הסניגורים של אולמרט ושל חבריו על גודל הזיכוי, קשה היה להבחין בהרשעתו של ראש הממשלה לשעבר בעבירה של הפרת אמונים.

מוטי מילרוד

רגע, הסניגורים דיברו? מה פתאום. הסניגורים הרי לא מדברים. הם הרי נטשו במחאה את הדיון שקיימה לשכת עורכי הדין של מחוז תל אביב בחסות ynet לאחר שהיועץ המשפטי לשעבר, מני מזוז, ניסה להציג את הפרשנות שלו לפסק הדין. האירוע היה שיא הציניות במערכה מתוזמרת נגד הפרקליטות. מזוז נפל בנאיביות למלכודת. הוא כנראה לא מבין גדול בניהול קמפיין תקשורתי, אחרת קשה להבין מדוע הסכים לדבר בכנס בחסות ynet.

בואו נחשוב רגע ביחד. מי שולט ב-ynet? ארנון מוזס. מוזס, שבעיתונו, "ידיעות אחרונות", כתב שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, שמונה על ידי אולמרט, כתבי הגנה למענו של שר המשפטים שקדם לו, חיים רמון - גם הוא ממיודעיו של מוזס (אולמרט מינה את פרידמן לשר המשפטים יומיים לאחר מאמר סניגוריה שכתב על רמון).

מוזס הוא האיש שבעיתונו כותב גם בעל הטור יאיר לפיד - חברו הטוב של אולמרט. מוזס הוא הוא האיש שעיתונו מוביל קמפיין אגרסיבי נגד הפרקליטות - ובעבר גם נגד בתי המשפט. חברות היא סיבה מצוינת לרתום עיתון ואתר אינטרנט לקמפיין שמשרת את טובתו של אולמרט.

יכול להיות שהקמפיין הזה משרת אינטרסים גדולים יותר? בל נשכח כי התפטרותו של אולמרט הובילה לעלייתו של בנימין נתניהו, ראש הממשלה שמקיים יחסים סימביוטיים עם העיתון "ישראל היום", שהדיח את "ידיעות אחרונות" ממעמדו המונופוליסטי ומהבכורה בשוק העיתונות. נתניהו גם הקים את ועדת הריכוזיות, שהמלצותיה מסכנות באופן ישיר את הפירמידות העסקיות של בעלי הון שמוזס מקושר אליהם. ספק גדול אם אולמרט, שמשמש כיום כיו"ר קבוצת לבנת, השותפה בפירמידת אי.די.בי, היה מקים ועדה לפירוק הפירמידות אילו היה הגה השלטון בידיו.

האמא של כל התחקירים

ניר קידר

ואולי עיתון הוא רק עיתון ואין שום אינטרס מאחוריו, ורק במקרה העורך לשעבר של העיתון, רפי גינת, מבטיח לנו כבר שבוע בפרומואים את "האמא של כל התחקירים" בעניינו של עד המדינה במשפט הולילנד - שאולמרט הוא כזכור נאשם מרכזי בו. בין עיתונו של מוזס לזכיינית ערוץ 2 רשת יש יחסים חמים, אבל אין להסיק מכך שום קשר להחלטה של התוכנית "כלבוטק" להכין תחקיר על עד המדינה ש"ד. מוזס הרי לא אומר לגינת מה לתחקר, נכון?

עד המדינה ש"ד הוא יעד לשחיטת אופי מאז שנודע לציבור על קיומו. עורך הדין של הזכיינית רשת, פז מוזר (המשמש גם פרקליט הבית ב"ידיעות אחרונות" וב"הארץ"), הסביר לשופט בתיק הולילנד, דוד רוזן, כי רוב המידע על שקריו ועלילותיו של ש"ד כבר פורסם ב"ידיעות אחרונות", ב"מעריב", בחדשות ערוץ 2 וגם באינטרנט. עו"ד מוזר טען כי אין לאסור את שידור התוכנית, כי ממילא רוב הדברים פורסמו. "אי אפשר לבוא ולהגיד עכשיו, אחרי שכבר רוב מוחלט של הדברים פורסם, להגיד אל תפרסמו שום דבר מהדברים", קבל עורך הדין הוותיק.

ובכן, אם הרוב המוחלט כבר פורסם, חבל לבזבז זמן צפייה על גינת. אם הרוב המוחלט כבר פורסם, מה חדש בתוכניתו שמצדיק תחקיר יקר ופרומואים מאיימים? סביר יותר להניח שרמת הדציבלים של הפרומואים בתוכנית נמצאת ביחס הפוך לגודל הגילויים העיתונאיים. אם הרוב המוחלט של הדברים כבר פורסם - מה הנימוק לשידור אם לא הניסיון להשפיע על בית המשפט ועל הציבור, ולהציג את עד המדינה כעד בלתי אמין שאין לייחס לדבריו חשיבות?

זה בדיוק מה שניסתה הסנגוריה לעשות לעד משה טלנסקי במשפט אולמרט הראשון. בית המשפט, כזכור, דווקא מצא ראיות חיצוניות שאימתו את דברי טלנסקי על מעטפות הכסף שהעניק לאולמרט. לפי פסק הדין, היו גם היו מעטפות כסף עם אלפי דולרים שזרמו מטלנסקי לאולמרט ומשם לכספת במשרדו של עו"ד אורי מסר - ומשם התאיידו, ואיש אינו יודע לאן. זו אגב עוד הוכחה לכך שהפרקליטות אינה רודפת את אולמרט, אלא דווקא מקלה עמו. אם היו רודפים אותו באמת, היו יכולים להוסיף לכתב האישום חשד לעבירות כמו אי דיווח לרשויות המס.

במשפט הולילנד טוענת הפרקליטות שהאישומים מבוססים על עדויות חיצוניות שתומכות בעדותו של עד המדינה ש"ד. מי שעוקב אחרי משפט הולילנד שם לב לכך שהסנגורים מקפידים להטיל ספק בכל מסמך שמגישה התביעה כמוצג ראייתי. כל מסמך שאינו מקור אלא צילום או העתק מעלה אצל הסניגורים תגובה פבלובית שנועדה להזכיר לשופט שאת המסמכים ניתן היה לזייף. הרי עד המדינה, כפי שיסביר לכם גינת, הוא נוכל. מי ייתקע לידינו שלא זייף הכל? הסניגורים מנסים, כמובן, לרסק את הראיות התומכות בעדותו של ש"ד.

דורון גולן / ג'יני

מהחקירות המוצדקות ביותר

דובריו בתשלום של אולמרט מקפידים להזכיר ש"הפרקליטות הדיחה ראש ממשלה מכהן, ואחרי הזיכוי ברור שזו היתה רדיפה". בישראל, מה לעשות, מותר לחקור ראש ממשלה מכהן. כך גם בארה"ב (זוכרים כמה חקירות מביכות עבר ביל קלינטון?), באנגליה, בדנמרק, בשוודיה, בגרמניה ובעוד מדינות מתוקנות.

בפראפרזה על דברי אריאל שרון, שהיה גם הוא יעד לחקירות רבות, אפשר לומר בדיעבד שהחקירות נגד אולמרט היו מהחקירות המוצדקות ביותר שנוהלו נגד ראשי ממשלה מכהנים בישראל.

השאלה האמיתית היא אם אולמרט יוכל לשוב בעתיד לתפקיד ראש ממשלה. זאת נדע רק לאחר שיתברר אם בית המשפט המחוזי ייעתר לבקשת הפרקליטות להטיל עליו קלון. קלון גם ישלול ממנו זכויות פנסיוניות ואחרות שהוא זכאי להן כיום כראש ממשלה לשעבר. סניגוריו של אולמרט הודיעו אתמול כי הוא מוותר על זכויות אלה באופן חד צדדי - ולכן אין שום צורך להטיל עליו קלון. באמת יפה מצדו, אבל חותם הקלון נועד להציב סימן קריאה מוסרי וערכי על המעשים הפליליים שבהם הורשע, והזכויות הנשללות הן רק נגזרת של הקלון - ולא הסיבה להטביע אותו. קלון נועד כדי להמחיש שהמעשה אינו בהכרח עניין פרוצדורלי ושולי כפי שאולמרט היה רוצה שנאמין.

אולמרט עצמו מנסה להצטייר בינתיים כמדינאי ולהרחיק את עצמו מהמתקפה שמנהלים מקורביו נגד הפרקליטות. בימים הקרובים הוא ירצה בכנס מדיני-ביטחוני לציון אירועי ה-11 בספטמבר במרכז הבינתחומי, למקרה ששכחתם שמדובר בראש ממשלה לשעבר ולא בעבריין מורשע.

טס שפלן / ג'יני

אולמרט היה רוצה לקוות שבזיכרונם של השופטים והציבור תיחרת אמירתו במסיבת העיתונאים המאורגנת שקיים לאחר פסק הדין, שלפיה ההרשעה בהפרת אמונים היתה עניין פרוצדורלי. הוא כמובן "ייקח לתשומת לבו" את העניין הקטן הזה ולא יחזור עליו יותר. טעות, טעה, טועים, עוברים הלאה. באמת, מי שמע על מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת. עוד גוף מינהלי עתיר טפסים ופרוצדורות. כאילו שאולמרט שכח למלא איזה טופס.

ובכן, קחו לתשומת הלב גם את העניין הבא. בית המשפט העליון פירסם השבוע, אולי באקראי, את הכרעתו בערעור של אנשי העסקים עודד גולד ושלמה וחניש על הרשעתם בהוצאת כספים במרמה ממרכז ההשקעות. בוודאי לא חמקה מעינו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, שכתב את פסק הדין, העובדה שמרכז ההשקעות הוא הגוף שסביבו סובבת הרשעתו של אולמרט. אולמרט הורשע בכך שפעל בניגוד עניינים כשר התמ"ת כשהיה מעורב בהחלטות מרכז ההשקעות בעניין לקוחות של חברו הטוב, אורי מסר.

משפטם של אנשי העסקים גולד ווחניש התנהל מ-1999 ועד 2009, אז נידונו לעונשי מאסר בבית המשפט המחוזי. גולד, הדמות המרכזית ברשת חברות שהוציאה מהמדינה במרמה כספים שנועדו לעידוד השקעות הון, נידון לשמונה שנות מאסר. הוא עירער על חומרת עונשו. המדינה עירערה על קלות העונש.

בצעד נדיר החמיר שלשום גרוניס בעונשו של גולד - והעלה אותו לתשע וחצי שנות מאסר. 13 שנה מתנהל המשפט הזה - ודווקא בשבוע שבו יישמעו הטיעונים עונש של אולמרט הוא נגמר. מקרי? אולי. גרוניס ציין כי העונש היה גבוה יותר אילולי התמשכו ההליכים בתיק כל כך הרבה שנים. הוא הדגיש את "הצורך להעלות את רף הענישה בעבירות מסוג זה, שבהן פועלים אנשי עסקים מתוחכמים לגניבת כספי הציבור". אולמרט לא היה שם ב-1999, אבל מאוחר יותר, בעת שכיהן כשר התמ"ת, היה עליו לשמור על כספי ציבור מהסוג הזה בדיוק. במקום זאת, הוא הפר אמונים.

דניאל בר און


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#