נדחתה בקשת המדינה להרחבת צו איסור הפרסום בפרשת הולילנד

השופט דוד רוזן כתב כי "למותר לסגור עתה שערי האורווה משזו נותרה ריקה" וקבע כי אין בתוכנית "כלבוטק", שתעסוק בעד המדינה, משום הטרדת עד ■ עם זאת, השופט ציין כי מהדיווחים אודות העד עולה "תחושה מעיקה שמדובר בפרסומים מגמתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השופט דוד רוזן דחה היום (ג') את בקשת הפרקליטות להרחיב את צו איסור הפרסום כך שיחול על פרטים בעברו וחייו האישיים של עד המדינה בפרשת הולילנד. עו"ד ליאת בן ארי, פרקליטת מיסוי וכלכלה שמובילה את התיק מטעם הפרקליטות, ביקשה בתחילת השבוע להרחיב את צו איסור הפרסום ולמנוע את שידור התוכנית "כלבוטק" בעניינו של עד המדינה.

בן ארי טענה כי מדובר ב"סיכול ממוקד" של יכולת העד למסור את עדותו בצורה חופשית בבית המשפט וכי הפרסומים לפיהם העד הוא לכאורה רמאי, נוכל או שקרן מהווים הטרדת עד ושיבוש מהלכי משפט. היא הוסיפה כי לפי תנאי ההסכם שנחתם עם עד המדינה, נאסר עליו להתראיין לכלי התקשורת, כך שהוא אינו יכול להתגונן מהפרסומים שמכפישים אותו. בן ארי הבהירה כי אינה מבקשת לקיים את הדיונים בדלתיים סגורות, והיא ביקשה את הרחבת צו איסור הפרסום לחודשיים בלבד בהם עתידה להישמע עדות של עד המדינה.

צילום: אייל טואג

עו"ד פז מוזר, שמייצג את "כלבוטק" ואת זכיינית ערוץ 2 רשת (ומשמש גם כיועץ המשפטי של קבוצת "הארץ"), תקף את עמדת המדינה. לטענתו, אין מדובר בהטרדת עד מכיוון שעובדי התוכנית לא פנו לעד או לבני משפחתו. עוד טען עו"ד מוזר כי זכותו של הציבור לדעת פרטים אודות העד, ענייניו ועסקיו בעבר וכי מניעת השידור כעת יהווה אפליה של התוכנית מול כלי תקשורת אחרים שלא הוגבלו בפרסומים דומים בנוגע לעד. כן נטען כי איסור השידור כעת עלול לגרום לתוכנית נזק רב.

השופט דוד רוזן, על אף שדחה את בקשת הפרקליטות, כתב כי "לא אוכל להימנע מהבעת עמדתי הבלתי נוחה מהפרסומים הרבים באמצעי התקשורת בעניינו של עד המדינה. קשה להשתחרר מהתחושה המעיקה שמדובר בפרסומים מגמתיים המבקשים להכפיש ולהטיל דופי בעד מדינה הנתון בעיצומו של הליך משפטי, בו הוא נדרש להעיד לאורך עשרות ישיבות הנפרשות על פני מספר חודשים".

השופט ציין כי "יש בפרסומים לתאר את העד כאישיות שלילית מהמדרגה הראשונה, עד שלא ניתן לסמוך עליו ואוי למדינה שמבססת כתב אישום על פי עדותו. פרסומים מוקדמים שאין להם קשר בהכרח לעניינים שהועלו או יועלו במהלך חקירתו של עד המדינה במשפט".

יחד עם זאת השופט הבהיר כי כיום ניתן לאתר את שמו המלא של העד במנועי חיפוש שונים באינטרנט, ואף אחד לא מאשים משיהו על הפרת צו בית המשפט שאסר את פרסום שמו. השופט ביקר את הפרקליטות על הבקשה שהוגשה באיחור וכתב כי "הפרסומים הרבים שימשו תוכן לתוכניות רדיו וטלוויזיה ומילאו עמודי עיתונים. למותר לסגור עתה שערי האורווה משזו נותרה ריקה". השופט קובע כי לא ניתן לקבוע שבתוכנית "כלבוטק" יש כדי להטריד את העד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker