בית הדין גינה את פלאפון: איימה על עובדיה כדי שלא יתאגדו

שופטת בית הדין האזורי לעבודה: ההנהלה הטילה מורא על עובדים המבקשים להתארגן במסגרת ההסתדרות ולהקים ועד: "התנהגות לא ראויה שיש בה משום חציית קווים אדומים" ■ עד כה התאגדו מאות עובדים, אך חסרים עוד רבים כדי שההתאגדות תוכר

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע היום (ב') שהנהלת פלאפון הטילה מורא על ולהקים ועד. "זו התנהגות לא ראויה של מעסיק ויש לגנותה, שכן יש בה משום חציית קווים אדומים בהתנהלות מעסיק כלפי עובדיו". קבעה השופטת אורנית אגסי.

השופטת אגסי אמרה את הדברים במסגרת דיון בבקשה שהגישה ההסתדרות, באמצעות עו"ד ענת גוטמן מרום, למתן צווים כנגד פלאפון תקשורת במטרה לעצור פעילות של החברה שתכליתה למנוע את התארגנות עובדיה במסגרת ההסתדרות. בבקשה נטען שמנהלי פלאפון הפעילו לחצים בלתי הוגנים על העובדים שיבטלו את טפסי ההצטרפות שלהם להסתדרות, והזהירו אותם שמצבם יורע אם לא יעשו כן - "כל זאת, תוך שימוש בלשון קשה במטרה להפחיד את העובדים".

לדברי השופטת, גם אם המעסיק רשאי להציג לעובדים את החסרונות הקיימים לדעתו בהצטרפות לארגון עובדים, אין זה לגיטימי שיעשה זאת בדרך של שידול ושכנוע העובדים לחתום על טופס ביטול הצטרפות שנוסח על ידי מנהלי החברה. "מעסיק אינו רשאי לפעול בקרב עובדיו באופן שיגרום לעובד המעוניין להצטרף לארגון לחשוש מהצטרפות, ולא כל שכן לגרום לו למשוך את חברותו בנוסח אותו הכין המעסיק", קבעה השופטת.

גיל שרון, מנכ"ל פלאפוןצילום: עופר וקנין

השופטת הצביעה בחומרה על "דף מידע" שהעבירה פלאפון למנהלים בדרג הביניים, הכולל מסרים שגויים עובדתית, שנועדו להפחיד ולמנוע את ההתארגנות בכל מחיר. "זה מסוג המסמכים שאסור כי מעביד ישלח למנהליו, בוודאי שלא לעובדיו", קבעה השופטת והוסיפה כי טפסי ביטול ההצטרפות להסתדרות שהעבירה החברה לעובדים נוגדים את חוק חופש ההתארגנות.

השופטת אגסי הוציאה צו זמני המורה לחברה להימנע מפעולות לסיכול ההתארגנות בדרך של פניות אישיות לעובדים. מנגד, היא התירה לחברה להפיץ באמצעי התקשורת שלה אגרות המתייחסות להתארגנות של העובדים, אך אלה יהיו מתונות, אינפורמטיביות ומידתיות, תוך שמירה על זכות ההתארגנות. השופטת קבעה שההסתדרות רשאית להמשיך את פעילותה במטרה לארגן את העובדים לשורותיה ולקיים כנסי הסברה לעובדים, זאת מבלי שתיפגע העבודה השוטפת.

עד כה הצליחה ההסתדרות להשיג את חתימותיהם של כמה מאות עובדים בפלאפון והיא שואפת להגיע ל-1,500 מצטרפים שיהוו שליש מכלל עובדי מהחברה, כדי שההתארגנות תוכר כחוקית. אם יעלה בידי ההסתדרות לארגן את עובדי פלאפון, זו תהיה חברת התקשורת הסלולרית הראשונה שעובדיה יהיו מאורגנים ויפעל מטעמם ועד שייצג אותם כלפי ההנהלה. ניסיון עבר של ההסתדרות לארגן במסגרתה את עובדי פרטנר, נכשל. גורם בפלאפון הזהיר שמהלך ההתארגנות יכביד על החברה המתמודדת בשוק שהתחרות בו החריפה מאוד באחרונה.

דוברת פלאפון מסרה בתגובה: "בית הדין קבע שפלאפון רשאית להציג את עמדתה בנושא ההתארגנות, כך שבידי העובדים יעמוד כל המידע לגבי קבלת החלטה שקולה אם להצטרף להסתדרות או לא. בכל מקרה נפעל בהתאם להחלטת השופטת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker