מינהל מקרקעי ישראל: הפסקנו לגבות אגרה על הנפקת רישום זכות

ההודעה על הפסקת הגבייה נמסרה לבית המשפט במהלך תביעה ייצוגית שבה נטען כי האגרה נגבית שלא כדין

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

מינהל מקרקעי ישראל הפסיק גביית אגרה בגין הנפקת אישור זכויות, הנושא את הכותרת "הודעה על רישום זכות בנכס", כך עולה מהודעה שהגיש השבוע המינהל לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב.

הודעה על רישום זכות בנכס מונפקת במקרים שבהם קיימת חברה משכנת שמנהלת את הרישומים במקרקעין במקום המינהל, ואשר במסגרתה נכתב במפורש כי היא "אינה מהווה אישור זכויות ואין להסתמך עליה לצורך העברת זכות". למרות שאין זה אישור זכויות אלא  מכתב הפנייה אל החברה המשכנת שמנהלת את הרישומים, נהג המינהל לגבות אגרה בסך 72 שקל עבור הנפקת ההודעה.

צילום: דודו בכר

ההודעה על הפסקת הגבייה נמסרה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה באמצעות עוה"ד דורון רדעי וניצן גדות ממשרד רדעי-גדות. בתביעה נטען כי המינהל מעולם לא הוסמך לגבות אגרה בגין הנפקת הודעה מסוג זה וכי מדובר באגרה הנגבית שלא כדין.

לטענת התובעים, אורית ומשה פרחי, מדי יום הנפיק המינהל מאות הודעות מסוג זה, כך שמדובר בגבייה אשר הסתכמה בסך של כ-10 מיליוני שקלים לאורך שבע השנים האחרונות.
המינהל מבקש שלא לאשר את התביעה כייצוגית מאחר שהוא חדל לגבות את האגרה. נושא שכר טרחת עורכי הדין והגמול לתובעים הייצוגיים ידון בהמשך ההליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker