הסדר משלים למכירת לתנובה: 250 מיליון שקל יחולקו לקיבוצים ולמושבים

החלוקה בעקבות הסדר פשרה המתגבש בין הטוענים לזכויות בתנובה לבין הנאמן "להסדר הטוענים"

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

בפברואר 2008 נמכרה תנובה על ידי בעליה, 620 קיבוצים ומושבים במכרז, לקרן ההשקעות הבריטית אייפקס ולחברה הציבורית מבטח שמיר. מכירת תנובה לוותה במאבקים פנימיים קשים בין הבעלים, בעיקר בין יצרני החלב במושבים ובקיבוצים שהתנגדו למכירה לבין שאר השותפים בה שנתמכו בהנהגות, גם של הקיבוצים והמושבים ושל הנהלת תנובה בראשות המנכ"ל הכריזמטי אריק רייכמן.

הליך הכנת תנובה למכירה היה מורכב מאוד וארוך מאוד וארוך. ההליך שהחל ב-1999 הסתיים כאמור בקלוזינג בראשית 2008. השליטה בתנובה נרכשה על ידי קרן ההשקעות הפרטית הבריטית אייפקס (56.1%) לפי שווי חברה של 1.025 מיליארד דולר. לקבוצת השליטה הצטרפה החברה הציבורית מבטח שמיר בראשות איש העסקים מאיר שמיר (20.7%). יתרת המניות נמכרו על ידי בעליהן לתאגידים הכלכליים של הקיבוצים (23.2%), כך שכמעט רבע מתנובה נותר בעקיפין בידי הקיבוצים.

צילום: ניר קידר

לא כל התמורה מהמכירה הועברה לידי הקיבוצים והמושבים שהוכרו בהליך מכירת החברה כבעלי זכויות. כ-250 מיליון שקל מהתמורה הועברו על ידי הנאמן למכירה, בהוראת בית המשפט, לקרן נאמנות לשם הבטחת זכויותיהם של כ-50 מושבים, קיבוצים וגופים פרטיים, זכויות שנשללו מהם לטענתם על ידי החברה בעת מכירתה לאייפקס- שמיר.

180 מיליון שקל מכספי התמורה הופקדו בקופת הנאמנות במזומן ו-70 מיליון שקל באמצעות יחידות השתתפות שלא נמכרו. כמו כן הועברו לקופת הנאמנות 13 מיליון שקל, חלקם של הטוענים, אם תביעתם תתקבל, לדיבידנדים שחלקה החברה לבעליה במהלך השנים מאז מכירתה. סכום דומה של 13 מיליון שקל כבר חלוק לטוענים לזכויות שטענותיהם אושרו.

מספר התביעות שהוגשו לקבלת זכויות בחברה מגיע כאמור ל-50. התביעות, ברובם הגדול, הן בקשות לתיקון "פנקס החברים" של תנובה כדי לכלול בו את הטוענים לזכויות ברשימת הזכאים לתמורה מהמכירה. הבקשות הוגשו לרשם האגודות השיתופיות עו"ד אורי זליגמן ועליו היה לפסוק בעניין.

כ-30 מהתביעות כבר הוסדרו ולתובעים שהוכרו כזכאים העובר הסכום שנפסק להם מהתמורה למכירה, או יחידות ההשתתפות שנפסקו להם. מדובר בהחלטות חלוטות שלא ניתן לערער עליהן.

בעניינם של כ-20 תובעים עדיין לא התקבלו החלטות ועל מנת להאיץ את סיום ההליכים בעניינם, גובש הסדר פשרה. ההסדר מחלק את הטוענים לארבע קבוצות זכאות. טעון שיצטרף להסדר הזה יהיה זכאי ל-80% מזכויות חבר מלאות בתנובה, לבין תשלום של 200 אלף שקל במזומן.

כמו כן, תוקם מנהלה ליישום ההסדר המוצע, שהחברים בה יהיו נציג הנאמן, נציג התנועה הקיבוצית ונציג תנועת המושבים. תובעים שיראו עצמם נפגעים מהחלטה זו או אחרת של המנהלה יהיו רשאים לערער בתוך 15 יום בפני רשם האגודות השיתופיות. מכל מקום לאחר סיום ההליכים להסדרת תביעות הטוענים לזכויות בתנובה תחולק היתרה שבקופת הנאמן לקיבוצים ולמושבים, בעלי תנובה לשעבר. בסך הכול יחולקו לטוענים ולבעלים הקודמים כ-250 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker