הקלה במס למי שמחזיק קרוב במוסד סיעודי

החוק אינו מבחין כלל בין דמי אחזקה מסוגים שונים

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

לעתים נדרש אדם להוציא סכומים ניכרים להחזקתם במוסד מיוחד של ילד, בן זוג או הורה. הסיבות יכולות להיות שונות: אפשר שקרוב המשפחה משותק, מרותק למיטה וזקוק לסיעוד, עיוור או סובל ממחלת נפש. בגין הוצאה כזו מגיע זיכוי ממס בשיעור 35% מהסכומים ששולמו למוסד בתנאים שנקבעו בדין.

נ' החליט להכניס את בתו למוסד מיוחד עקב נכותה הקבועה בשיעור 75%. לאחר בירור הוכנסה לכפר "כישורית" לילדים בעלי צרכים מיוחדים. תהליך הכניסה וההמתנה נמשך כשלוש שנים וכדי לשמור את המקום שהתפנה נדרש לתשלום דמי כניסה בסך 436 אלף שקלים. זאת בנוסף לתשלום דמי החזקה חודשיים וקצבת המוסד לביטוח לאומי לכישורית. אם סכום דמי הכניסה לא היה משולם בתשלום אחד הבת לא הייתה מתקבלת לכפר ומקומה היה נמסר לילד אחר.

בהסכם של נ' עם כישורית נקבע כי "דמי הכניסה" מהווים "דמי פיתוח" והמשפחה מסכימה להעניק מרצונה הטוב כספים לפיתוחה של כישורית לרווחת כל תושביה. נקבע כי דמי הפיתוח מיועדים לפיתוח הכפר וישמשו לפיתוח מבני מגורים וקהילה. ואם הבת תפסיק את מגוריה במוסד יוחזרו תשלומי הפיתוח בשיעור יחסי בניכוי 10% לכל שנה.
במקרה זה פקיד השומה התנגד למתן זיכוי מס בגין דמי הכניסה.

בית המשפט שנדרש לסוגיה (עמ"ה 7-09) קבע כי סכום דמי הכניסה מוצג בהסכם כסכום עבור "דמי פיתוח" הניתן לכאורה "מרצונם החופשי" של ההורים כדי שהכפר יפתח מבני מגורים וקהילה אולם עולה כי ללא תשלום זה במלואו לא הייתה הבת נכנסת למוסד. כלומר, התשלום הוא דרישה שהועמדה בפני ההורים ומדובר בסכום שחובה הייתה לשלמו כדי שהבת תוחזק במוסד.

למרות שבהסכם עם המוסד נקבע כי אם תופסק שהיית הבת בכפר יוחזר לה חלק יחסי של סכום זה אין בכך כדי לשנות את התמונה.

למעשה בית המשפט העריך כי הסיכוי שהבת תוצא מהמוסד מרצונם של הוריה הוא קלוש. קשה למצוא מוסדות ברמה גבוהה כגון המוסד הנדון ותהליך הקליטה של הבת במוסד מורכב ונמשך זמן רב. בפועל הבת נמצאה במוסד עשר שנים לאחר קליטתה והסיכוי להוצאתה של הבת מהמוסד בשל החלטת הוריה היה קלוש מלכתחילה.

יותר מכך, בית המשפט ציין כי אין זה יוצא דופן שביציאה של חוסה או נזקק ממוסד מוחזר להוריו או לאפוטרופסו חלק יחסי מהסכום ששולם למוסד וזאת גם ללא הוראה מפורשת דומה לזו שפורטה בהסכם לכן אין להגזים במשקל הניתן לאפשרות של השבת החלק היחסי מדמי הפיתוח.

אכן, החוק אינו מבחין כלל בין דמי אחזקה מסוגים שונים. התכלית להקל עם משפחה שנאלצת להתמודד עם קשיים כלכליים מיוחדים הכרוכים באחזקה של בן משפחה מחוץ לבית מחייבת ומצדיקה פירוש רחב של המונח החזקה. גם אם הסכום הבטיח את שהותה של הבת במשך זמן לא מוגבל מראש נכנס הוא לגדר הזיכוי ממס.

ההמלצה היא: כדאי למי ששילם בשנים האחרונות תשלומים מיוחדים עבור כניסה והחזקת קרוב במוסד מיוחד להגיש את הוצאותיו לפקיד השומה ולדרוש את החזרי המס המגיעים לו.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה ושות' jack@blanga.co.il

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker