הילה רז

תכתובת מיילים סודית שנשלחה בין עורכי דין פרטיים שמייצגים בנק לבין בכירים בבנק, חושפת את השיקולים שלהם להוסיף לתביעה קיימת נתבע נוסף - בת של לקוח

התכתובת, שהגיעה לידי TheMarker, מונה את היתרונות והחסרונות של הוספת הנתבעת בתביעה שהגיש הבנק נגד הלקוח בסך מיליוני שקלים. הבנק טען כי חשבון הבנק של הלקוח נמצא ביתרת חובה בשל פעולות שביצעה בתו, והסבו ללקוח ולבנק הפסדים כבדים. בשלב מסוים שקל הבנק לצרף את הבת, בחורה בתחילת שנות ה–20 לחייה, כנתבעת בנוסף לאביה שחלה בסרטן.

צילום: דרימסטיים

עורך דין ממשרד תל אביבי שכתב את המייל ציין כי הבנק שקל את הדברים בכובד ראש, והוא פורש את ממצאיו בפני מנהל האגף בבנק, שאמור להכריע אם הבת תצורף להליך. היתרונות שמונה עורך הדין לצירוף הבת מערבים שיקולים משפטיים עם שיקולים פסיכולוגיים. עורך הדין מבהיר כי הבת יכולה להיות מקור נוסף אפשרי לפירעון החוב, והיא בעלת דין מהותית שנחוצה לבירור התביעה. יתרון פסיכולוגי שהוא מוצא הוא "לחץ על הלקוח - הגשת תביעה כספית אף נגד הבת ידיר שינה מעיניו ויכול להפעיל עליו לחץ משמעותי".

בהמשך מפרט המייל את החסרונות לצירופה של הבת כנתבעת. "הבת אינה לקוחה של הבנק. הואיל וחשבונות החייב אינם רשומים על שם הבת, וזו היתה רק מורשית חתימה ואינה חייבת, הרי שלשם הוספתה לתביעה יש להפוך את התביעה, הנשענת כעת על עילות חוזיות־בנקאיות גרידא לתביעה נזיקית, שיכולה לבלבל מעט את השופט שידון בה".

עורכי הדין מציינים בפני מנהלי הבנק שיקול בעייתי נוסף: "הסטת אור הזרקורים מהחייב לבתו עלולה להסיט את תשומת לבו של בית המשפט מהנתבע, שבית המשפט יכול להביע כלפיו אמפתיה בשל מחלתו, לבתו, על האקטיביות שהפגינה בחשבון על פני הפאסיביות של החייב".

פרקליטי הבנק מציינים כנקודת חולשה גם קשיי גבייה מהבת, כך שאם הבנק יזכה בתביעת המיליונים, הוא לא יוכל לגבות את הכספים שפסק לו בית המשפט, מאחר שלבת אין סכומים כאלה. הם כותבים כי "אמנם לא ביצענו חקירה בנוגע לבת, אבל לא יהיה זה מוגזם לטעון כי עיקר הממון והנכסים מצויים אצל החייב, ולא אצל בתו. על כן, אף אם נקבל פסק דין כנגדה, לא ידוע לנו בשלב זה כיצד נוכל להיפרע ממנה, אם בכלל".

בסיום המכתב ממליץ עורך הדין לבנק לבצע חקירה על הבת. "כאשר יסתיימו הראיונות נפעיל את מלוא שיקול הדעת ונגבש כולנו החלטה אם לצרף את הבת. מבלי לקבוע מסמרות, יכול כי הוספת הבת תהא בבחינת 'כל המוסיף גורע'".

המייל של עורכי הדין יצא למנהלי הבנק בעקבות פגישה שנערכה בעניין בין נציגי הבנק לפרקליטיהם. בעקבות שליחת המייל, נערכה פגישה נוספת בין המנהלים לפרקליטים ולבסוף הוחלט שלא לצרף את הבת לתביעה, והיא הוגשה רק כנגד אביה.

השיקולים שמונים עורכי הדין במכתבם הם שיקולים משפטיים קרים ולגיטימיים. ואולם חשיפתם מצביעה על קור הרוח שבו משתמשים הבנקים שבכוחם ללחוץ על לקוחות הנמצאים באופן מובנה בעמדת נחיתות מול הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker