פרסום ראשון

אלשיך על פרשת תיקון הפרוטוקול: "עורבא פרח"

אלשיך הסבירה כי "בהחלטת הנציב אין זכר לפרשה" ■ לטענה כי בין אלשיך לבין עוה"ד ארז קיימים קשרים אישיים כותבת אלשיך: "בליל האשמות והשמצות הנסמך על כתבות עיתונאיות שנכתבו בידי מי שאינו חף מאינטרסים בעייתים"

הילה רז

השופטת ורדה אלשיך שוברת שתיקה של מספר חודשים ומביעה לראשונה את עמדתה בנוגע לפרשת תיקון הפרוטוקול שהסעירה את הקהילה המשפטית בחודשיים האחרונים.

במסגרת החלטה משפטית שניתנה היום (ב') בעניינה של החייבת רחל סייג סופר, מתבטאת השופטת בהרחבה בנוגע להחלטת נציב תלונות הציבור לשופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, לפיה ביצעה חמישה תיקונים מהותיים בפרוטוקול דיון והחלטת נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, מהשבוע שעבר שבו קבע כי לאלשיך תירשם אזהרה חמורה בתיק האישי.

עניינה של סייג סופר, שחייבת לנושיה למעלה מ-3 טריליון שקל בשל פסק בורר בעייתי, נדון בפני השופטת אלשיך מזה כשלוש שנים. לפני כחודשיים ביקשה החייבת לפסול את אלשיך מלשבת בתיקה מאחר שלטענתה בין השופטת אלשיך לבין הנאמן שמינתה השופטת בתיק, עו"ד איתן ארז, קיים קשר חריג והדוק.

ורדה אלשיך
שופטת הפירוקים לשעבר, ורדה אלשיךצילום: מיכל פתאל

בבקשת הפסילה, פרקליטיה של סייג סופר הסתמכו, בין היתר, על החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים ועל מכתב התמיכה ששלחו, עליו חתמו מאות עורכי דין מובילים בארץ, שכתבו כי השופטת אלשיך היא "שופטת חכמה, אמיצה ועניינית". השופטת אלשיך דחתה את הבקשה לפסול את עצמה והיא דנה בטענותיה של סייג סופר לגופן.

אלשיך קובעת כי סייג סופר חיכתה לזמן המתאים כדי להעלות טענות שהיו ידועות לה חודשים ארוכים. לדברי אלשיך, היא "מתעלמת מהדין ונוהגת באורח שדבק בו יותר מאבק ריחו של שימוש טקטי ומגמתי בדיני פסלות שופט". ביחס למכתב התמיכה של עורכי הדין באלשיך, השופטת כותבת בהחלטתה כי הוא מנותק לחלוטין מתיק פשיטת הרגל של סייג סופר, ובין החותמים עליו נמצא אחד מעורכי דינה לשעבר של החייבת.

"עורכי הדין החתומים על המכתב ביקשו, לשיטתם, לא לקבוע מסמרות לעניין התלונה שנדונה כנגדי, אלא לצאת כנגד אווירה כללית של התלהמות וחריצת דין מראש. יוער כי בסופו של יום, הרי שאותה האשמה חמורה ב'זיוף פרוטוקול' שעמדה בליבת התלונה, בוודאי בדרך בה פורשה בידי גורמים בעלי עניין שונים, אכן נדחתה והתבררה כעורבא פרח. אין לה זכר בהחלטת הנציב עצמו, שעניינה תיקון החלטה שלא בהתאם לפרוצדורה והיא נדחית בשתי ידיים בהחלטתו המפורטת של כבוד הנשיא, ד"ר אשר גרוניס".

אלשיך ממשיכה ומבהירה כי הנציב עצמו קובע שעורכי הדין שחתמו על המכתב יכולים להמשיך להופיע בפניה. היא כותבת כי "למרות שהנציב סבור, לשיטתו, כי תופעת מכתב התמיכה הינה בלתי ראויה ויש ליתן עליה את הדעת במישור של כללי האתיקה החלים על עורכי דין, הרי שאף הוא מביע את דעתו באורח מפורש כי מכתב שכזה אינו מקים עילת פסילה גורפת החלה בכל תיק בו מופיע אחד מחותמי המכתב".

השופטת מפרטת כי "במלוא הכבוד הראוי, אין במכתב התמיכה של הפרקליטים, אשר לא הופנה כלל אלי, ולא הגיע לידי, וידיעתי לגבי תוכנו וזהות החותמים עליו הינה מהתקשורת, ומתוך שאילתות שהועברו אלי באמצעות דוברות בתי המשפט. למיטב ידיעתי והבנתי אין בו אלא גילוי הערכה בתחום המקצועי. חזקה על אותם פרקליטים, אשר הופיעו לפני לא אחת, לעיתים זכו בתיקיהם ולעיתים יצאו כשידם על התחתונה, כי למיטב הבנתי, אין הם מצפים למאומה אשר יחרוג מדרך התנהלות זו". עוד מבהירה אלשיך כי "לא אני ביקשתי את כתיבת המכתב, ואני דוחה בשאט נפש את הרמיזות בעניין זה, וודאי את 'החשש', שאני עלולה 'לזכור' מי חתם על המכתב ומי לא".

אלשיך מבקרת את סייג סופר על כך שהיא כמעט "ממחזרת מילה במילה מבקשות קודמות ומנסה להיבנות ממחדליה שלה, ו"להפוך צעקה לצדקה, במובן זה שהיא תחילה פועלת שלא כדין, ולא שהיא נתפסת בקלקלתה ו'מניבה' החלטות בעניין זה, היא מנצלת זאת ומביאה החלטות כ'ראייה' להטיית דין כנגדה. אין לי אלא להצר על כך שהחייבת 'שוכחת' להזכיר כי היא מסרבת, באורח סדרתי, לשלם הוצאות משפט שהושתו עליה, תוך שהיא עושה דין לעצמה. כמו גם חרף הקביעה העובדתית החד משמעית שהיא בעלת יכולת כלכלית ניכרת".

בהתייחס לטענה של סייג סופר לפיה בין אלשיך לבין עוה"ד ארז ישנם קשרים אישיים כותבת אלשיך כי מדובר ב"בליל האשמות והשמצות הנסמך על כתבות עיתונאיות, בעיקר כאלו שנכתבו בידי מי שאינו חף מאינטרסים בעייתים. אין כל ממש באותו 'קשר אישי' לכאורה ביני לבין עו"ד ארז, אשר פשוטו כמשמעו הינו יצירה מלאכותית של עיתונאים וגורמים בעלי עניין אחרים, אשר 'הודבקה' לי זה מכבר. הדבר נעשה בלא כל אחיזה במציאות. עיתונאים שעשו ספקולציות הצליחו לנטוע אותן ספקולציות כעובדות, ועתה הפך הויכוח רק לשאלה עד כמה הקשרים שלי עם עו"ד ארז עמוקים ואמיצים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker