המדינה לבג"ץ: "בלי שר"פ ספק אם היה מוקם בית חולים באשדוד" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדינה לבג"ץ: "בלי שר"פ ספק אם היה מוקם בית חולים באשדוד"

מחר מגיעה העתירה נגד הפעלת שר"פ בבית החולים באשדוד לבג"ץ ■ תשובת המדינה חושפת חילוקי דעות בין משרדי הממשלה בנושא ■ אסותא: 92 מיליון שקל שכבר השקענו עלולים לרדת לטימיון

3תגובות

העתירה שמסעירה את מערכת הבריאות מגיעה לבג"ץ: מחר (ג'), בהרכב של שלושה שופטים, ידון בג"ץ בעתירת האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ומרכז אדווה נגד האישור שניתן להפעלת שר"פ (שירותי רפואה פרטיים) בבית החולים החדש שתקים אסותא באשדוד. הדיון יתקיים בפני הנשיא גרוניס והשופטים דנציגר ושהם.

בעתירה שהוגשה נגד ממשלת ישראל, שר הבריאות, שר האוצר, החשבת הכללית ואסותא, נטען כי הפעלת שר"פ בבית חולים ציבורי אינה חוקתית, מעמידה בסכנה את המשך תפקודה של מערכת הבריאות בישראל כמערכת ציבורית, מפלה בין מטופלים ופוגעת בזכות לנגישות שווה לבריאות ובזכות לכבוד.

השר"פ - אפשרות לבחור רופא בתוך בית חולים ציבורי תמורת תשלום - היה נהוג בחלק מבתי החולים הממשלתיים בשנות ה-90. ב-2002 קבע היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, כי פעילות זו אינה חוקית ויש להפסיק אותה באופן מיידי, אך השאיר פתח להסדרת העניין בחקיקה. באותה שנה פסק בג"ץ כי השר"פ אינו חוקי ויש להפסיקו מיידית - ואכן השירות הופסק. עם זאת, רובינשטיין ובג"ץ השאירו פתח להפעלת שר"פ בתנאי שתהיה חקיקה מסודרת בנושא. בבתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים, שהם בתי חולים ציבוריים בבעלות פרטית, מופעל שר"פ כבר עשרות שנים.

גטי אימג`ס

עורכי הדין גלעד ברנע, אן סוצ'יו, ד"ר אמיר פז-פוקס ופרופ' יואב פלד טוענים בעתירה כי במהלך ההתקשרות של המדינה עם אסותא, קיבלה החברה מועמדות בלעדית במכרז, הטבות מפליגות הכוללות מענקים בגובה 89% מעלות ההקמה ואישור לביצוע שר"פ - כל זאת רק מכיוון שהמדינה ניסתה בכל כוחה להימנע מלהקים בעצמה את בית החולים, כפי שמחייב החוק במקרה שהקמה באמצעות יזם תיכשל.

בנוסף, העותרים טוענים כי בית החולים העתיד לקום הוא בית חולים ציבורי לכל דבר, ולכן האיסור להפעלת שר"פ חל עליו. העותרים מזהירים מפני "מדרון חלקלק" שיוביל לאישור הפעלת שר"פ בשאר בתי החולים הציבוריים.

המדינה ואסותא מבקשות לדחות על הסף את העתירה, בטענה של שיהוי. כלומר, עיכוב ניכר בהגשת העתירה שעלול לגרום לאסותא ולפרויקט כולו נזק כספי קיצוני. לטענת המדינה, כבר ב-2007, כאשר פרסמה המדינה פנייה ליזמים, נכתב בפרסום כי בבית החולים שיוקם באשדוד יהיה מסלול של בחירת רופא בתשלום (מב"ר). לטענת המדינה, מאז ועד היום הן אסותא והן המדינה הוציאו סכומי כסף ניכרים. אסותא נוקבת במספר המדויק: 92 מיליון שקל שכבר הושקעו בפרויקט - על הכנת ההצעה, התקשרויות עם קבלנים וגורמי תכנון וביצוע.

הן המדינה והן אסותא טוענות כי ללא השר"פ, המכרז לא היה מגיע לסיומו ולא היה מוקם בית חולים באשדוד. "בהעדרו של תנאי זה (השר"פ - ר.ל.ג) ספק אם הייתה הסכמה וספק אם היה נשלם ההליך על פי חוק לבחירת יזם להקמתו של בית החולים באשדוד", נכתב בתשובת המדינה.

לפי אסותא, השר"פ הוא תנאי בל יעבור להפיכת הפרויקט כולו לאפשרי: "זהו פרויקט שאפתני ביותר של הקמה "מאפס" של בית חולים עם 300 מיטות ו-1,500 אנשי צוות", נכתב בתגובה. באסותא מדגישים כי זאת לאחר מעל ל-40 שנה בהן לא הוקם בית חולים ציבורי בישראל, ונוכח העובדה שכל בתי החולים הציבוריים בישראל הם גרעוניים ומחזיקים מעמד רק בזכות תרומות ותמיכה ממשלתית.

מרסלו ברסטוביצקי משרד יסקי־מור־סיון

"המתווה העסקי של הקמת בית החולים באשדוד ותפעולו השוטף, מתבססים על יכולת מתן שירותי המב"ר. שליפת תנאי זה מתנאי ההסכם ... עלולה למנוע מהמשיבה את היכולת לעמוד בתנאיו ולפגוע במימון הפרויקט, וייתכן שאף להביא לעצירת הקמת בית החולים", נכתב בתשובתה של אסותא לעתירה.

לטענת אסותא, רק באמצעות השר"פ, שמהווה "יתרון יחסי" לעומת בתי חולים אחרים בהם הוא אסור, יכולה אסותא לגייס צוות רפואי גדול ואיכותי, במציאות של מחסור גדול בכוח אדם רפואי במדינה.

החלק המרתק בתשובת המדינה הוא ההתפתלויות הבולטות סביב שאלת גישת המדינה לשר"פ ולשאלה הגדולה: האם אסותא אשדוד הוא בית חולים פרטי או ציבורי, ואם ציבורי אז האם חל עליו איסור השר"פ שנקבע על ידי היועץ המשפטי לממשלה לשעבר ובג"ץ.

למשל, באופן המנוגד לכל רוחה של התשובה המגנה על ההחלטה להפעיל שר"פ באשדוד, בנספח המצורף לתשובה מופיעים נהלי ההפעלה ששיגר משרד הבריאות לאסותא במאי השנה. קובץ הנהלים עצמו נפתח בפנייה של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, שכותב: "בית החולים אסותא אשדוד הינו בית חולים בבעלות פרטית שיפעל כבית חולים ציבורי עם סיום הקמתו. המשרד יברך על החלטה של בית החולים שלא להפעיל שירות פרטי במסגרתו". בהמשך המסמך נכתב: "עמדת משרד הבריאות הייתה ועודנה שלא יתקיים שר"פ במסגרת בית החולים אסותא-אשדוד".

מנגד, בתשובתה לבית המשפט המדינה מודה כי "אמנם עמדתם של המשיבים (המדינה - ר.ל.ג) הינה כי ככלל יש להגביל את היקף הרפואה הפרטית במדינת ישראל", אך מסייגת כי "עם זאת, בעצם התרת בחירת רופא בבית החולים באשדוד ... בהיקף מוגבל ומפוקח, אין משום פגם המצדיק התערבותו של בית המשפט". עוד טוענת המדינה כי איסור השר"פ שנקבע על ידי בג"ץ והיועץ המשפטי חל רק על בתי חולים ממשלתיים, וכי אם ייקבע בבג"ץ כי השר"פ שאושר בבית החולים באשדוד אינו חוקי, הדבר עלול להשפיע גם על מצבם החוקי של בתי החולים בירושלים, הדסה ושערי צדק, בהם פועל כיום שר"פ.

באשר לטענות העותרים על מענק ההקמה חסר התקדים שקיבלה אסותא, בסך 487 מיליון שקל (לעומת המענק המקורי של 130 מיליון שקל בלבד), טוענת המדינה כי חברת ייעוץ פיננסי הכינה עבודה כלכלית עבור ועדת המכרזים, בה נקבע כי הקמת בית החולים במתכונת שנקבעה בחוק (300 מיטות, המחלקות השונות וכו') אינה כדאית מבחינה כלכלית. לפיכך, משרד האוצר קבע כי כדי להביא להצלחת המכרז יש "להקצות מקורות ממשלתיים בסכומים ניכרים" וכך עלה מענק ההקמה ל-75% מעלות ההקמה - 487 מיליון שקל. המדינה מודה כי אחת הסיבות לכך הייתה שבדיון שנערך עם שר האוצר, יובל שטייניץ, הוצגו לו ההשלכות של אי הגדלת המענק - כישלון במציאת יזם שיסכים לבנות את בית החולים והקמת בית חולים ממשלתי, כפי שקובע החוק.

בכנות די נדירה, מודה המדינה בתגובתה כי היא "מודעת לחששות לתוצאות שליליות שעלולות לנבוע מהשר"פ ולתופעות בעייתיות שלעיתים כרוכות בו - פגיעה בשוויון בין מטופלים, ניגודי עניינים וכיוצא באלה. אולם, לטענתם של המשיבים "החשש מתוצאות כאלו לא אמור להוביל לשלילה מוחלטת של הסדרים לבחירת רופא בבית החולים שיוקם באשדוד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#