נשיא העליון בגיבוי לשופטת אלשיך: הסתפק באזהרה חמורה לתיק האישי

גרוניס: "אין לדבר כלל על זיוף פרוטוקול" ■ "בהחלטתו של הנציב, בניגוד למקרים מסוימים בעבר, לא נעשה שימוש באחת מהסמכויות הנתונות לו" ■ יו"ר מחוז ת"א והמרכז של לשכת עורכי הדין: "הוותק הרב של השופטת היה צריך להיחשב כשיקול לחומרה"

הילה רז

נשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, החליט שלא להדיח את השופטת ורדה אלשיך. הנשיא החליט כי לאלשיך תירשם אזהרה חמורה בתיק האישי. החלטתו של גרוניס באה בעקבות החלטת נציב תלונות הציבור על השופטים שמצא כי אלשיך ביצעה חמישה תיקונים מהותיים בפרוטוקול דיון שנערך בפניה מבלי ליידע את הצדדים.

במכתב ששיגר גרוניס לשר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, מציין גרוניס כי בעקבות החלטת הנציב הוא זימן אליו את השופטת אלשיך והיא נפגשה עמו פעמיים. גרוניס מזכיר כי קיבל פניות מיו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, וחמשת יושבי הראש של מחוזות הלשכה שדרשו לסיים את כהונתה ולהעמידה לדין משמעתי.

צילום: תומר אפלבאום

גרוניס כתב כי "דעתי היא שאין מקום לעשות שימוש בסמכותי לפי חוק יסוד השפיטה, להציע לוועדה לבחירת שופטים להביא לסיום כהונתה של השופטת ורדה אלשיך". הנשיא גרוניס מוסיף כי אמנם אין מסמכותו להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי לשופטים ואולם לדבריו "אם תישמע דעתי, אף אין מקום לנקוט צעד מעין זה".

הנשיא גרוניס מסביר את טעמיו בכך שנציב התלונות על השופטים רשאי לפי חוק להמליץ לשר המשפטים להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי לשופטים, רשאי להמליץ לוועדה לבחירת שופטים לסיים את כהונתו של שופט או להביא לשר המשפטים ולנשיא בית המשפט העליון להביא בפני הוועדה הצעה לסיום כהונת שופט.

גרוניס מבהיר כי "בהחלטתו של הנציב בעניינה של השופטת אלשיך, ובניגוד למקרים מסוימים בעבר, לא מצא הנציב לנכון לעשות שימוש באחת מהסמכויות הנזכרות הנתונות לו. ברור שיש ליתן משקל נכבד לכך".

צילום: אוליבייה פיטוסי

גרוניס מוסיף עוד כי קריאה מדוקדקת של החלטת הנציב תגלה כי אין בה ממצא לפיו אותם תיקונים שעשתה השופטת אלשיך אינם משקפים את שאירע ונאמר בדיון. גרוניס מפרט כי "הקביעה של הנציב היא כי תיקונים לא נעשו בהתאם להוראות הדין. חובה לציין, כי יש הבדל מהותי בין מקרה בו נעשה תיקון עובדתי שאין לו בסיס במציאות, היינו במה שאירע למעשה, לעומת תיקון אשר הפגם שבו נובע מכך אינו תואם את הוראות הדין מבחינת הדרך בה בוצע התיקון. מכאן, שאין לדבר כלל על זיוף פרוטוקול".

במכתבו מונה הנשיא גרוניס את מעלותיה של אלשיך כשופטת ותיקה ומוערכת. "זה למעלה מעשור שנים היא דנה בתיקים מתחום חדלות הפירעון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מדובר, לעיתים, בתיקים מורכבים ובעלי חשיבות כלכלית גדולה ביותר. השופטת אלשיך תרמה תרומה חשובה להתפתחות הדינים בתחום חדלות הפרעון". גרוניס התחשב גם בכך שאלשיך עתידה לפרוש בעוד כשנתיים ובשפגישתם השניה היא מסרה לו על כוונתה לפרוש מתפקידה כיו"ר נציגות השופטים הארצית.

לקראת סיום מכתבו מציין הנשיא כי אינו מקל ראש בקביעות נציב תלונות הציבור על השופטים. הבהרתי לשופטת אלשיך כי אני רואה בחומרה את שאירע והזהרתי מפני הישנות מקרים דומים בעתיד. כמובן, שיש חשיבות רבה לעצם החלטתו של הנציב, הן ככל שמדובר בשופטת אלשיך, הן מבחינת כלל שופטי ישראל". גרוניס הסתפק באזהרה חמורה והעברת מכתבו לתיקה האישי של השופטת.

יו"ר מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, מסר בתגובה כי "לצערנו, אין בידינו להסכים להחלטת הנשיא גרוניס. העובדות כפי שנקבעו בהחלטת נציב התלונות על השופטים מחייבות נקיטת צעדים כלפיה ולכל הפחות העמדה לדין משמעתי. יתרה מכך, הוותק הרב של השופטת אלשיך, היה צריך להיחשב דווקא כשיקול לחומרה, בבחינת 'אם בארזים נפלה שלהבת'. אם הנשיא גרוניס יבחר להשמיע בעתיד תלונות על התייחסות מצד גורמים שונים כסיבה לפיחות התמידי באמון הציבור במערכת המשפט, יהיה צורך להזכיר לו את החלטתו מהיום. מצופה, כי מי שמעבירים יום וליל בבחינת התנהגות של אחרים תחת שבט ביקורתם, יוכלו לעשות כן גם בביתם פנימה".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, מסר כי "הוא מכבד את החלטת נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, אף שהוא עדיין סבור כי למעשיה, ובעיקר נוכח ממצאי הנציב גולדברג, דבק רבב, שאינו קל, בלגיטימציה להמשך כהונתה של השופטת ורדה אלשיך. ראש הלשכה מקווה שהאזהרה החמורה שקיבלה כבוד השופטת אלשיך תמנע הישנות מקרים דומים בעתיד, שכן האמון במערכת המשפט בישראל הוא אחד מאבני היסוד החשובים ביותר בחברה דמוקרטית. לשכת עורכי הדין תמשיך לפעול כדי להבטיח שאמון זה לא יופר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker