גפני: "אופן חישוב מס ההכנסה לזוגות שעובדים יחד אינו ראוי"

סמנכ"ל בכיר שומה וביקורת ברשות המסים: "סעיף זה לא נועד לפגוע בנשים, הוא מוחל על התא המשפחתי כולו. מדובר בסעיף אנטי-תכנוני שנועד למנוע תכנוני מס או 'תחמוני מס' כדי לזכות למדרגות מס נמוכות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"חישוב מס הכנסה משותף לבני זוג העובדים יחדיו איננו ראוי. המצב חייב להשתנות", כך אמר אתמול יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בדיון בעקבות פסיקת בית המשפט העליון שאילצה בני זוג שעובדים יחד באותו עסק או חברה לשלם רטרואקטיבית מאות אלפי שקלים בגין מס הכנסה, שביקשו שיחושב להם בנפרד.

לפני כחצי שנה, הכריע השופט אליעזר ריבלין במחלוקת שנמשכה כבר משנת 2003 בעניין בני הזוג מלכיאלי, שקורי וכהן. בני הזוג ביקשו שייערך להם חישוב מס נפרד על הכנסותיהם מאותו עסק או חברה. השופט ריבלין קבע בהסכמת השופטים יורם דנציגר וניל הנדל כי בני זוג העובדים באותו עסק לא ייהנו מחישוב מס נפרד.

חישוב מס נפרד לבני זוג יכול ליצור חיסכון מס משמעותי, כי המס על הכנסתו של כל אחד מבני הזוג מחושב ממדרגת המס הנמוכה. לעומת זאת, חישוב מאוחד משמעו כי חישוב המס של הכנסת בן הזוג השני מצטבר לזה של בן הזוג הראשון, וכתוצאה מכך, בחישוב מס מאוחד ישלמו בני זוג מס גבוה יותר מאשר בחישוב נפרד.

בני הזוג הגישו עתירה לקיום דיון נוסף ,ולפני כחודש דחה הנשיא אשר גרוניס את העתירה וקבע כי הזוגות לא יזכו לחישוב מס נפרד. עם זאת קרא גרוניס למחוקק להתערב ואמר כי "נוכח לשונו המפורשת של ההסדר החוקי, פתרונם של קשיים אלו מונח לפתחו של המחוקק".

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון שקרא למחוקק להתערב, קיימה היום ועדת הכספים של הכנסת דיון בו השתתפו מלבד חברי הכנסת החברים בוועדה בין היתר אף עו"ד יהודה טלמון, נשיא לה"ב, רו"ח דורון קופמן - נשיא לשכת רואי חשבון בישראל, עו"ד זיו שרון - יו"ר פורום המיסים בלשכת עורכי דין רו"ח ועו"ד רמי אריה ולמעלה מ-30 זוגות העובדים יחד.

במהלך הדיון, ציין רו"ח ועו"ד אריה, כי כבר יום אחרי מתן פסק הדין, קיבל עשרות פניות של זוגות שנדרשו להגיע למשרדי השומה ולשלם את הפרשי המס באופן רטרואקטיבי בסכומים כבדים. לכן, יזם פניה דחופה לרשות המיסים לקבלת הקלות רבות ככל האפשר על פי החוק.

גפני דרש לדעת ממה נובעת התנגדות רשות המיסים לחישוב נפרד: "האם מדובר בהחלטה אידיאולוגית, ואז אין ולו חבר כנסת אחד שיסכים לכך, או שההתנגדות עקב חסר הכנסות של כ-260 מיליון שקל, שזו העלות השנתית בגין חישוב נפרד? במקרה כזה, אוכל למצוא לרשות המסים מקורות הכנסה חלופיים". אמר.

גפני פנה לנציגי רשות המסים ושאל "כאשר שני עורכי דין שהם בני זוג עובדים באותו משרד על תיקים נפרדים, והאישה מבקשת לשלם מס הכנסה נפרד, האם היא משקרת?"

חיים גבאי, סמנכ"ל בכיר שומה וביקורת ברשות המסים, הסביר את מהות הסעיף בפקודת מס הכנסה עליו מדובר: "סעיף זה לא נועד לפגוע בנשים, הוא מוחל על התא המשפחתי כולו. מדובר בסעיף אנטי-תכנוני שנועד למנוע תכנוני מס או 'תחמוני מס' כדי לזכות למדרגות מס נמוכות". לדבריו, יש מקרים שהבעל או האישה אפילו לא ראו את העסק.

עם זאת, ציין גבאי כי פירסם באחרונה נוהל פנימי שהופץ אל פקידי השומה, בו הוא הורה על מתן הקלות לבני הזוג. לדבריו, "המצב המשפטי ששרר בשנים הקודמות היה מעורפל לאור פסיקות סותרות בבתי משפט".

בנוהל שפירסם גבאי, הוא הורה לאפשר לבני הזוג חישוב נפרד לגבי חלק מההכנסות עד לסכום של 48 אלף שקל בשנה בין השנים 2010-2011. כמו כן, יבוטלו קנסות וריבית הנובעים מהמס הנובע מהסוגיה הנדונה; יש לאפשר פריסת חוב המס הנובע מסוגיה זו עד 12 תשלומים. עם זאת, ציין גבאי כי לגבי זוגות שהגישו ויגישו שומות משנת 2012 ואילך, אין לאפשר חישוב נפרד.

חברי הכנסת שהשתתפו בדיון הביעו תסכול מהמצב החוקי הקיים ודרשו לקדם שינוי, במיוחד נוכח היותו של סעיף 65 לפקודת מס הכנסה הקובע את העיקרון של מיסוי בני זוג כיחידה אחת משנת 1961. גפני סיכם את הדיון והודיע כי "יפעל לשנות את המצב הקיים וייבחן את האפשרות לקדם הצעת חוק בעניין. אף אחד מחברי הכנסת לא ייתן יד להשארת המצב כפי שהוא היום בשנת 2012. גם לא יתכן שאנשים עובדים ישלמו מאות אלפי שקלים רטרואקטיבית" אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker