התחתנתם? מזל טוב - המדינה תיקח לכם יותר מס

שיטת המס בישראל מפלה ופוגעת באופן מהותי בזוגות נשואים

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

המסים הישירים בישראל - מס הכנסה, מס רווחי הון ומס שבח מקרקעין ורוב ההקלות והפטורים - מוענקים לכל תושב בישראל, אולם כאשר בני זוג נישאים מבטל החוק את כפל ההקלות וההטבות והן מוענקות לבני הזוג כאילו הם אדם אחד. חקיקה זו פוגעת בצורה קשה במוסד הנישואין שהוא מערכי היסוד של מדינת ישראל וגורמת לזוגות להימנע מנישואים ואולי גם להתגרש על מנת לזכות בכפל ההטבות.

החקיקה הזו מקורה ביסודה נועדה להתעלם מנשים העובדות עם בעליהן; לפני כשני עשורים בוטלה בפקודת מס הכנסה האבחנה בין גבר לאישה וההתייחסות השתנתה לבני זוג. עם זאת האפליה והפגיעה בבני זוג נשואים העובדים יחד נשארה בעינה.

החקיקה הזו מניחה שכל הנישומים גנבים. ההנחה הסמויה של רשות המסים היא כי רוב בעלי העסקים רק "כאילו" מעסיקים את בנות זוגן ומשלמים להן שכר שנועד לפזר את ההכנסה באופן שיקל את נטל המס. עניין זה פוגע באופן מובהק במשפחות רבות המנהלות עסקים וחברות במשותף ואף קיימת פגיעה בבני זוג המנהלים פעילות עסקית נפרדת ושונה באמצעות חברה אחת כגון מהנדסת ורופא או אדריכלית ונגר.

בית המשפט העליון קבע כי בני זוג העובדים יחד ומתפרנסים מאותו מקור הכנסה או מאותה חברה לא יהיו זכאים להטבות המס המוענקות לשני בני אדם (ע״א 8114/09). כלומר, בני זוג העובדים יחד הכנסתם תחושב במאוחד לצרכי מס הכנסה. קביעה זו מבטלת למעשה את כל מדרגות המס לאחד מבני הזוג ויוצא כי בעקבות חישוב ההכנסות השוטפות במאוחד התא המשפחתי נושא בנטל מס שנתי נוסף שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

בית המשפט העליון קבע כי החקיקה העוסקת בבני זוג שעובדים יחד יוצרת חזקה חלוטה שהנישומים לא יכולים לסתור אותה. בדיון נוסף בבית המשפט העליון (דנ"א 2103/12) נקבע כי קשה לחלוק על כך שתוצאותיה של ההלכה שנקבעה בפסק הדין אינן פשוטות מבחינת ציבור רחב של בני זוג העובדים יחדיו בתאגיד שבבעלות אחד מהם או שניהם. למרות זאת לא שונתה התוצאה הסופית הקשה.

חישוב המס המאוחד חל רק על "בני זוג" המופיעים כנשואים בתעודת הזהות החיים והמנהלים משק בית משותף. כל מי שאינו בן זוג לפי ההגדרה הזו - כגון מי שנישא נישואים אזרחיים; ידועים בציבור; חד הוריים ועוד - לא נופל לגדר חישוב המס המאוחד.
הפעלת החישוב המאוחד פוגעת פגיעה קשה בהכנסות התא המשפחתי "המסורתי" ולטעמי יש בכך פגיעה בזכויות יסוד המוגנות בחוק יסוד כבוד האדם ובחוק יסוד חופש העיסוק. בית המשפט העליון הפנה אמנם את הסוגיה למחוקק וקרא לשינוי החוק אך לא נראה שיש די לחצים בכנסת לשינוי כזה.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה ושות' - עורכי דין jack@blanga.co.il

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker