24 חשודים במעורבות בהפצת חשבוניות פיקטיביות בהיקף 3.5 מיליארד שקל

סוחרי דלק חשודים כי הקימו מערך של חברות ואנשי קש כדי להתחמק מתשלום מע"מ על מרכיב הבלו ■ מעצרם של שלושת החשודים המרכזיים הוארך בשמונה ימים ■ ברשות המסים מעריכים כי הנזק הישיר לקופת המדינה מסתכם ביותר ממיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בזמן שברשות המסים ובמשרד האוצר שוקדים על תכנית חדשה למלחמה בהון השחור והעמקת גביית המסים, נראה כי בשטח המסר כבר מתחיל לחלחל.

חוקרי רשות המסים והמשטרה עצרו אתמול בבוקר תשעה חשודים ועיכבו לחקירה 15 אנשים נוספים, בחשד להפצה ולקיזוז של חשבוניות מס פיקטיביות ממכירת דלק, בהיקף עצום של 3.5 מיליארד שקל. המעצרים בוצעו לאחר חקירה מודיעינית שנמשכה חודשים ארוכים. ההפסדים שנגרמו למדינה כתוצאה משורה של עבירות מס מוערכים ביותר ממיליארד שקל.

העצורים והמעוכבים לחקירה הם סוחרי דלק, החשודים בהפצה ובקיזוז של חשבוניות מס פיקטיביות במטרה להתחמק מתשלום מע"מ על מרכיב הבלו בדלק שרכשו. בנוסף, חשודים העצורים והמעוכבים לחקירה בעבירות על חוק איסור הלבנת הון ועל פקודת מס הכנסה.

בחודשים האחרונים התנהלה בפרשה חקירה סמויה, במהלכה הוקם צוות חקירה משותף למשרדי חקירות מכס ומע"מ תל אביב והמרכז, חקירות מס הכנסה מרכז וזרוע התשתיות ביחידת הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית של המשטרה. אתמול בבוקר פשטו עשרות חוקרים של רשות המסים בליווי בלשי משטרה על בתיהם של החשודים ועל משרדיהם, והחרימו מסמכים, מחשבים ומאות אלפי שקלים במזומן. לפשיטה התלוו כלבי יחידת הכלבנים של רשות המסים, המאומנים בזיהוי כסף ומצטרפים באחרונה לחיפושים שעורכים חוקרי רשות המסים בתיקים של הלבנת הון.

ברשות המסים מעריכים כי מדובר בהונאת המס הגדולה ביותר בתולדות המדינה. סך העסקות החשודות הנחקרות בפרשה מגיע לכ-3.5 מיליארד שקל, והמע"מ בגינן מסתכם בכ-600 מיליון שקל (16%). על פי החשד, סוחרי הדלק קשרו קשר כדי להונות את רשות המסים באמצעות מערך של חברות ואנשי קש שהקימו, שעל פי החשד הפיצו חשבוניות מס פיקטיביות לחברות שבבעלותם ובשליטתם, במאות מיליוני שקלים, במטרה "לממן" את תשלומי המע"מ שעליהם לשלם עבור מרכיב הבלו במחיר הדלק.

חשש לשיבוש הליכים

שופטת בית משפט השלום בראשון לציון, איטה נחמן, האריכה אתמול בשמונה ימים את מעצרם של החשודים העיקריים בפרשה: יניב קנרש, בן 40 מפוריה, אברהם אוסקר בן 55 מדימונה ודוד מורגנשטיין, בן 57 מבני ברק. "הוברר לי כי החקירה נמצאת בעיצומה וכי נדרש מספר רב של פעולות להשלמתה", ציינה השופטת בהחלטה.

השלושה חשודים בעבירה על החוק לאיסור הלבנת הון, הוצאת חשבוניות מס שלא כדין, ניכוי מס תשומות שלא כדין, אי דיווח עסקות ועבירה על פקודת מס הכנסה. השופטת ציינה לגביהם כי "יש לאפשר את המשך החקירה כשהחשודים נתונים במעצר, בהתחשב באופי פעולות החקירה ובקיומו של יסוד לחשש כי שחרורם יביא לשיבוש הליכים".

מעצרם של חמשת החשודים האחרים, חלקם שכירים של קנרש ואוסקר, הוארך גם הוא. החמישה חשודים בהוצאת חשבוניות מס שלא כדין, ניכוי מס תשומות שלא כדין, אי דיווח עסקות ועבירה על פקודת מס הכנסה.

על פי הבקשה שהוגשה להארכת מעצר, המשותפת למשטרת ישראל ולרשות המסים, "החשודים קשרו קשר כדי להונות את רשות המסים, באמצעות מערך הפצת חשבוניות פיקטיביות של החברות שבבעלותם ובשליטתם, ובכך הקטינו את היקף תשלומי המס שבהן חייבות החברות שבבעלותם וחסכו מעצמם תשלומי מע"מ ומס הכנסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker