תביעה נגד אופטיקה הלפרין חושפת את הרווחים האדירים ממסגרות משקפיים

פסק הדין חושף כי ההכנסה הממוצעת לכל מסגרת ריי באן הנמכרת היא 662 שקל - הרווח שנותר בידי אופטיקה הלפרין מסתכם ב-329 שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשת אופטיקה הלפרין תשלם סך של 2.7 מיליון שקל לחברת לוקסאוטיקה האיטלקית, יבואנית משקפי Ray Ban, כך פסק היום השופט חגי ברנר מבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט דחה בקשת רשות להתגונן שהגישה אופטיקה הלפרין וקבע כי עליה לשלם לחברת לוקסאוטיקה עבור מסגרות משקפיים שרכשה ממנה ולא שילמה עבורן.

במהלך התביעה התברר הרווח הנטען של רשת אופטיקה הלפרין מכל משקפי ריי באן אופטיות שמכרה, כאשר לטענתה: "סך ההכנסה הממוצע לכל מסגרת שנמכרה הינו 662 שקל, ולאחר הפחתת ההוצאות המשרדיות, הוצאות השיווק וכו' נותר רווח של 329 שקל לכל מסגרת".

צילום: CdBank

חברת לוקסאוטיקה מייבאת ומשווקת משקפי ראייה ומשקפי שמש תחת המותג ריי באן. באמצעות עורכי הדין ניר קהת ואסף פריאל ממשרד עו"ד פרופ' יובל לוי ושות' הגישה תביעה בסדר דין מקוצר נגד רשת אופטיקה הלפרין ובה טענה כי "אופטיקה הלפרין רכשה ממנה משקפי ראייה אופטיות ומשקפי שמש של המותג מבלי לשלם תמורתם".

מנגד, אופטיקה הלפרין לא כפרה בקיומו של החוב אך טענה כי יש לקזז אותו מנזק שנגרם לה כתוצאה מכך שלוקסאוטיקה הפרה לטענתה הסכם בלעדיות בין הצדדים. לדבריה, "בין הצדדים נכרת חוזה בחודש יוני 2009, לפיו הוקנתה לאופטיקה הלפרין זכות השיווק הבלעדית של המשקפיים האופטיות של ריי באן, וזאת לתקופה של שלוש שנים לפחות". היא הוסיפה כי במקביל התחייבה לרכוש מידי שנה לפחות 20 אלף מסגרות ראייה ולהפוך את ריי באן למותג הבית שלה, תוך השקעה של מאמצים וכסף לשם קידום המכירה.

לטענת אופטיקה הלפרין, "בעוד שהיא פעלה על מנת לקדם את ההסכם ככתבו וכלשונו ועוד בטרם הסתיימה שנת הבלעדיות הראשונה", הודיעה חברת לוקסאוטיקה כי "על פי דרישותיה של חברת האם האיטלקית, תישלל מאופטיקה הלפרין זכות הבלעדיות בשל אי עמידה בכמות הרכישה המינימלית".

השופט ברנר לא קיבל את טענת הקיזוז של אופטיקה הלפרין וקבע כי "יש לדחות את בקשת הרשות להתגונן, הואיל והנזק הנטען על ידי אופטיקה הלפרין כהגנה מפני התביעה איננו בר קיזוז כנגד החוב שצברו בגין משקפיים שסופקו להן". השופט הסביר כי אופטיקה הלפרין מבקשת לקזז כנגד חוב בסכום קצוב נזק בלתי קצוב שטעון שומה והערכה, שמקורו בסיום המוקדם של הסכם הבלעדיות.

לדברי השופט, תנאי לקיזוז כזה הוא "שמקורם של החיובים הכספיים יהיה מתוך עסקה אחת ואילו בענייננו, לא מדובר באותה עסקה". לפיכך, דחה השופט את בקשת הרשות להתגונן וחייב את אופטיקה הלפרין בהוצאות בסך 7,500 שקל. עם זאת ציין השופט כי דחיית הבקשה למתן רשות להתגונן אין פירושה שלילת זכותה של אופטיקה הלפרין להוכיח את טענותיה נגד לוקסאוטיקה והיא תוכל לנסות ולהוכיח את טענותיה בדבר הנזקים שנגרמו לה במסגרת תביעה נפרדת שהגישה נגד לוקסאוטיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker