אפשר להתמודד עם מכת מס שבח

נכסים צוברים רווח לאורך שנים אך ממוסים בבת אחת - יש מה לעשות בנידון

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

מה קורה כשמוכרים ברווח נכס הון, כמו מניות או מקרקעין או דירה? הרווח שהצטבר בדרך כלל על פני תקופה של שנים ממומש בפעם אחת, כשהנכס הנמכר יוצא מרשותו של האדם המוכר. כל הרווח שהצטבר בכל שנות החזקת הנכס "נדחס" לשנת מכירת הנכס ומוטל עליו מס בפעם אחת.

בגלל שיטת המיסוי הפרוגרסיבית (מדרגות מס) ודחיסת כל הרווח לשנת המכירה, מוטל מס רווח הון שמגיע במקרים רבים למדרגת המס השולי הגבוהה ביותר.

נישומים בעלי הכנסה גבוהה, שנמצאים ממילא במדרגת המס השולי הגבוהה ביותר, אדישים ל"דחיסת" רווח ההון לשנת המימוש של הנכס.

לעומת זאת, נישומים בעלי הכנסות נמוכות יותר, כמו צעירים או פנסיונרים, נפגעים בצורה קשה כי נטל המס הרב-שנתי המושת עליהם בתשלום חד-פעמי גבוה מאוד בהשוואה למצב שהיה נוצר אילו נפרס הרווח על פני השנים שבהן נוצר.

פריסת מס לאחורצילום: אלון רון

כדי להקל, מאפשר החוק לפרוס את הרווח לאחור לתקופת הבעלות בנכס עד למקסימום של ארבעה חלקים שנתיים. הפריסה מאפשרת לנצל את מדרגות המס של שלוש השנים שלפני שנת המכירה. למשל: רווח מקרקע שהוחזקה במשך 30 שנה מחולק וממוסה על פני תקופה של ארבע שנים.

לעתים נכס יוצא מרשות בעליו ללא תשלום מס. למשל, כשבעלים מוריש קרקע או נותן אותה במתנה. במקרים אלה נכנס מקבל הנכס לנעלי מעביר הנכס לצורך חישוב המס והרווח שנוצר.

לדוגמה, סטודנט בן 24 קיבל במתנה חנות מסבו שהוחזקה על ידו במשך 20 שנה. הסטודנט מבקש למכור את הנכס מיד. מס רווח ההון חל על כל תקופת 20 השנה מאז שנרכש הנכס. האם יכול הסטודנט לבקש לפרוס את המס על פני ארבע שנים ולנצל את העובדה שבשנים אלה לו עצמו לא היתה שום הכנסה, ולכן יוכל ליהנות ממדרגות המס הנמוכות?

מנהל מיסוי מקרקעין סבר במקרה כזה כי הנכס לא היה בבעלות הסטודנט בתקופה הרלוונטית, ולכן לא ניתן לפרוס את המס לאחור. בית המשפט חלק על גישה זו (ועדת ערר 1290-09).

בית המשפט ציין כי הפריסה לאחור על פני ארבע שנים היא פתרון ביניים בין הרצון למצוא מהו "מס האמת" המדויק שיש להשית על הנישום לבין הצורך למצוא פתרון פשוט ונוח ליישום מבחינה מנהלית.

לגופה של הסוגיה קבע בית המשפט כי יש להתמקד בכך שבמתנה וגם בירושה האדם שמקבל את המתנה "נכנס לנעלי נותן המתנה", וכתוצאה מכך הוא משלם מס שבח גם בגין תקופת צמיחת הרווח בעת שהנכס היה מצוי בידי נותן המתנה.

לאור תפישה זו, המדגישה את העובדה שמקבל המתנה מתחייב במס שבח גם בגין תקופת צמיחת הרווח אצל נותן המתנה, העדיף בית המשפט פירוש המאפשר את הפריסה של המס גם בידי מקבל המתנה.

-

עו"ד ורו"ח בלנגה הוא מומחה בדיני מסים ושותף מנהל במשרד עו"ד ג. בלנגה ושות' jack@blanga.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker