ביהמ"ש המחוזי בת"א מינה היום כונסי נכסים זמניים לנכסיו של ערן מזרחי

השופט איתן אורנשטיין: "לפי התמונה המוצגת בפני בית המשפט, לא ברור מה עלה בגורלם של הכספים וקיים חשש כבד לכספים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

השופט איתן אורנשטיין מבית המשפט המחוזי בתל אביב מינה היום את עו"ד איתן ארז ורו"ח דוד הלדנברג ככונסי נכסים זמניים לנכסיו של ערן מזרחי. "לפי התמונה המוצגת בפני בית המשפט, לא ברור מה עלה בגורלם של הכספים וקיים חשש כבד לכספים", ציין השופט והוסיף כי בנסיבות אלה "יש מקום לטעמי, למנות בעל תפקיד אשר יתחקה אחר הכספים ויתר רכוש של מזרחי, וכן ימנע ביצוע פעולות בלתי הפיכות, ובאופן שנבצר יהיה בעתיד לגלותם ולהשיב למבקשים את כספם, ולו חלק ממנו".

לדברי השופט הוצגו לעיונו מסמכים בכתב ידו של מזרחי, מהם עולה שרשור של כספים, בין היתר בבנקים בחו"ל, בסכומים ניכרים. הוא ציין כי "הדחיפות במתן הצו היא קריטית במיוחד בימים הראשונים לחשיפת הפרשה נוכח החשש שיבוצעו פעולות מיידיות שיתקשה לבטלן ולעקוב אחריהן בעתיד".

השופט פסק כי לכונסי הנכסים יהיו סמכויות לעקוב ולחקור אחר רכוש של מזרחי מכל מין וסוג, לרבות אצל צדדים שלישיים, וכן לתפוס כל רכוש כאמור. יחד עם זאת הוא הדגיש כי אין בהחלטה כדי להתיר לכונסי הנכסים הזמניים לממש את הרכוש.

הדיון התקיים היום (ג') בפני השופט איתן אורנשטיין בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מזרחי, מנהל ההשקעות החשוד בהלבנת הון, במרמה בנסיבות מחמירות ובזיוף בנסיבות מחמירות, לאחר שהונה את לקוחותיו בעשרות מיליוני שקלים נעצר בשבוע שעבר והובא לדיון מהמעצר לאחר שבשבוע שעבר האריך שופט בית המשפט השלום בתל אביב, עידו דרויאן, בשבעה ימים את מעצרו.

במהלך הדיון אמר עו"ד איתן ארז, שמייצג קבוצת משקיעים, כי "ההיקף המסתמן של החובות הכוללים הוא בין 60 ל-80 מיליון שקל. יש צורך לבצע חקירות הן בישראל והן בחו"ל לגבי שביל הכסף. קיומו של צו כינוס הכרחי כדי לאתר את הרכוש, כרגע יש לנו 25 נושים". כך היום (ג') עו"ד איתן ארז שהגיש בקשה להכריז על ערן מזרחי כפושט רגל בשם שני משקיעים.

צילום: תומר אפלבאום

הדיון התקיים בעקבות בקשה שהגישו בשבוע שעבר שני משקיעים שהשקיעו את כספם אצל מזרחי וביקשו להכריז עליו כפושט רגל. לטענת אחד המשקיעים, ציון לוי, מזרחי חייב לו כ-1.2 מיליון שקל. המשקיע השני, דניאל אדלסון, טען שמנהל ההשקעות חייב לו כ-1.3 מיליון שקל.

בבקשה שהגישו טענו השניים "מדובר בפרשת מרמה מסמרת שיער בה הונה המשיב את התובעים ומשקיעים רבים נוספים, פרשה הדומה ומזכירה מאוד את מעלליו של הנוכל הבינלאומי ברנרד מיידוף, אך למרבה הצער פרשה זו התרחשה כאן והותירה משפחות ממוצעות רבות ואנשים מן היישוב בחוסר כול, בדיוק כפי שנעשה לתובעים".

השניים ביקשו בבקשה שהגישו למנות את עו"ד פז יצחקי-וינברגר, ככונס נכסיו של המנהל על מנת שישתלט על נכסיו של המנהל, וימכור אותם לצורך השבת חובותיו לנושיו.

עו"ד אביאל זיו, אשר הגיש אתמול בקשה נוספת למינוי כונס נכסים בשם קבוצת משקיעים נוספת, אמר בדיון כי "בידינו יש 40 יפויי כוח חתומים, היקף הנשייה הכולל עולה על 30 מיליון שקל. יש בידינו מסמכים וחקירות מהם עולה שמזרחי העביר כספים ברחבי העולם. יש ראיות וכתבי יד של מזרחי כיצד הוא מעביר כספים מבנק בניו יורק לבנק בז'נבה לבנק הפועלים בארץ". הוא הוסיף כי "התנהלותו הכלכלית מסואבת, דרושה חקירה מיידית משלימה הן של אביו, הן של אחיו והן של בני משפחה נוספים. לא ניתן לעשות זאת באמצעות המשטרה אלא באמצעות מינוי כונס נכסים".

עו"ד שלווה פוטשניק המייצגת את מזרחי ביקשה דחייה של מספר ימים וציינה כי "הבית נמצא בכינוס נכסים מטעם בנק לאומי למשכנתאות שהוא נושה מובטח, החוב הוא מעל 4 מיליון שקל. יש נכסים נוספים שתפוסים על ידי המשטרה. אין פה יותר מידי מה לכנס ומה לעשות". עו"ד מנחם רובינשטיין המייצג את מזרחי בהליכי המעצר הוסיף כי "מרגע מעצרו הוא היה כל הזמן בחקירה, לא היה זמן לשבת איתו". עו"ד איתן ארז: אלו הימים הקריטיים עכשיו זה הזמן להבריח רכוש ולעשות העברות כספים".

נציג כונס הנכסים הרשמי, עו"ד אילון בריל ציין כי "נכון יהיה לתת כבר היום צו כינוס זמני נגד מזרחי". הוא הוסיף כי לגבי זהות הכונס שני המועמדים שהוצעו ראויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker