הילה רז
נועם בר
צבי זרחיה

שני משקיעים, שהשקיעו את כספם אצל מנהל ההשקעות מסביון שנעלם אתמול (ג') עם כספי המשקיעים שמוערכים בסך כולל של כ-80 מיליון שקל, הגישו בקשה להכריז על מנהל ההשקעות כפושט רגל.

מנהל ההשקעות הגיע מיוזמתו היום למפלג ההונאה במחוז תל אביב, והוא נחקר כעת. בערב או מחר בבוקר הוא יובא בפני שופט. רק לאחר הדיון המשפטי, ובהתאם לקביעת השופט ניתן יהיה לפרסום את שמו. בינתיים שמו אסור בפרסום.

החשוד בעוקץ בסביוןצילום: הדר כהן

אביו של החשוד בעוקץ זומן לחקירה במשטרה, נעצר ושוחרר, זמן קצר לאחר מכן החליט גם החשוד להסגיר את עצמו למשטרה. אשתו נעצרה ושוחררה. בשעה האחרונה לקחה המשטרה את החשוד בעוקץ לחיפוש בביתו שבסביון. לקוחות של מנהל ההשקעות שנעלם טוענים שגם אביו, קבלן בעיסוקו, היה מעורב בכל. "הוא היה יד ימינו וליווה אותו על כל צעד בפרט בתקופה האחרונה אחרי שהאח יצא מהעסק", אומר אחד הלקוחות הוותיקים. לקוחה אחרת מספרת: "בעבר מנהלת החשבונות של האבא הייתה מעורבת מאוד בכל העסק".

לטענת אחד המשקיעים, ציון לוי, מנהל ההשקעות חייב לו כ-1.2 מיליון שקל. המשקיע השני, דניאל אדלסון, טוען שמנהל ההשקעות חייב לו כ-1.3 מיליון שקל. לטענת השניים "מדובר בפרשת מרמה מסמרת שיער בה הונה המשיב את התובעים ומשקיעים רבים נוספים, פרשה הדומה ומזכירה מאוד את מעלליו של הנוכל הבינלאומי ברנרד מיידוף, אך למרבה הצער פרשה זו התרחשה כאן והותירה משפחות ממוצעות רבות ואנשים מן היישוב בחוסר כול, בדיוק כפי שנעשה לתובעים".

לטענת השניים מנהל ההשקעות ששמו אסור בפרסום בשל הוראות החוק, הציג עצמו כמנהל בית השקעות וטען שביכולתו לייצר תשואה מובטחת למשקיעים של לכל הפחות 1%-1.5% מדי חודש על כספם, כאשר אין סיכון ממשי לכספם של המשקיעים והוא אף ערב אישית למרבית כספם.

לטענת המשקיע הראשון, החל משנת 2009 הוא השקיע את כל חסכונותיו בגובה 600 אלף שקל אצל מנהל ההשקעות, לאחר שהמנהל חתם על כתב ערבות אישית שלפיו התחייב לכסות 93% מיתרת הנכסים של לוי, כלומר הסיכון להפסד היה 7%. המשקיע השני החל להעביר כספים למנהל ההשקעות ב-2010 והערבות האישית כלפיו עמדה על 95% מהכספים שהעביר למנהל.

הכספים, טוענים השניים, הועברו בהנחיית המנהל לחשבון נאמנות מיוחד שפתח עבורם בבנק הפועליםבגבעתיים, שם הם אמורים להיות מוחזקים בעבור המשקיעים, כאשר מחשבון זה הכספים אמורים להיות מושקעים באמצעות בנק הריטג' (Heritage) בשווייץ בחשבון נאמנות, ולשוב לחשבון הבנק בגבעתיים עם התשואות. השניים מציינים כי המנהל שלח להם דו"חות תקופתיים דרך קבע בהם ציין ופירט את התשואות שהשיג עבורם ואת יתרתם הנוכחית.

המשקיעים מוסיפים שפנו למנהל בבקשות למשוך כספיהם החל מסוף שנת 2011, אך המנהל חמק מהם בתואנות על קשיים תזרימיים, של "שינויים ארגוניים" שבדיוק חלו, מיתוג מחדש, ואף טען ל-"עיכובים בהעברות", ולאחר מכן דאג לשליחת תכתובת באמצעות מזכירה וכך בעורמה הצליח למשוך זמן עד לחודש מארס 2012. אז לטענתם, "נותק הקשר עם המנהל לחלוטין והוא למעשה נעלם מפני האדמה כאשר כמובן שמשיכות הכספים לא בוצעו".

הם מתארים כי "ניסיונות רבים ליצור קשר עם המנהל עלו בתוהו, לא ניתן היה לאתרו לא באמצעות דואר אלקטרוני, לא באמצעות טלפון, לא במשרדי החברה ולא בביתו. שיחות המבקשים עם בני משפחתו העלו כי הוא הונה בסכומים גבוהים אף את בני משפחתו, קרס כלכלית לחלוטין ונמלט מאימת נושיו".

השניים מבקשים למנות את עו"ד פז יצחקי-וינברגר ממשרד איתן ארז, ככונס נכסיו של המנהל על מנת שישתלט על נכסיו של המנהל, וימכור אותם לצורך השבת חובותיו לנושיו.

המקרה והשלכותיו יידונו בכנסת

יו"ר ועדת המשנה לביטוח ושוק ההון, ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תכנס את הוועדה לדיון דחוף בהשלכות "העוקץ" בבית ההשקעות בסביון ובחינוך למודעות בתחום הפיננסי.

בדיון אליו יזומנו בכירים מהאוצר, משרד החינוך, הבנקים, והאקדמיה, ידונו בהשלכות המעילה וכיצד יהיה ניתן למנוע זאת בעתיד תוך הטמעת נושא החינוך הפיננסי בכל שכבות הגיל והאוכלוסיה בישראל.

קירשנבאום אמרה כי: "משקיעים אמורים להיות אחראים להשקעה של כספם ובתוך כך גם ערים לסיכונים הכרוכים בכך. יחד עם זאת אין להתפתות לריביות ולתשואות הגבוהות, וללכת שבי אחרי הכסף הגדול, גם אם מדובר בקרוב משפחה. יש לבדוק רישיון לעיסוק בתחום והרשימה מפורסמת באתר הרשות לניירות ערך.

"מקרה 'העוקץ' מחזק את אשר אני טוענת כבר למעלה משלוש שנים כי על הממשלה לגבש תוכנית לאומית לחינוך פיננסי מגיל צעיר, להקצות לכך תקציבים ומשאבים ולחנך נוער מגילאי התיכון ועד לאנשים מבוגרים בנושאי תכנון פיננסי והשקעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker