העליון: ניתן להגיש תביעת לשון הרע בשל פרסומים באינטרנט בכל בימ"ש

השופטת נאור: "משפורסמו הדברים ברשת האינטרנט, הם חשופים לעיני כל. משכך המעשה בבסיס התביעה בוצע בכל מקום. המבקשים רשאים היו, על כן, להגיש תביעתם לכל מחוז שיפוט בארץ"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

ניתן להגיש תביעת לשון הרע בגין פרסומים באינטרנט בכל בית משפט בארץ, כך קבעה היום שופטת בית המשפט העליון מרים נאור בפסק דין תקדימי.

שמחה יעקובוביץ וחברת אסושיאייטד פרודיוסרס לימיטד הגישו לבית המשפט המחוזי מרכז תביעת לשון הרע נגד יוסף (ג'ו) אדוארד זיאס. בתביעה הם טענו, כי זיאס פרסם באינטרנט ובמכתבים שונים מחו"ל פרסומים שקריים אודותם, מתוך כוונה להוציא דיבתם, להרע ולהזיק להם. לבקשתו של זיאס, הורה בית המשפט המחוזי מרכז על העברת התביעה לבית המשפט המחוזי בירושלים. זיאס טען, כי על פי תקנות סדר הדין האזרחי הסמכות לדון בתביעה היא לבית המשפט בירושלים מפני שהוא מתגורר בירושלים.

באמצעות עו"ד יוסי עבאדי ממשרד מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדויין הגישו יעקובוביץ וחברת אסושיאייטד פרודיוסרס לימיטד בקשת רשות לבית המשפט העליון, בה טענו כי תפוצת האינטרנט מגיעה לכל מקום בארץ ולכל המשתמשים באתרי האינטרנט בהם בוצע הפרסום ולכן "לכל בתי המשפט בארץ סמכות מקומית לדון בתביעה, ובכללם בית המשפט המחוזי מרכז. זאת מכיוון שזיאס פרסם את השמצותיו באתרי אינטרנט שונים".

זיאס טען מנגד כי "המבחן הנכון לקביעת סמכות מקומית במקרה של פרסום באינטרנט הוא מבחן מטרת הפרסום באינטרנט. במקרה דנן, מהות הסכסוך היא טענת השמצות באנגלית, שכוונה לאקדמאים, לחברות מסחריות ולחברות תקשורת אמריקניות ואחת בריטית, והנזק שנטען שנגרם - נגרם לחברה קנדית". לכן הוא טען, כי יש להגיש את התביעה במקום מגוריו של הנתבע או על פי האופציה שמאפשרת להגיש תביעות שאין להן מקום מתאים לבית המשפט בירושלים.

השופטת נאור קיבלה הערעור וקבעה כי "המקרה דנן מיוחד בכך שאין מקום מסוים אחד למעשה בגינו תובעים. המעשה - פרסום לשון הרע - התבצע באינטרנט, אליו קיימת גישה מכל מקום, ולפיכך מקום המעשה, לשיטת המבקשים הוא כל מקום". היא הוסיפה "בתביעות לשון הרע, המבוססות על פגיעה בשמו של התובע וביזויו, אין ולא חייב להיות יעד ספציפי לפרסום".

"משפורסמו הדברים ברשת האינטרנט, הם חשופים לעיני כל. משכך המעשה בבסיס התביעה בוצע בכל מקום. המבקשים רשאים היו, על כן, להגיש תביעתם לכל מחוז שיפוט בארץ ובכללו מחוז מרכז".

השופטת הוסיפה כי "בתי המשפט אינם מייחסים משמעות מופרזת כיום לשאלת הסמכות המקומית, בשים לב למימדיה של מדינת ישראל, ולפיכך למרחק הקטן באופן יחסי בין מחוזות השיפוט השונים". היא חייבה את זיאס בהוצאות משפט בסך של 30 אלף שקל, וביקרה את התנהלותו: "חבל שהמשיב עשה 'עניין' משאלת הסמכות המקומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker