יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט העליון ידון בהרכב של שלושה שופטים בערעור שהגישה הפרקליטות על החלטת השופט יעקב צבן שחייב אותה לסרוק על חשבונה ראיות מכ-110 קרטונים עבור סניגורים, כך קבע השבוע השופט עוזי פוגלמן מבית המשפט העליון.

לפני כשלושה חודשים קבע השופט צבן מבית המשפט המחוזי בירושלים כי על הפרקליטות לסרוק תוכן של כ-110 ארגזים של חומרי חקירה, ולהעביר את המידע הדיגיטלי לסנגוריהם של שמונה בכירים לשעבר בקבוצת חפציבה שהועמדו לדין בעקבות קריסת הקבוצה.

השופט צבן ציין בהחלטתו, כי זכות העיון וההעתקה של חומרי חקירה היא זכות בסיסית של כל נאשם, ולכן נוטים בתי המשפט לתת לה פרשנות נרחבת. הוא הסביר כי אף שהחוק קובע שעיון בחומרי החקירה יהיה במשרדי הפרקליטות, מדובר ב"הוראת חוק מיושנת וניתן לעשות שימוש בכלי פרשני כדי לשפר ולייעל את ההליך".

החלטת השופט צבן ניתנה לאחר שבדיון שנערך לפני כשלושה חודשים, ביקשו עוה"ד דרור מתתיהו וינון סרטל המייצגים שניים מהנאשמים מהשופט, שיורה לפרקליטות לסרוק את חומרי החקירה על חשבון הפרקליטות ולהעבירם לנאשמים. הסניגורים ציינו כי לצורך עיון בחומר המצוי בקרגלים, תיאלץ קבוצת סניגורים להתייצב בפרקליטות במשך מספר חודשים, לשבת בחדרים צפופים, למיין חומר ולצלמו- דבר שלא מתיישב עם זכות הנאשמים להליך הוגן. הם הוסיפו כי מאחר שעלות העתקת חומרי החקירה מוערכת בכ-80 אלף שקל, לא ראוי להטיל עול כספי שכזה על כתפי הנאשמים. מנגד, טען עו"ד סטיב בוארון, בא כוח הפרקליטות, כי לא חלה על המדינה חובה חוקית לסרוק חומרי חקירה, והדבר נתון לשיקול דעתה בכפוף למגבלות תקציב.

פוגלמן קבע כי המדינה תסרוק את חומרי החקירה ותעבירם לסניגורים כדי שלא לעכב את ההליך הפלילי. בשאלה בנוגע לגורם שיישא בעלויות הסריקה תיקבע בהתאם לתוצאות ההליך המשפטי בבית המשפט העליון.

עו"ד דרור מתתיהו, שמייצג את אחד הנאשמים בפרשה אמר "אני מברך על העברת הדיון בסוגיה המהותית להרכב ובטוח שהכרעת בית המשפט בנושא תיתן ביטוי ראוי לחשיבות הגדולה שהוא מייחס לזכותו הבסיסית של נאשם להליך הוגן ולהגנה ראויה". עו"ד דרור מתתיהו הוא ממשרד דולן דמארי מתתיהו.

נושא צילום חומרי חקירה מעסיק סניגורים ופרקליטים רבים. בשבוע שעבר דחה השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב את בקשת הסניגורים שמייצגים את הנאשמים בפרשת הולילנד לחייב את המדינה לסרוק את חומר החקירה בתיק בשלמותו.

גם בעניין הולילנד, שבמסגרתו עומדים לדין אהוד אולמרט, שולה זקן, דני דנקנר, אורי לופוליאנסקי ועוד נחלקו הצדדים בשאלה מי יממן את סריקת חומרי החקירה.
המדינה הודיעה שהחלה להעביר מידע סרוק שכולל את כל ההודעות, המסמכים והחומר שנתפס על ידה וכי סריקת חומר חקירה נוסף תסתיים תוך ימים ספורים על ידי הנאשם הלל צ'רני.

השופט רוזן דחה את בקשת הסניגורים שהמדינה תסרוק את יתר החומר וציין, כי "מדובר בחומר רב אבל מותחם, שהנאשמים יכולים לסרוק במשותף בעלות סבירה ובודאי נמוכה מצילום אותו החומר בנהלים הרגילים."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker