מע"מ-מכבי ת"א בכדורגל 1 - 0

מועדון הכדורגל לא הצליח להציג הכנסות - ובית המשפט קבע כי מדובר במלכ"ר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> כיצד יש לסווג קבוצת ספורט לצורכי מע"מ?

שלטונות מע"מ ביקשו לסווג את קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב המאורגנת כחברה בע"מ, כמלכ"ר - מוסד ללא כוונת רווח. בכך היו מונעים ממנה לנכות את מע"מ התשומות שבו היא מתחייבת ושמוחזר לה באופן שוטף בשל גרעונה הכרוני. מכיוון שמכבי ת"א גובה פחות מע"מ בעסקותיה משהיא מוציאה בשל תשומותיה, נוצר מצב כרוני בו תמיד מוחזרים לה תשלומי המע"מ העודפים.

בשינוי הסיווג למלכ"ר ביקשו רשויות המס למנוע את החזרי המס מחד ולחייב את הקבוצה במס שכר ומעסיקים מאידך. מלכ"ר פועל לרוב בסביבה כלכלית גרעונית ולפיכך לא ניתן למדוד את הערך המוסף בפעילותו בשיטה המקובלת (מס עסקאות בקיזוז מס תשומות). לכן, על שכר עובדי מלכ"ר מוטל מע"מ מיוחד ומס מעסיקים. סיווגה של מכבי תל אביב כמלכ"ר היה מיטיב עם שלטונות מע"מ.

מכבי טענה כי היא חברה עסקית ככל חברה אחרת. השופטת דניה קרת-מאיר, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דחתה באחרונה טענה זו.

תחילה בדק בית המשפט את מטרותיה הכלכליות של מכבי. לאור פעילותה של הקבוצה וגם על יסוד תקנונה, הגיע למסקנה כי פעילותה לא נשאה אופי כלכלי. הקבוצה קיבלה על עצמה להגביר את מודעות הציבור לספורט בכלל ולענף הכדורגל בפרט וכן לאמן את קבוצת הנוער של האגודה ולהבטיח את קיומה על ידי תמיכה קבועה. מטעם הקבוצה העיד הבעלים לשעבר, לוני הרציקוביץ', שטען כי רכישת הקבוצה נבעה משיקולים כלכליים. בית המשפט קבע שאין בעדות זו כדי לסייע לקבוצה משהתברר כי הבעלים נדרש לתמוך בקבוצה בכ-100 מיליון שקל.

מכבי ת"א לא הצליחה להצביע על הכנסות אמיתיות פרט לאלה שנבעו לה מהשתתפות בליגת האלופות באחת משנות הפעילות. דו"חותיה הצביעו על גירעונות מתמידים. בנסיבות אלה, לא ניתן היה לראותה כעסק כלכלי. עוד ציינה השופטת כי לא היה סיכוי בפועל לצבירת רווחים כי החברה היתה שרויה בגירעון כרוני ונזקקה לתמיכה חיצונית לשם פעילותה וכי החברה לא הייתה חשופה לכל תחרות כלכלית במובדל מתחרות בתחום הספורט. כן התקיימה זהות אינטרסים בין החברה לבין שאר הפעילויות שהתקיימו באגודה, שהיתה בבחינת מלכ"ר ולכן הפעילות לא היתה בגדר פעילות עצמאית והיתה תלויה כולה בחברה. נקבע כי סיווגה של החברה כ"עוסק", ייפגע בהכנסות האוצר וכי סיווגה לצורכי מס הכנסה כמשלמת מסים רגילה אינו מונע את סיווגה כמלכ"ר לצורכי מע"מ.

מכבי ת"א היא מקרה ייחודי. באותן שנים היא היתה קבוצת הכדורגל היחידה שהיתה רשומה כעוסק. קבוצת הכדורסל מכבי ת"א רשומה גם היא כעוסק אך בית המשפט לא ראה בכך סיבה מספקת לאשר סיווג דומה גם לקבוצת הכדורגל. פסק הדין אינו נקי מספקות. מניות מכבי ת"א נרכשו ונמכרו לעתים תכופות. מטרת הרוכשים לא היתה פילנתרופית ואילו הצליחה הקבוצה אולי היתה הופכת רווחית מכוח תקבולים משידורים, פרסומות, מכירת מזכרות, חסויות ודמי השתתפות בטורנירים בינלאומיים. לא כל תוצאה גירעונית מצביעה בהכרח על כוונה שלא לעשות רווחים.

-

הכותבים שותפים במשרד א. רפאל ושות', עורכי דין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker