איך לתרום בלי מע"מ

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

>> בשנים האחרונות ניכרת מגמה גוברת והולכת של גופים עסקיים המבקשים לסייע לקהילה בדרך של מתן תרומות. הדרכים של עסקים למתן התרומות מגוונות. התרומות יכולות לבוא לביטוי בכסף, בשווה כסף, בחלוקה ללא תמורה של נכסים מנכסי העסק (כולל מתוך המלאי העסקי) וכן במתן שירותים ללא תמורה.

לתרומה הניתנת על ידי עסקים יש השפעה לעניין החיוב במס ערך מוסף. תרומה של כסף בידי עוסק אינה חייבת במע"מ ואינה משליכה על קיזוז מע"מ, אבל כאשר מדובר בתרומה של נכס מנכסי העסק, וכן במצב של מתן שירות ללא תמורה, יש חובה לבחון אם התרומה חייבת במע"מ.

עמדת רשות המסים לעניין החיוב במס ערך מוסף על תרומות היא כזו:

תרומה של נכס שלא ניתן למכירה והמיועד להשמדה

כאשר מדובר בתרומה של נכס שהוא חסר ערך לעוסק, כך שלא ניתן למכור אותו והוא מיועד להשמדה, מחירו של הנכס הנתרם ייקבע לפי מחיר אפס. כלומר, העוסק התורם לא יחויב בפועל במע"מ בגין התרומה. במקרה זה המע"מ שנוכה בעת רכישת הנכס על ידי התורם נוכה כדין, ואין לדרוש להחזיר את מס התשומות.

תרומה של ציוד

בתרומה של ציוד יש לקיים כמה תנאים כדי לא להיות חייב במע"מ:

(1) הטובין לא נרכשו לצורך תרומה, ומהווים מלאי או רכוש קבוע; (2) הטובין שנתרמו פגומים, חסרי ערך, מיושנים, אינם ניתנים למכירה או שהסיכוי למכירתם נמוך - למשל מכירה במחיר הפסד כאשר ערך הטובין נמוך ב-50% ממחיר עלות הנכס, ולגבי מוצרי מזון - כאשר תאריך תוקף השימוש והצריכה קרוב ואינם ניתנים עוד למכירה; (3) הטובין נתרמים למוסד ציבורי המוכר לעניין תרומות שמטרתו הציבורית היא סעד, והטובין מיועדים לחלוקה לנזקקים ללא תמורה או לפעילות המוסד; (4) התורם יערוך רשימה מפורטת של הטובין שנתרמו, ויצרף לה הצהרה המבהירה את הנימוקים לכך שהטובין חסרי ערך; (5) העוסק קיבל הודעה בכתב מהמלכ"ר מקבל התרומה שלפיה הנכסים שנתרמו נרשמו בספרי המלכ"ר.

תרומה ממלאי עסקי רגיל

תרומה זו חייבת במע"מ מלא כמו מכירה רגילה, אולם בתרומה למלכ"ר ייקבע מחיר העסקה בהתאם למחיר העלות או הייצור של התרומה. לחלופין ניתן לא לקזז את מס התשומות בגין רכישת הטובין שנתרמו.

תרומה של טובין המיובאים מחו"ל

על יבוא של טובין הנתרמים מוטלת חבות בתשלום מע"מ. גובה המס אשר ישולם על טובין אלה בשעת שחרורם מפיקוח רשות המכס ייקבע בהתאם לערכם של הטובין במועד יבואם. לכן יוטל מע"מ על תרומה כזו בהתאם לערך הטובין.

מתן שירותים בחינם

שירות הניתן ללא תמורה אינו עסקה החייבת במע"מ. לגבי המע"מ בגין ההוצאות השוטפות המשמשות את העוסק בעסקיו הרגילים (וגם למתן השירות ללא תמורה), כאשר השירותים ללא תמורה שוליים לעומת פעילותו הרגילה לא יידרש העוסק לתאם את מס התשומות, ויותרו לו בניכוי כל התשומות.

-

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מסים, שותף מנהל במשרד עו"ד ג. בלנגה ושות' - jack@blanga.co.il

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker