הילה רז

בקשה לתביעה ייצוגית בסך 364 מיליון שקל הוגשה היום נגד הרכבת בשל שבעה אירועים שונים של תקלות, שיבושים ועיכובים בהפעלתה וביניהם השביתה עליה הכריזו אתמול נציגי ועד העובדים של הרכבת. התובעים הייצוגיים, איתיאל ברמן וליליאנה אורן, משתמשים ברכבת באופן קבוע מדי יום כדי להגיע מביתם לעבודה וחזרה.

הם מונים שבעה אירועים של תקלות, עיכובים ושביתה שגרמו לנזקים מצטברים. בין האירועים המוזכרים תקלה ברכבת שאירעה ביום ראשון שעבר, ה-5 בפברואר, ברכבת שיצאה מתל אביב לירושלים. ברמן, שהיה על הרכבת טוען כי "לאחר כשלוש שעות בהם שהו הנוסעים בתוך הרכבת, עם דלתות וחלונות סגורים, בחושך, ללא חשמל וללא אויר נקי, נגררה הרכבת המקולקלת והנוסעים נאלצו באיחור של שלוש שעות לחפש אלטרנטיבה אחרת להגיע למקום חפצם". אירוע נוסף שמוזכר התרחש ב-19 בדצמבר 2011 ובמסגרתו נפגע כבל איתות של הרכבת באזור כפר חב"ד וכתוצאה מכך נגרמו שיבושים בתנועת הרכבות בכל הארץ. התובעים מונים בתביעתם גם את השריפה שהתרחשה בדצמבר 2010 במסגרתה נפצעו חמישה אנשים באורח בינוני ו-121 באורח קל.

רכבת ישראלצילום: דניאל בר און

התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד דוד מנע, טוענים לגבי השביתה כי "המתיחויות ומלחמות הכוח בין עובדי הרכבת לבין הנהלת הרכבת נעשים חדשות לבקרים על גב נוסעי הרכבת".

לגירסתם, עקב השיבושים הרבים וההשבתות הם ועוד כ-130 אלף נוסעים המשתמשים מדי יום בשירותי הרכבת מאחרים להגיע למקום עבודתם או לביתם בכל פעם שמתרחשת תקלה ברכבת. התובעים טוענים כי הדבר מהווה פגם או איכות נחותה בשירות, המפחיתים באופן משמעותי מערכו של שירות הנסיעה ברכבת. הם מוסיפים כי הרכבת מנצלת לרעה את מעמדה המונופוליסטי ביודעה כי ללקוחותיה אין חלופה אחרת לנסיעה ברכבת.

התובעים מחשבים את הנזק הכספי הממוצע בגין אובדן שווי כרטיס הנסיעה ב-20 שקל לאדם. לשיטתם מדובר בלפחות 100 אלף נוסעים שניזוקו משבעה אירועים שונים שגרמו לעיכובים בתנועת הרכבות ולכן הנזק הכולל בגין רכישת הכרטיסים הועמד על ידם ב-14 מיליון שקל. בגין אובדן זמן ועוגמת נפש הם תובעים פיצוי בסך 500 שקל לאירוע לכל נוסע ובסך הכל 350 מיליון שקל.

הם מציינים כי "הרכבת בקלות דעת, ביודעה שהרכבות אינן תקינות משתמשת ברכבות המסכנות את חייהם של מאות נוסעים. הגיעה העת לומר לרכבת – לא עוד. הגיעה העת להעמיד את הרכבת על מקומה ולומר לה כי היא כפופה לחוקים והיא אינה יכולה לעשות ככל העולה על רוחה תוך גרימת סבל ללקוחותיה וסיכון חייהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker