הפרקליטות תסרוק על חשבונה ראיות מכ-110 קרגלים עבור הסניגורים

לפי הסניגורים, לצורך עיון בחומר המצוי בקרגלים, יאלצו להתייצב בפרקליטות במשך מספר חודשים, לשבת בחדרים צפופים, למיין חומר ולצלמו - דבר שלא מתיישב עם זכות הנאשמים להליך הוגן

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

הפרקליטות תסרוק תוכן של כ-110 ארגזים של חומרי חקירה, ותעביר את המידע הדיגיטלי לסנגוריהם של שמונה בכירים לשעבר בקבוצת חפציבה שהועמדו לדין בעקבות קריסת הקבוצה. כך קבע השבוע שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יעקב צבן.

בספטמבר 2011, הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד שמונת העובדים לשעבר שייוחסו להם, איש על פי חלקו, עבירות של גניבה, מרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון ועבירות על חוק ניירות ערך. בין הנאשמים היו: רו"ח פרדי אלגמיל, המשנה למנכ"ל של חברות חפציבה לשעבר; זאב טננבאום, מנהל הכספים של חברות חפציבה הפרטיות לשעבר; עדיה בן משה, כלכלן במחלקת הכספים לשעבר, ורו"ח מרדכי נתנאל - מנהל הכספים ומנכ"ל צמרות.

צילום: סי די בנק

הפרקליטות סרקה לצרכיה כ-120 קרגלים (קרטונים המכילים חומרי חקירה) וחומר סרוק זה הועבר לסניגורים כחלק מחומר החקירה שעומד לרשותם לפי החוק. הפרקליטות סירבה לסרוק חומרי חקירה נוספים, המצויים ב-110 קרגלים והזמינה את הסנגורים לעיין בהם במשרדי הפרקליטות ולהעתיקם באופן עצמאי.

בדיון שנערך לפני כשלושה חודשים, ביקשו עוה"ד דרור מתתיהו וינון סרטל המייצגים שניים מהנאשמים מהשופט, שיורה לפרקליטות לסרוק את חומרי החקירה על חשבון הפרקליטות ולהעבירם לנאשמים.

הסניגורים ציינו כי לצורך עיון בחומר המצוי בקרגלים, תיאלץ קבוצת סניגורים להתייצב בפרקליטות במשך מספר חודשים, לשבת בחדרים צפופים, למיין חומר ולצלמו- דבר שלא מתיישב עם זכות הנאשמים להליך הוגן. הם הוסיפו כי מאחר שעלות העתקת חומרי החקירה מוערכת בכ-80 אלף שקל, לא ראוי להטיל עול כספי שכזה על כתפי הנאשמים.

בא כוח הפרקליטות, עו"ד סטיב בוארון, טען מנגד כי לא חלה על המדינה חובה חוקית לסרוק חומרי חקירה, והדבר נתון לשיקול דעתה בכפוף למגבלות תקציב. הוא ציין כי "סריקת החומר עולה סכומים ניכרים, ואין ביכולתה של הפרקליטות לעמוד בכך בתיק חפציבה ובתיקים אחרים. מדובר בנטל תקציבי מיוחד". נציג המדינה הוסיף כי עד היום לא חויבה הפרקליטות בסריקת חומרים, והנאשמים מצידם יכולים לחבור זה לזה, לבצע סריקה משותפת וכך לחלק את העלויות ולצמצמן.

צבן מציין בהחלטתו כי זכות העיון וההעתקה של חומרי חקירה היא זכות בסיסית של כל נאשם, ולכן נוטים בתי המשפט לתת לה פרשנות נרחבת. הוא הסביר כי אף שהחוק קובע שעיון בחומרי החקירה יהיה במשרדי הפרקליטות, מדובר ב"הוראת חוק מיושנת וניתן לעשות שימוש בכלי פרשני כדי לשפר ולייעל את ההליך".

כיוון שמדובר בחומר רב מאוד שמספר סניגורים צריכים לעיין בו לכאורה במקביל, כותב השופט בהחלטתו, "אין מדובר יותר בטיפול טכני במישור הנוחות, אלא בחזרה מייגעת של סניגורים במשך עת רבה למשרדי הפרקליטות, דבר שיצר עד כה וייצור עיכובים בניהול ההליך". השופט מעדיף כי "במקום שהסניגורים יכתתו רגליים משך תקופה ארוכה במשרדי הפרקליטות, יקדישו את מיטב זמנם ללימוד החומר והכנתו". הוא קובע כי כאשר מדובר בתיק רב היקף ורב נאשמים, תחול גישה חריגה שתאפשר לסניגורים לקבל את החומר במהירות ולנצל את הזמן טוב יותר. זאת באמצעות סריקת חומר הראיות עבורם.

השופט הקציב לפרקליטות חודש, שבמהלכו עליה לסרוק את יתר הקרגלים ולהעביר את חומר הראיות במדיה דיגיטלית לסניגורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker