חסכת בהוצאות אש"ל בחו"ל? תשלם על זה מס

בית המשפט המחוזי בירושלים פסק באחרונה שניתן לנכות אך ורק דמי אש"ל שבוצעו בפועל ■ מפסק הדין עולה כי הדיווח לרשות המסים על ניצול הוצאות האש"ל חל על העובד

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

>> רשות המסים מכבידה את נטל המס המוטל על עובדים שנשלחים במסגרת עבודתם לחו"ל, רבים מהם אנשי היי-טק או אנשי עסקים. פסק דין שניתן באחרונה בבית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי סכומי כסף שנשארו לעובד, שקיבל החזר הוצאות אש"ל בעת נסיעת עבודה לחו"ל, ניתנים למיסוי.

יצחק גריידי הוא שוחט שנשלח לחו"ל לצורך שחיטת בשר כשכיר של יבואניות בשר כשר מחו"ל. יחד עם שכרו החודשי הוא קיבל תשלום במזומן עבור דמי אש"ל לכיסוי הוצאותיו בחו"ל. בעת שדיווח על הכנסותיו לרשות המסים, נמנע גריידי מלדווח על עודף הכסף שנותר בידיו כהכנסה מאחר שסבר שיתרת הסכום פטורה ממס.

גריידי ציין בפני רשות המסים כי בימי חול הוא קיבל מהמפעלים שאיתם עבד בחו"ל מקום לינה וארוחות על חשבונם, ורק בסופי שבוע הוא לן בבתי מלון והשתמש בדמי האש"ל שניתנו לו. לפי דיווחי בני הזוג גריידי ב-1997-2003 חל גידול בהון שלהם בסך של כ-204 אלף שקל שהוסבר בקבלת האש"ל. בשנים אלה שהה גריידי בחו"ל כ-150 ימים בכל שנה בממוצע.

אלי אליסצילום: יוסי צבקר

גריידי טען בערעור שהגיש נגד רשות המסים כי אין מקום להתערבות המדינה ברצונו של מקבל האש"ל לסבול אי נוחות והסתגפות, כפי שהוא חווה, כדי לחסוך וכך לפצות את אשתו וילדיו בשל ימי הניתוק מהם. הוא הוסיף כי על הכנסת עבודה לא מבצעים שומה לעובד, אלא למעביד, ואם טעה המעביד וביצע את הניכוי הנובע מהתשלום במלואו, יש לפנות למעביד לגביית המס המלא. לשיטתו, כשכיר הוא לא היה חייב להגיש דו"חות על הכנסותיו, ולכן אין מקום לטענת רשות המסים.

פקיד השומה ירושלים חשב אחרת. לגישת רשות המסים, חלק מדמי האש"ל, שחסך גריידי בחו"ל, הם בגדר הכנסה שיש להטיל עליה מס. זאת, מכיוון שלא ניתן לייחס הכנסה זו להוצאות של גריידי בחו"ל. רשות המסים טענה כי החוק והתקנות מבהירים כי הניכוי יכול להיות מבוצע רק כשנעשה שימוש בפועל בהוצאת האש"ל. "המחוקק התיר ניכוי ההוצאות מההכנסה רק במקום של הוצאה בפועל ואין בכוונתו להביא לכך שיהיה די בהגדרת המעסיק את ההוצאות כ'הוצאות אש"ל' כדי שיותר הניכוי", טענה הרשות, והפחיתה לגריידי רק את ימי סוף השבוע מדמי האש"ל ששולמו לו. יתר הכנסת האש"ל שקיבל חושבה כחייבת במס.

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים מרים מזרחי קיבלה את עמדת הרשות, וציינה בפסק הדין כי "לא יכול להיות ספק כי בדין הוכנסו סכומי האש"ל שלא ביטאו הוצאה בפועל לגדר ההכנסה מעבודה של גריידי". היא הוסיפה כי "השיקול הרלוונטי לעניינו, אינו העובדה שהנישום ‘הסתגף' ונמנע מלהוציא סכומים אלה, אלא דווקא העובדה שהסכום לא הוצא בפועל, וכך הצטרף להכנסה מעבודה. אם בסכומים שניתנו לא היה משום כיסוי הוצאות, מדובר בשכר מוסווה", הדגישה השופטת.

השופטת ציינה לעניין חובת הגשת דו"ח של שכיר כי לפי פקודת המסים, במקום שבו לא נוכה כל המס בגין הכנסת העבודה, קמה חובת הגשת הדו"ח וכי החובה לתשלום המס בגין הכנסת עבודה חלה על העובד ולא על המעביד. גריידי ישלם לרשות המסים הוצאות משפט בסך 7,500 שקל.

לדברי רואי החשבון אלי אליס ומוטי הרשקוביץ, מהמחלקה למיסוי בינלאומי במשרד BDO זיו האפט, בשונה מגריידי שקיבל לינה וכלכלה מרבית שהותו בחו"ל על חשבון המזמין, ייתכנו מצבים שבהם עובד הנשלח לחו"ל ועושה שימוש באש"ל אך אינו מגיש קבלות יוכל ליהנות מהמצב ששרר טרם מתן פסק הדין. השניים מציינים כי פסק הדין עוסק בסוגיה שטרם נבחנה על ידי בתי המשפט. הם ממליצים למעסיקים ישראליים לבחון את ההוצאות בהן נשאו עובדיהם בעת שהותם בחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker