מאיה ליקוורניק: התחזקות הפירמות הגדולות תפגע במשרדים הבינוניים

בשנת 2000 מספר השותפים ב-20 המשרדים הגדולים היה 169; בסוף 2011 ישנם 605

עידו באום
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום
הילה רז

פירמה של 200 עורכי דין היא רק קצהו של תהליך מיזוגים שעוד ימשיך - העריכו אתמול בכירי המשרדים הגדולים בפורום דן אנד ברדסטריט. אחוז השותפים ב-20 משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל זינק בעשור האחרון ב-260% - ב-2000 עמד מספר השותפים ב-20 המשרדים הגדולים על 169, ואילו בסוף 2011 עומד מספר השותפים על 605. צמיחה נכבדה חלה גם במספר המתמחים במשרדים הללו: ב-2000 עמד מספר המתמחים הכולל על 241 ואילו כיום מספרם הוא 446 מתמחים - גידול של כ-85% בעשור האחרון.

בנוסף נמצא גידול של כ-11% במספר עורכי הדין המועסקים ב-20 הפירמות הגדולות בישראל בשנה האחרונה ביחס ל-2010. 20 פירמות עורכי הדין הגדולות העסיקו ב-2010 1,887 עורכי דין, בעוד שב-2011 טיפס מספר עורכי הדין המועסקים ל-2,086 - כך עולה מנתונים של חברת דן אנד ברדסטריט, שערכה דירוג של משרדי עורכי הדין הגדולים ביותר לשנת 2012.

טקס הסמכה של עורכי דין חדשים בירושלים, 2011,צילום: TheMarker

מדירוג החברה עולה כי בעקבות המיזוג בין פירמות עורכי הדין גולדפרב לוי, ערן, מאירי, צפריר ושות', ומ. זליגמן ושות', תפסה הפירמה המאוחדת גולדפרב זליגמן את ההובלה, ונהפכה למשרד עורכי הדין הגדול בישראל. המשרד מעסיק 216 עורכי דין ומספר השותפים בו עומד על 61 (ראו טבלה).

למקום השני הגיעה פירמת עורכי הדין הוותיקה הרצוג פוקס נאמן, שעד השנה היתה הפירמה הגדולה ביותר בישראל במשך שנים רבות. בהרצוג פוקס נאמן עובדים 200 עורכי דין ומספר השותפים בה הוא 67. במקום השלישי דורגה פירמת עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע & לשם ברנדויין ושות', שבשנה שעברה היתה הפירמה הרביעית בגודלה. במשרד זה עובדים 153 עורכי דין, מתוכם 40 שותפים.

במקום הרביעי דורג משרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', שמעסיק 146 עורכי דין ובהם 26 שותפים. במקום החמישי מדורג משרד יגאל ארנון שבו מועסקים 126 עורכי דין ובהם 41 שותפים. במקום השישי ניצב, כמו בשנה שעברה, משרד מ. פירון ובו 120 עורכי דין מהם 39 שותפים. במקום השביעי נמצא משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות' שרושם זינוק מרשים מהמקום העשירי בדירוג 2011. במשרד עובדים 117 עורכי דין ו-35 שותפים.

המשרדים ש. הורוביץ וגורניצקי ירדו שניהם מיקום אחד ביחס לדירוגם בשנה שעברה. ש. הורוביץ במקום השמיני וגורניצקי במקום התשיעי. בשני המשרדים עובדים מספר עורכי דין זהה, 113 עורכי דין, ואולם סך כל המועסקים בש. הורוביץ הוא 217 לעומת גורניצקי שבו 200 מועסקים. את העשירייה המובילה חותם משרד נשיץ ברנדס עם 110 עורכי דין, מתוכם 28 שותפים.

עורכי הדין אלי זהר ויודי לוי, שעומדים בראש פירמת גולדפרב זליגמן, שהפך השנה בעקבות מיזוג שתי פירמות למשרד עורכי הגדול ביותר בישראל, אינם שוללים המשך צמיחה. "כל עוד הצורך קיים, אפשר גם לגדול באופן שישביע את הצרכים", אמר זהר. על המהירות שבה התגבש המיזוג, אשר עיקריו נחתמו בין זהר ולוי על מפית בבית קפה תל אביב, הסביר זהר כי "קיבלנו מהר החלטות לנטרל מוקשים שהיו יכולים להפריע בהמשך המו"מ". לדבריו, המיזוג התקבל בחיוב בקרב עורכי הדין בגלל שהעניק אופק התפתחות לעורכי הדין הצעירים. עמיתו יודי לוי העריך כי מגמת התעצמות הפירמות הגדולות תימשך בדומה לריכוזיות המשרדים בענף ראיית החשבון.

עו"ד מאיה ליקוורניק, השותפה המנהלת במשרד מיתר ליקוורניק גבע & לשם ברנדויין, שאף הוא תוצר של מיזוגי משרדים קטנים יותר, הסבירה כי "הגודל של המשרדים מוכתב על ידי גורמים רבים ובהם הפעילות הכלכלית, הרגולציה והצרכים של החברות. אם הכלכלה שלנו תמשיך לצמוח, המשרדים ימשיכו לגדול". ליקוורניק הודתה כי "זה יבוא על חשבון המשרדים הבינוניים והקטנים, שיאבדו את נתחי השוק החשובים לטובת המשרדים הגדולים".

שלא לייחוס אמרו ראשי משרדים אחרים כי הגידול במשרדים הגדולים מגביר את התחרות בשוק ודוחק את שיעור שכר הטרחה שיכולים משרדים קטנים יותר לדרוש כלפי מטה. לעומת זאת, עו"ד אורי ברגמן, השותף המנהל במשרד ברגמן וקסלר, אמר כי להערכתו רמת התחרותיות בשוק לא השתנתה, ואף עו"ד דודי תדמור ויודי לוי דחו את הטענה כי התחרות בשיעור שכר הטרחה הוחרפה.

עו"ד אמיר הלוי, מראשי משרד גרוס קלינהדלר חודק הלוי גרינברג, שהתבקש להמליץ לעורך דין צעיר לבחור בין משרד גדול, בינוני ומשרד בוטיק השיב בהומור "אני משוחד, אבל לטעמי משרד גדול עדיף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker