איש עסקים נעצר בחשד שיצר נאמנות כוזבת לצורך התחמקות ממס

רשות המסים עצרה בשבוע שעבר את איש העסקים, יוסף אבצ'וק; החשוד נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים ביום חמישי בשבוע שעבר

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

איש העסקים יוסף אבצ'וק נעצר בחמישי שעבר בחשד כי יצר וניהלל נאמנות כוזבת במטרה להתחמק מתשלומי מס. אבצ'וק, 62 ובעל עסקים שונים ברחבי העולם, נחקר על ידי חוקרי רשות המסים ושוחרר בתנאים מגבילים בבית משפט השלום בתל אביב.

כפי שעולה מהבקשה שהוגשה לבית המשפט, אבצ'וק שהיה תושב ישראל פנה למשרד השומה בתל אביב וביקש להסדיר את מעמד המיסוי החל עליו, אולם בקשתו לא נענתה. זמן רב לאחר מכן פנה שוב, באמצעות מייצג אחר וביקש הקלות במס והפעם בטענה כי מדובר בכספי נאמנות, שבה הוא נהנה עם תושבי חוץ אחרים. בסוף השבוע שעבר פתחו בחקירות מס הכנסה בתל אביב בחקירה גלויה נגד אבצ'וק , ובחיפוש שנעשה בביתו נתפסו מסמכים רבים.

חשוד במעצר, אילוסטרציה
חשוד במעצר, אילוסטרציהצילום: דרימסטיים

בחקירתו לעניין התושבות, אישר אבצ'וק כי למרות ששהה בחו"ל לסירוגין זמן רב עד לשנת 1997 לצורך הקמה וניהול עסקים, הרי שבסוף כל שבוע היה חוזר לביתו בישראל, כך שמרכז חייו היה בישראל.

לגבי הנאמנות, טען כי הוא הנהנה בנאמנות שהקים עבורו עו"ד ישראלי תושב חו"ל, ומטרתה "חינוך והזנת ילדי העולם". לנאמנות זו היקנה אבצ'וק נכסים ובכך, למעשה, על פי ההגדרה בחוק, הפך להיות אחד מיוצריה. נאמנות זו מעבירה אליו כספים במהלך השנים.

עוד עולה מהבקשה, כי רואה החשבון המייצג של אבצ'וק בשנת 2009, אישר שסך כל התמיכה שהתקבלה מקרן הנאמנות בשנת 2005 עומדת על סכום של למעלה ממיליון דולר. סכום זה, לטענת רשות המסים, לא נרשם ולא דווח עליו. בנוסף, בשנת 2005 לפי הבקשה, בחר אבצ'וק שלא לדווח על הדיווידנד שקיבל מקרן הנאמנות.

בנוסף לאבצ'וק עצמו, נחקרו ברשות המסים גם מייצגיו לעניין התושבות והנאמנות. מייצג אחד טען שאינו זוכר אם ידע על קיומה של הנאמנות. רו"ח שהיה אף הוא מייצג אמר שאינו יודע מי מקבל החלטות בנאמנות והמייצג האחרון הסביר כי חוות הדעת עליה הסתמכו ניתנה לאבצ'וק בעל פה ולא בכתב.

לפיכך טוענת רשות המסים כי לא מדובר בנאמנות אמיתית. היות שלפי חוק, מצב שבו אדם הוא גם יוצר הנאמנות, גם הנאמן שמקבל החלטות בנאמנות וגם הנהנה ממנה, אינו מהווה נאמנות לפי חוק. לדברי רשות המסים, מהותה של נאמנות היא הסדר לפיו נאמן מחזיק בנכסים לטובת מטרה מסוימת והוא פועל בהם לטובת אותה נהנים מאותה מטרה. ככלל, כאשר יוצר הנאמנות מעורב בקבלת החלטות שהיו צריכות להתקבל על ידי נאמן הרי שזו אינו נאמנות לפי חוק ולכן אבצו'ק חייב לשלם מס על הכנסותיו מהנאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker