הוארך מעצרם של המעורבים בפרשת הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים

מעצרם של מנהלי הבנק מנחם מגן ודורון אלעד הוארך; מעצרו של מגן בשלושה ימים ושם אלעד בארבעה ימים; גם מעצרם של העובדים הבכירים, אילן ישי-בורכוב ויוסי בכר בבנק הוארך בשלושה ימים

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

שופט בית משפט שלום בראשון לציון, ארז יקואל, האריך היום בזה אחר זה מעצרם של 16 מעורבים בפרשת הבנק המחתרתי שפעל בשנים האחרונות במתחם בורסת היהולומים ברמת גן.

מהחומרים שהובאו בפני השופט עולה תמונה של בנק שפעל באופן שיטתי עם מדרג של מנהלים, עובדים בכירים, עובדים זוטרים. בעלי צ'יינג שביצעו את הפעולות הבנקאיות וחברת יהלומים בהונג קונג שהשתמשה בשירותי ה"בנק".

הארכת מעצר החשודים בפרשת הבנק המחתרתיצילום: אילן אסייג

ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), הופתעו מאוד כאשר שלושה מהמעורבים "חשו ברע", לילה לפני מעצרם ופונו לבתי חולים שונים. בין היתר, פונה מנהל הבנק לכאורה, מנחם מגן לבית החולים תל השומר, אחד מעובדי הבנק הבכירים לכאורה, יוסי בכר פונה לביה"ח מאיר בכפר סבא ודוד בצלאל, עובד בכיר נוסף לכאורה, גם כן פונה לתל השומר, מעצרם של השלושה הוארך בשלושה ימים.

כזכור, כוח המשימה למלביני הון מקצועיים בלהב 433, המפלג לחקירות כלכליות ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) -להב 433 בשיתוף יחידת יהלו"ם וחוקרי מע"מ ירושלים ברשות המסים ופרקליטות מיסוי וכלכלה, מנהלים חקירה בעניין בנק מחתרתי לא מדווח אשר פעל במתחם הבורסה ליהלומים בר"ג.

חקירה זו מהווה המשך ישיר לפעילות מערכת האכיפה המשולבת בתחומי הפשיעה החמורה המאורגנת. ביום א' השבוע, הפכה חקירת החשדות לגלויה עם פשיטה על מתחם הבורסה, מעצרם של 16 חשודים מעורבים ואיסוף ראיות רבות הקושרות את החשודים לביצוע של עבירות פליליות חמורות וביניהן הלבנת הון, עבירות לפי חוק הבנקאות ועבירות מס.

מחומר הראיות שנאסף עולה כי החשודים עסקו באופן שיטתי בהלבנת כסף בסכומים נכבדים וללא דיווח, תוך פעילות עם גורמים שונים בארץ ובחו"ל. כמו כן החשודים עסקו גם בהמרת מטבע חוץ ומתן הלוואות שלא כדין. כתוצאה מפעולתם, גרפו החשודים רווחים כספיים ניכרים של עשרות מיליוני שקלים ממעשיהם.

על פי החשד, החשודים עשו שימוש במשרדיהם בבורסה ובמקומות נוספים, להפעלה במשך שנים של בנק בלתי מדווח, בו מתנהלת פעילות פיננסית- בנקאית - הלוואות, העברת כספים לחו"ל, ניכיון צ'קים והמרות מט"ח בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בשנה שמגיעים לסכומים של מיליארדי שקלים. מהחקירה עלה חשד כי הפעילות הפיננסית האסורה, הוסוותה כפעילות לגיטימית של מסחר ביהלומים.

היום הובאו החשודים, בזה אחר זה להארכת מעצרם בבית משפט שלום בראשון לציון. מחומר הראיות שהוגש לשופט יקואל עולה תמונה של ארגון מסודר. בין היתר, על פי החשד, מנהלי ה"בנק" מנחם מגן ודורון אלעד, שמעצרם הוארך בשלושה ימים ובארבעה ימים לאלעד. העובדים הבכירים על פי החשד, אילן ישי-בורוכוב ויוסי בכר יישארו גם הם במעצר לשלושה ימים.

מעצרם של עובדים בכירים וזוטרים נוספים על פי החשד, דוד בצלאל, גבריאל יוסיפוף, מרים יוסיפוף, מאיר אוחנה, אליהו יונתנוב, אורן גבריאלי ובנימין אדיב הוארך גם כן בשלושה ימים. מעצרו של רפאל זבורוף שחשוד כי עבד בבנק הוארך ביומיים לאור העובדה שתפקידו, ככל הנראה, היה משני ביותר וכי זבורוף הגיע לעבוד בבורסת היהלומים כשליח לאור קשיים בשוק היהלומים. בנוסף הובאו להארכת מעצר גם זזה ממיסטבלוב, בעלים של צ'יינג שחשוד כי סיפק כסף מזומן ל"בנק" מבלי לדווח על כך. אורית פרץ-לפלר שוחררה למעצר בית למשך 15 ימים.

מעצרו של ממיסטבלוב הוארך גם כן בשלושה ימים. חשודה נוספת שהובאה להארכת מעצר, אסתר מלכה רייצר, עובדת שכירה בחברת ג..י יוסיפוב יהלומים בהונג קונג, והחשד הוא כי חברה זו, לקחה חלק מרכזי בפעילות ה"בנק המחתרתי", מעצרה של מלכה רייצר הוארך גם כן בשלושה ימים עד ליום רביעי השבוע.

אתמול (א') כאמור, הגיעו חוקרי יאח"ה-להב 433 וחוקרי רשות המסים בשעות הבוקר המוקדמות, למשרדי הבנק המחתרתי שבמתחם הבורסה, לבתי החשודים וכן לבתי עסק שפעלו עימם או בשליחותם. 16 חשודים נעצרו, כמו-כן נתפסו סכומי כסף ומסמכים. החשודים הועברו לחקירה ויובאו מחר בשעות הבוקר להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker